Żywienie dojelitowe jest doświadczeniem, które ma wpływ na życie codzienne, nie jest ważne, czy dotyczy bezpośrednio Ciebie czy bliskiej Ci osoby. Podczas żywienia dojelitowego zmienia się sposób spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, sposób pracy, podróżowanie, codzienne aktywności i obowiązki, co na początku może być nieco przytłaczające. Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół ma ogromne znaczenie i daje poczucie pewności w procesie przystosowania się do tych zmian.

Żywienie dojelitowe

Spis treści:

  1. Życie codzienne z żywieniem dojelitowym
  2. Praca a żywienie dojelitowe
  3. Początki i powrót do domu z żywieniem dojelitowym

Życie codzienne z żywieniem dojelitowym

Będąc już w domu, po stopniowym przystosowaniu się do nowej sytuacji, bardzo ważne jest, aby starać się nie rezygnować z życia towarzyskiego. Żywienie dojelitowe może zajmować trochę czasu i wiążą się z nim pewne ograniczenia, jednakże z czasem nauczysz się tę procedurę dopasowywać do spotkań towarzyskich.

Z reguły nie ma przeciwwskazań, żeby planować wakacje w kraju bądź za granicą z innymi członkami rodziny lub znajomymi. Warto omówić wyjazd czy wakacje z lekarzem prowadzącym lub pielęgniarką, która odwiedza Cię w domu. Najprawdopodobniej będzie również możliwe przesłanie Twojego wyposażenia do żywienia pod wskazany adres. Bardzo ważne, żebyś skonsultował podróż odpowiednio wcześniej i dał zespołowi wystarczającą ilość czasu, aby tę zmianę zorganizować. Jeśli wybierasz się za granicę, pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Praca a żywienie dojelitowe

Jeśli czujesz się dobrze i masz zgodę lekarza na powrót do aktywności zawodowej – nie ma powodu, żeby rezygnować z powrotu do pracy. Lekarz lub pielęgniarka doradzi, kiedy jest najlepszy moment na powrót i wesprze w zorganizowaniu powrotu do pracy oraz przystosowaniu się do nowej sytuacji. Dzięki przenośnej pompie lub metodzie żywienia typu bolus (porcjami), powinieneś być w stanie żywić się również będąc poza domem.

Branie udziału w sportach będzie zależało od Twojego stanu zdrowia i zdolności ruchowych. Lekarz podpowie ci, jakie sporty możesz uprawiać, a których powinieneś unikać. Nie zalecane są sporty, w których będziesz mieć bezpośredni kontakt fizyczny z innymi zawodnikami, ponieważ wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że gastrostomia lub jejunostomia się przemieszczą. Może się okazać, że przy zwiększonej aktywności fizycznej potrzebujesz więcej wody – porozmawiaj z lekarzem, który da Ci więcej wskazówek i zmodyfikuje plan żywieniowy.

Żywienie dojelitowe nie powinno powstrzymywać Ciebie lub bliskiej Ci osoby przed angażowaniem się w związki międzyludzkie. Możesz sobie pozwolić na romantyczne chwile z partnerem. Zaakceptowanie zmian, które zaszły w Twoim ciele może zająć trochę czasu. Ważne, żeby wszystko odbywało się w tempie, które Ci odpowiada i bez dyskomfortu.

Jeśli jesteś kobietą stosującą żywienie dojelitowe i chciałabyś mieć dzieci, przedyskutuj to z lekarzem. Zakładanie rodziny może wymagać odpowiedniego wcześniejszego planowania i konsultacji w celu upewnienia się, że otrzymujesz wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, aby Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo.

Początki i powrót do domu z żywieniem dojelitowym

Po tym, jak wspólnie z zespołem opieki medycznej podjęliście decyzję o rozpoczęciu żywienia dojelitowego u Ciebie lub bliskiej Ci osoby, po zapoznaniu się ze wszystkimi wiążącymi się z tym korzyściami i ryzykiem, po wytłumaczeniu procedur i zaleceń, będziecie przygotowywać się do rozpoczęcia żywienia dojelitowego.

Szpitalny zespół medyczny pomoże Ci zrozumieć procedurę założenia zgłębnika. Zespół z poradni żywieniowej wyjaśni Ci, jakich akcesoriów będziesz potrzebować na początku. Razem z zespołem z poradni żywieniowej zastanowicie się, jaki schemat podaży diety będzie dla Ciebie lub dla bliskiej Ci osoby najlepszy. Umówicie terminy wizyt oraz termin dostarczenia diet i innych niezbędnych do żywienia akcesoriów do domu.

Najprawdopodobniej otrzymasz poradnik zawierający instrukcję krok po kroku oraz szkolenie i dodatkowe wsparcie – dopóki nie poczujesz się pewnie i swobodnie.