Co jeśli zgłębnik się zablokuje, zatka?
Zgłębnik może się zablokować lub zatkać z powodu:
- lekarstwa, które nie zostało wystarczająco rozdrobnione;
- nieodpowiedniego lub niewystarczającego przepłukiwania przed posiłkami i po nich;
- zaciśniętego zacisku do przepływu.
Jeśli zdarzy się, że zgłębnik się zatka, nie panikuj, ponieważ to częsty problem, z którym łatwo można sobie poradzić, oraz któremu łatwo można zapobiegać. Upewnij się, że przepłukujesz zgłębnik przed podaniem każdego pokarmu i lekarstw oraz po podaniu. Powinieneś używać sterylnej lub schłodzonej, przegotowanej wody oraz strzykawki o pojemności minimum 50ml. Twoja pielęgniarka doradzi Ci, jak dużo wody należy używać w celu odpowiedniego przepłukiwania zgłębnika, najczęściej stosuje się minimum 20 do 40 ml wody.
Jednakże, jeśli Twój zgłębnik gastrostomijny lub jejunostomijny się zatka, możesz zastosować się do następującej rady – stosując metodę delikatnego przepychania, spróbuj przepłukać zgłębnik wodą ze strzykawki w temperaturze pokojowej. Rodzaj i objętość strzykawki powinny być podane przez członka opieki medycznej. Nie używaj do tego celu płynów, które zawierają kwas, np. coca coli lub soków, ponieważ mogą one doprowadzić do ścięcia się, zwarzenia diety, a w rezultacie zatkania zgłębnika.
Nadal zatkany? Delikatnie przyciskaj zgłębnik pomiędzy palcami wzdłuż jego długości i ponownie przepłucz. Może to zająć do 30 minut. Jeśli ta metoda nie zadziała, skontaktuj się z pielęgniarką lub lekarzem.