Jednym z wyzwań opiekunów osób chorych na Alzheimera jest organizacja czasu wolnego. W większości przypadków takie osoby nie są już aktywne zawodowo, a postępująca choroba może znacznie ograniczyć możliwość wykonywania zajęć, które niegdyś nie stanowiły dla nich problemu. Jak zatem organizować czas osobie chorej na Alzhaimera? Świetnym rozwiązaniem będą wszelkie zajęcia, które pobudzą aktywność intelektualną osoby chorej. Nie należy również pomijać zajęć ruchowych, których celem jest utrzymanie dobrej kondycji fizycznej.

Spis treści:

  1. Pobudzaj aktywność intelektualną podopiecznego
  2. Zadbaj o aktywność fizyczną podopiecznego

Pobudzaj aktywność intelektualną podopiecznego

Bardzo ważnym zadaniem jest stymulowanie mózgu osoby chorej na Alzheimera, poprzez zachowanie jego aktywności umysłowej. Czas spędzany w domu powinien być wykorzystany przede wszystkim na czynności pobudzające aktywność intelektualną podopiecznego. Możliwości w tym zakresie jest wiele, np.:

  • zasugeruj podopiecznemu zestawy ćwiczeń opracowane specjalnie z myślą o osobach chorych na Alzheimera. W Strefie Wsparcia, pod podanymi poniżej linkami znajdziesz przygotowane przez specjalistów i gotowe do wydrukowania zeszyty, zawierające zadania stymulujące różne funkcje mózgu: pamięć, koncentrację, kojarzenie itp.
  • zaproponuj wspólne granie w gry typu memory, scrabble, szachy, warcaby, gry planszowe i karciane. Wymagają one zapamiętywania, kojarzenia i logicznego myślenia, a jednocześnie mogą one stanowić wspaniałą rozrywkę na długie godziny i okazję do wspólnego spędzenia czasu w miłej atmosferze.
  • układajcie razem puzzle. To ćwiczenie angażuje zmysł wzroku, zwiększa koncentrację, pozwala choremu wyciszyć się i zrelaksować. Pamiętaj jednak, aby wybierać puzzle dostosowane do możliwości Twojego podopiecznego, np. jeżeli chory ma problemy ze wzrokiem puzzle nie powinny być zbyt małe.
  • oglądaj razem z podopiecznym rodzinne albumy, zachęcaj go do snucia opowieści o czasach jego młodości i rodzinie, podczas których będzie przypominał sobie imiona bliskich mu osób i minione wydarzenia.
  • zachęć chorego do wykonywania czynności podtrzymujących jego zdolności manualne oraz wzmacniających koordynację wzrokowo-ruchową typu: rysowanie, malowanie farbami, kolorowanie (w sklepach bez problemu znajdziesz kolorowanki dedykowane dla dorosłych), wycinanie, lepienie z gliny, modeliny, czy majsterkowanie.
  • na okres jesienno-zimowy zaplanuj generalne porządki w domu i zachęć podopiecznego do segregowania i układania rzeczy w szafkach i szufladach, parowania skarpetek, składania ubrań, czyszczenia i układania sztućców itp. Takie proste zadania również pobudzają pracę mózgu i jednocześnie pozwalają poczuć się potrzebnym.
  • wykorzystaj umiejętności i zainteresowania chorego (np. szydełkowanie haftowanie, dzierganie na drutach, malowanie) i zachęć go do własnoręcznego przygotowania prezentów dla dzieci i wnuków. Nawet jeżeli Twój podopieczny nie przejawia talentów plastycznych, możecie razem przygotować proste upominki typu własnoręcznie pieczone i zdobione ciasteczka, kubki malowane specjalną farbką, ozdoby świąteczne. Takie zajęcie powinno dać choremu wiele radości i satysfakcji, a jednocześnie wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie jego mózgu.

Zadbaj o aktywność fizyczną podopiecznego

Zimą nie zapominaj też o aktywności fizycznej Twojego podopiecznego. Regularny wysiłek ruchowy pozwala zachować choremu lepszą kondycję fizyczną, psychiczną oraz zmniejsza ryzyko depresji. Nie rezygnujcie całkowicie z aktywności na świeżym powietrzu – o ile pozwala na to aura i kondycja chorego, zaplanuj na godziny przedpołudniowe krótki, choćby półgodzinny spacer. Natomiast popołudniami i wieczorami możecie ćwiczyć w domu. Ważne, aby ćwiczenia były dostosowane do potrzeb Twojego podopiecznego i aby odbywały się regularnie. Chory powinien wykonywać ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę lub możesz skorzystać z zeszytu ćwiczeń fizycznych opracowanego przez specjalistów z myślą o osobach cierpiących na chorobę Alzheimera.