Święta Bożego Narodzenia i okres przedświąteczny to niewątpliwie najpiękniejszy i najbardziej magiczny czas w roku. Osoba chora na Alzheimera i jej opiekun również mogą poczuć tę niesamowitą atmosferę włączając się w przedświąteczne przygotowania i spędzając Boże Narodzenie w towarzystwie najbliższych im osób.

Spis treści:

  1. Przygotowania do świąt
  2. A gdy nadejdzie pierwsza gwiazdka...

Przygotowania do świąt

Na kilka tygodni przed Gwiazdką omów z chorym i z najbliższą rodziną, w jaki sposób Twój podopieczny spędzi Święta: czy pozostanie w domowym zaciszu, czy skorzysta z zaproszenia innych członków rodziny. Jeżeli senior jest w dobrej kondycji fizycznej, a spędzanie czasu poza własnym domem nie stanowi dla niego problemu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbył świąteczną wizytę poza miejsce swego zamieszkania. Pamiętaj jednak, że kilkudniowy wyjazd z osobą chorą na Alzheimera wymaga dokładnego przygotowania: musicie zaplanować jak najmniej uciążliwy dla chorego sposób podróży, zaopatrzyć się w zapas lekarstw i uprzedzić gospodarzy o specyficznych potrzebach (np. żywieniowych) i nietypowych zachowaniach podopiecznego. Niektóre osoby cierpiące na chorobę Alzheimera źle znoszą zmianę otoczenia, a poza własnym domem czują się bardzo niepewnie – w takim przypadku lepiej zrezygnuj ze świątecznego wyjazdu i zaproponuj rodzinie złożenie wizyty w domu chorego.

Okres radosnych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia jest równie ważny i przyjemny jak same Święta, dlatego postaraj się zachęcić podopiecznego do włączenia się w przedświąteczne prace. Możesz zaproponować mu wspólne robienie ozdób na choinkę (np. łańcuchów), stroików, wypisywanie świątecznych kartek z życzeniami, czy pieczenie i dekorowanie pierniczków. Wspólnie ubierzcie choinkę i udekorujcie dom. Tego typu zajęcia mogą sprawić zarówno choremu, jak i Tobie wiele przyjemności i są doskonałym sposobem na podtrzymanie sprawności manualnej osoby chorej na Alzheimera. Jeśli twój podopieczny lubi gotować, zaproponuj mu wspólne przygotowanie kilku ulubionych potraw świątecznych. Nie planujcie jednak przygotowania wigilijnej kolacji dla całej rodziny, złożonej z dwunastu dań – to zadanie będzie ponad Wasze siły.

Być może Twój podopieczny będzie chciał obdarować swoich najbliższych (np. wnuki) gwiazdkowymi prezentami. Nie pozbawiaj go tej przyjemności i pomóż mu w przygotowaniu choćby symbolicznych podarków. Prezenty nie muszą być drogie i wyszukane – wystarczą słodycze lub własnoręcznie zrobione ozdoby. Postarajcie się także wraz z rodziną o choćby skromny, ale miły podarek dla chorego. Przedświąteczne zakupy w wielkich centrach handlowych w przypadku osoby chorej na Alzheimera na pewno nie są dobrym pomysłem. Jeśli jednak chory ma na to ochotę, możecie wybrać się do pobliskiego sklepu, na osiedlowy bazarek lub możecie skorzystać ze sklepów internetowych – zakupy w nich nie wymagają nawet wychodzenia z domu.

Podczas przygotowań do Świąt zachęcaj jak najczęściej chorego do wspominania i opowiadania o bożonarodzeniowych zwyczajach i tradycjach panujących w jego rodzinnym domu – to doskonały, a przy tym bardzo przyjemny dla chorego trening pamięci. Dodatkowo śpiewajcie lub słuchajcie razem kolęd – ta piękna polska tradycja wprowadzi Was w świąteczny nastrój.

A gdy nadejdzie pierwsza gwiazdka...

Postaraj się, aby Twój podopieczny mógł zasiąść wspólnie z najbliższymi mu osobami do wigilijnej kolacji i aby nie czuł się osamotniony w tym wyjątkowym dniu. Jeśli zdarzy się tak, że będziecie spędzać święta Bożego Narodzenia jedynie we własnym towarzystwie, zadbaj o atmosferę wzajemnej życzliwości i okazuj podopiecznemu szczególnie dużo ciepła i szacunku.

Pozwól choremu na celebrowanie jego rodzinnych tradycji bożonarodzeniowych – to może być dla niego bardzo ważne. Pamiętaj, że dla wielu osób, zwłaszcza tych ze starszego pokolenia Boże Narodzenie to przede wszystkim przeżycie duchowe. Uszanuj potrzeby religijne chorego i jeśli będzie wyrażał taką wolę, umożliw mu wizytę w kościele i uczestniczenie w obrządku religijnym. Chorzy o złym stanie zdrowia, przykuci do łóżka również mogą wysłuchać liturgii w radiu lub w telewizji.

Zadbaj również o to, aby Święta nie były dla chorego zbyt męczące i przytłaczające. Wielogodzinne przesiadywanie przy świątecznym stole lub przedłużające się wizyty rodziny mogą okazać się ponad jego siły. Zapewnij mu więc spokój i odpowiednią dawkę odpoczynku. Znajdź również podczas Świąt czas na własny relaks i odpoczynek.