Radioterapia zaliczana jest do jednej z podstawowych metod leczenia przeciwnowotworowego, polegającej na wykorzystaniu promieniowania jonizującego do niszczenia komórek nowotworowych. Może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia, jednak często jest łączona z chirurgią, chemioterapią czy immunoterapią w celu zwiększenia skuteczności terapii. Radioterapia może powodować różne niepożądane skutki uboczne, takie jak np.: biegunki, zmęczenie, nudności, problemy z przełykaniem, zmiany smaku oraz problemy trawienne. W okresie radioterapii prawidłowo zbilansowana dieta może pomóc w łagodzeniu objawów ubocznych leczenia, wspierać w procesie regeneracji i poprawić samopoczucie.

Spis treści:

  1. Ogólne zasady żywienia w okresie radioterapii
  2. Wskazówki dietetyczne w zależności od występujących skutków ubocznych radioterapii
  3. Przykładowy jadłospis 3-dniowy

Ogólne zasady żywienia w okresie radioterapii

1.Wybieraj małe porcje oraz spożywaj posiłki często i regularnie

Takie postępowanie pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu energii, zmniejszając tym samym wystąpienia niedożywienia i skutków ubocznych związanych z naświetlaniem. Jedz              5-6 małych posiłków dziennie, zamiast trzech dużych. Dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy nie mogą jeść dużych objętościowo posiłków jest włączenie do jadłospisu zaleconej przez lekarza wysokobiałkowej, wysokoenergetycznej żywności medycznej o małej objętości z kwasami tłuszczowymi omega-3 np. Nutridrink Protein Omega-3.

  1. Dbaj o dobre źródła białka

Białko jest niezbędne do naprawy tkanek i utrzymania masy mięśniowej, a trzeba pamiętać, że pacjent onkologiczny ma dwa razy większe zapotrzebowanie na białko niż osoba zdrowa. Włącz do swojej diety chude mięso drobiowe, chude ryby morskie, jaja i nabiał dobrej jakości. Jeśli tolerujesz – możesz sięgać po tofu, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.

  1. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu

Prawidłowe nawodnienie pomaga w optymalnej pracy całego organizmu oraz może łagodzić niektóre skutki uboczne radioterapii. Pij dużo wody niegazowanej, słabej herbaty, delikatnych bulionów i rozcieńczonych soków warzywno-owocowych. Unikaj kofeiny i alkoholu. Możesz również sięgać po kawę zbożową.

  1. Dostosuj żywienie do występujących dolegliwości

W przypadku występowania dolegliwości żołądkowo-jelitowych, wybieraj łagodne, niskotłuszczowe pokarmy, które są łatwiejsze do strawienia, takie jak: białe pieczywo pszenne/orkiszowe, dojrzałe banany, biały ryż, kaszę manną, kukurydzianą, pieczone jabłka bez skórki, gotowane warzywa korzeniowe (marchew, burak, ziemniak, pietruszka, seler) oraz lekkostrawne tłuszcze (oliwa z oliwek). Jeśli jednak nie odczuwasz żadnych dolegliwości związanych z radioterapią – wówczas możesz wybierać produkty pełnoziarniste oraz świeże warzywa i owoce, bez obróbki kulinarnej z zachowaniem higieny.

  1. Unikaj produktów o wątpliwej jakości

Osłabiony układ odpornościowy może zwiększać ryzyko infekcji, dlatego unikaj surowych ryb, mięsa, surowych jaj, niepasteryzowanego mleka i produktów mlecznych oraz surowych kiełków roślin.

Wskazówki dietetyczne w zależności od występujących skutków ubocznych radioterapii

Nudności i wymioty

Wybieraj łagodne dla przewodu pokarmowego pokarmy, takie jak: jasne pieczywo, sucharki, biały ryż, banany. Unikaj aromatycznych i tłustych potraw. Spożywaj posiłki o temperaturze pokojowej. Możesz pić herbatę imbirową, ssać kandyzowany imbir lub dodawać świeży imbir do potraw. Jeśli jednak czekasz na radioterapię podawaną w okolicach głowy i szyi, pamiętaj aby wybierać łagodne w smaku posiłki, o miękkiej konsystencji.

Zmniejszony apetyt

Wybieraj ulubione potrawy, aby zachęcić się do jedzenia. Dodawaj więcej wysokokalorycznych składników do potraw, np. masło, oliwa z oliwek, olej kokosowy, białko w proszku, produkty kokosowe (np. napoje), tłuste śmietanki. Włącz wysokokaloryczne napoje, takie jak smoothie z dodatkiem banana, awokado, masła orzechowego czy koktajle proteinowe. Warto również, po konsultacji z lekarzem, wprowadzić do diety żywność medyczną, np. Nutridrink Protein Omega-3, która jest specjalnie dopasowana do potrzeb pacjentów onkologicznych.

Zmiany smaku i węchu

Eksperymentuj z różnymi delikatnymi przyprawami i ziołami np. bazylia, tymianek, koper włoski czy wanilia. Unikaj metalowych sztućców, które mogą zmieniać smak jedzenia. Wybieraj te drewniane lub plastikowe. Spożywaj posiłki o temperaturze pokojowej lub chłodniejsze. Konieczne może być również wykluczenie produktów/potraw w puszkach przy nadwrażliwości na metaliczny posmak.

Problemy z przełykaniem (tzw. dysfagia)

Sięgaj po miękkie, wilgotne pokarmy, takie jak jogurty, smoothie, puree ziemniaczane, zupy typu krem, gulasze czy koktajle. Unikaj twardych i suchych posiłków, o chropowatej powierzchni. Tutaj również dobry rozwiązaniem będą płynne preparaty do żywienia medycznego.

Biegunki

Wybieraj posiłki o niskiej zawartości błonnika, takie jak: biały ryż, pieczywo pszenne, makaron pszenny, gotowaną marchew czy pieczone jabłka. Unikaj tłustych, smażonych i pikantnych potraw.

Zaparcia

Włącz do swojej diety większą ilość błonnika pokarmowego i pij dużo wody. Nie zapominaj o spożyciu owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Unikaj pokarmów powodujących zaparcia np. biały chleb, ryż i produkty przetworzone.

Przykładowy jadłospis 3-dniowy

W jadłospisie uwzględniono spożycie 5 posiłków. które łącznie dostarczają ok. 2500 kcal/dobę. Jadłospis jest propozycją pełnowartościowych posiłków, a więc zapewnia podaż wszystkich niezbędnych dla organizmu składników odżywczych, uwzględniając zwiększone zapotrzebowanie białkowo-kaloryczne pacjentów onkologicznych w okresie radioterapii. Podaż białka wynosi ok. 120 g w ciągu doby. W jadłospisie uwzględniono żywienie medyczne zalecone przez lekarza.

Warto wspomnieć, że potrzeby żywieniowe mogą zmieniać w zależności od dawki i obszarów poddawanych radioterapii, dlatego występowanie dolegliwości należy zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym i dietetykiem klinicznym. Dla przykładu: z reguły w trakcie naświetlania obszaru jamy brzusznej i miednicy mniejszej dochodzi do wtórej nietolerancji laktozy, stąd celowym może być stosowanie w tym okresie produktów bezlaktozowych.

Dzień 1

Śniadanie

Czas przygotowania: 15 min

Liczba porcji: 1

Jaglanka bananowa z cynamonem

Składniki:

  • banan – 1 sztuka (120 g)
  • mleko 2% tłuszczu – 1 szklanka (230 ml)
  • płatki jaglane – 5 łyżek (50 g)
  • cynamon mielony – 1 łyżeczka
  • masło – 1 plaster
  • jogurt naturalny typu skyr – 1 opakowanie (150 g)

Sposób przygotowania:

Kaszę jaglaną ugotuj na mleku według instrukcji na opakowaniu. Podczas gotowania dodaj cynamon i dokładnie wymieszaj. Gotową kaszę przełóż do miski, dodaj masło i wymieszaj aż do rozpuszczenia. Kaszę wymieszaj ze skyrem. Podawaj z plasterkami banana. Jeśli jaglanka będzie za mało słodka, możesz dodać erytrol.

Dodatkowo:

Herbata – koper włoski – 250 ml

Kaloryczność:607 kcal

II śniadanie

Nutridrink Protein Omega-3 – 125 ml (smak mango-brzoskwinia)

Dodatkowo:

Woda źródlana niegazowana z cytryną – 250 ml

Kaloryczność:306 kcal Zobacz >

Obiad

Czas przygotowania: 30 min

Liczba porcji: 1

Zupa warzywna z kurczakiem

Składniki:

  • mięso z piersi kurczaka, bez skóry – 1/2 sztuki (100 g)
  • chleb orkiszowy – 2 kromki (80 g)
  • marchew – 1 sztuka
  • olej rzepakowy – 1 i 1/2 łyżki
  • pietruszka, korzeń – 1 sztuka
  • pietruszka, liście – 1 łyżeczka (6 g)
  • seler korzeniowy – 1/6 sztuki (60 g)
  • sól biała – 1 szczypta (1 g)
  • ziemniaki – 3 sztuki (270 g)
  • woda – 3 szklanki (700 ml)
  • bulion drobiowy, słoik – 2 łyżki (32 g)

Sposób przygotowania:

Warzywa umyj i obierz. Ziemniaki pokrój w kostkę, seler, marchew i pietruszkę zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Wlej wodę do garnka i dodaj 2 łyżki bulionu drobiowego. Włóż pokrojonego w kostkę kurczaka i gotuj 15-20 minut, po czym wrzuć warzywa. Dodaj przyprawy i olej rzepakowy. Gotuj do momentu, aż ziemniaki i mięso będą miękkie. Zupę posyp natką. Podawaj z kromkami chleba orkiszowego.

Dodatkowo:

Woda mineralna niegazowana – 250 ml

Kaloryczność:723 kcal

Podwieczorek

Czas przygotowania: 5 min

Liczba porcji: 1

Kanapki z guacamole

Składniki:

  • awokado – 1/2 sztuki
  • pomidor bez skórki i pestek – 1/2 sztuki
  • szynka z indyka – 2 plastry
  • chleb graham – 2 kromki

Sposób przygotowania:

Dojrzałe awokado wymieszaj z pomidorem bez skóry i pestek. Powinna wyjść pasta. Możesz doprawić do smaku. Posmaruj kromki chleba. Podawaj z plasterkami szynki z indyka na wierzchu.

Dodatkowo:

Woda mineralna niegazowana z melisą – 250 ml

Kaloryczność:297 kcal

Kolacja

Czas przygotowania: 25 min

Liczba porcji: 1

Sałatka z dorszem, pieczoną cukinią i grzankami

Składniki:

  • cukinia – 1/4 sztuki (100 g)
  • koper ogrodowy – 1 łyżeczka
  • oliwa z oliwek – 1 łyżka
  • rukola – 2 garście (40 g)
  • dorsz pieczony/gotowany na parze (80 g)
  • chleb graham – 4 kromki
  • ser mozzarella light – 1 plaster
  • mix sałat – 2 garście (50 g)

Sposób przygotowania:

Cukinię upiecz w piekarniku. Do miski wrzuć umytą rukolę i mix sałat. Dodaj kawałki upieczonej cukini, mozzarellę w kostkach lub plastrach oraz dorsza. Całość polej dressingiem (oliwa, woda i ulubione zioła) i posyp koperkiem. Sałatkę podawaj z grzankami z chleba.

Dodatkowo:

Woda mineralna niegazowana z cytryną i pomarańczą – 250 ml

Kaloryczność:498 kcal

Dziennie kaloryczność: 2431 kcal

Dzień 2

Śniadanie

Czas przygotowania: 15 min

Liczba porcji: 1

Kanapki z pastą z jajka i awokado oraz pomidorem

Składniki:

  • jajko – 1 sztuka
  • awokado – 1/2 sztuki
  • chleb orkiszowy – 3 kromki
  • jogurt naturalny, 2% tłuszczu – 3 łyżki
  • pomidor bez skórki i pestek – 1 sztuka
  • twaróg półtłusty, mielony – 2 plastry (60g)

Sposób przygotowania:

Ugotuj jajko na półtwardo. Twaróg włóż do miseczki i rozgnieć widelcem. Dodaj drobno posiekane jajko, połowę dojrzałego awokado, jogurt oraz ulubione przyprawy. Posmaruj pastą kromki chleba. Podawaj z plasterkami pomidora bez skóry i pestek.

Dodatkowo:

Woda mineralna niegazowana – 250 ml

Kaloryczność:617 kcal

II śniadanie

Czas przygotowania: 5 min

Liczba porcji: 1

Jogurt z owocami

Składniki:

  • banan – 1 sztuka
  • jogurt naturalny 2% tłuszczu – 5 łyżek (100g)
  • kiwi – 1 sztuka
  • migdały, płatki – 1 łyżka
  • cynamon mielony – 1 łyżeczka

Sposób przygotowania:

Do jogurtu dodaj pokrojone w kostkę owoce, posyp cynamonem i zmielonymi płatkami migdałowymi. Jeśli będzie za mało słodkie, możesz dodać erytrol.

Dodatkowo:

Napar z melisy – 250 ml

Kaloryczność:329 kcal

Obiad

Czas przygotowania: 40 min

Liczba porcji: 1

Pulpety w sosie koperkowym z puree oraz gotowaną marchwią

Składniki:

  • bułka pszenna zwykła – 1/2 sztuki
  • jogurt naturalny 2% tłuszczu – 5 łyżek (100g)
  • koper ogrodowy – 2 łyżeczki
  • marchew – 3 sztuki
  • mięso mielone z indyka – 1/2 szklanki (100g)
  • oliwa z oliwek – 1 łyżka
  • bazylia suszona – 2 łyżeczki
  • masło – 1 plaster
  • ziemniaki – 4 sztuki
  • bulion drobiowy, słoik – 1 łyżka

Sposób przygotowania:

Połączyć mięso mielone z namoczoną i odciśniętą bułką, przyprawić bazylią, solą i pieprzem. Uformować pulpety, mieścić na rozgrzanej na patelni oliwie i smażyć na małym ogniu ok. 10 minut. Do mięsa dodać bulion, dusić kolejne 5 minut. W międzyczasie ugotować marchew. Obrane ziemniaki ugotować do miękkości w osolonej wodzie, odcedzić i zmiksować z masłem na puree. Do mięsa z bulionem dodać koperek i jogurt. Jeśli sos będzie za rzadki, można dodać mąki. Pulpety podawać z puree i marchewką.

Dodatkowo:

Woda mineralna niegazowana – 250 ml

Kaloryczność:756 kcal

Podwieczorek

Nutricia Nutridrink Protein Omega-3 – 125 ml (smak mango-brzoskwinia)

Dodatkowo:

Woda źródlana niegazowana z cytryną – 250 ml

Kaloryczność:306 kcal Zobacz >

Kolacja

Czas przygotowania: 30 min

Liczba porcji: 1

Krem z dyni z grzankami

Składniki:

  • dynia – 1/2 sztuki
  • jogurt naturalny, 2% tłuszczu – 4 łyżki (80g)
  • marchew – 2 sztuki
  • oliwa z oliwek – 1 łyżka
  • seler korzeniowy – 1/4 sztuki (80g)
  • chleb graham – 2 kromki
  • ziemniak – 1 sztuka
  • woda – 2 szklanki
  • bulion drobiowy, słoik – 1 łyżka

Sposób przygotowania:

Dynię, marchew, ziemniaki oraz seler pokrój w drobne kostki. Wrzuć do garnka z bulionem i gotuj około 30 minut. Całość wywaru przelej do blendera, dodaj jogurt naturalny i zmiksuj dokładnie. Kromki chleba pokrop oliwą i upiecz w piekarniku na chrupko. Wyjmij z piekarnika i pokrój w kostkę. Krem podawaj z grzankami.

Dodatkowo:

Herbata czarna – 250 ml

Kaloryczność:535 kcal

Dziennie kaloryczność: 2543 kcal

Dzień 3

Śniadanie

Czas przygotowania: 20 min

Liczba porcji: 1

Jęczmienianka z truskawkami

Składniki:

  • truskawki – 2/3 szklanki (160 g)
  • mleko 2% tłuszczu – 1/3 szklanki (100 ml)
  • płatki jęczmienne – 4 łyżki (40 g)
  • Nutridrink Protein Omega-3 – 1 porcja (125 ml)

Sposób przygotowania:

Płatki jęczmienne zalej gorącym mlekiem i odczekaj chwilę, aż zmiękną. Po paru minutach dodaj kawałki truskawek przetartych przez sito (bez pestek) i zalej całość produktem Nutridrink Protein Omega-3. Jeśli będzie za mało słodkie, możesz dodać erytrol.

Dodatkowo:

Woda źródlana z miętą – 250 ml

Kaloryczność:615 kcal

II śniadanie

Czas przygotowania: 10 min

Liczba porcji: 1

Zielone smoothie

Składniki:

  • dojrzały banan – ½ sztuki
  • kefir, 2% tłuszczu – 1 szklanka (240 ml)
  • pomarańcza bez białej skórki – 1/2 sztuki
  • szpinak – 4 garście

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki zmiksuj.

Dodatkowo:

Woda mineralna niegazowana – 250 ml

Kaloryczność:275 kcal

Obiad

Czas przygotowania: 35 min

Liczba porcji: 1

Morszczuk w sosie koperkowym z kuskusem i brokułem

Składniki:

  • morszczuk – 130 g
  • brokuły (różyczki) – 1/3 sztuki (200 g)
  • jogurt naturalny, 2% tłuszczu – 4 łyżki (80 g)
  • koper ogrodowy – 4 łyżeczki
  • oliwa z oliwek – 1 i 1/2 łyżki
  • masło – 1 plaster
  • kasza kuskus – 1/2 szklanki (85 g)

Sposób przygotowania:

Rybę pokrój w kawałki. Połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Polej oliwą posyp ulubionymi ziołami. Upiecz w piekarniku, w 180 stopniach, góra dół. Im mniejsze kawałki, tym szybciej morszczuk będzie gotowy. W międzyczasie przygotuj kuskus, według instrukcji na opakowaniu oraz brokuł (ważne, aby ugotować jedynie same różyczki, bez łodyg). Gdy morszczuk będzie gotowy, wyjmij z piekarnika, połóż na patelni, podduś parę minut z masłem, jogurtem i koperkiem. Dodaj bazylię suszoną. Rybę, w sosie koperkowym, podawaj z kuskusem oraz brokułem.

Dodatkowo:

Kompot jabłkowy bez cukru – 250 ml

Kaloryczność:743 kcal

Podwieczorek

Czas przygotowania: 1 dzień

Liczba porcji: 1

Pudding z nasion chia z mango

Składniki:

  • mango – 1/2 sztuki
  • mleko 1,5% tłuszczu – 2/3 szklanki (160 ml)
  • nasiona chia, suszone – 2 łyżki

Sposób przygotowania:

Dzień przed podaniem (najlepiej wieczorem) podgrzej mleko i dodaj do niego nasiona chia, wymieszaj. Przelej do miseczki lub dzbanka i włóż do lodówki, aby pęczniały całą noc. Jeśli nie chcesz czekać, możesz włożyć do lodówki na 1-2h; deser powinien przez ten czas stężeć. Pokrój mango w kostkę, umieść w blenderze i zmiksuj na gładki mus. Wyciągnij z lodówki miseczkę bądź dzbanek z napęczniałymi nasionami chia. Na dno szklanek nałóż mus z mango, następnie pudding z nasiona chia. Możesz po wierzchu posypać cynamonem.

Dodatkowo:

Woda mineralna niegazowana – 250 ml

Kaloryczność:276 kcal

Kolacja

Czas przygotowania: 30 min

Liczba porcji: 1

Kanapki z domowym pasztetem i pomidorem

Składniki:

  • mięso z piersi indyka, bez skóry – 1 sztuka (100 g)
  • marchew – 2 sztuki
  • pomidor – 1 sztuka
  • bazylia, suszona – 1 łyżeczka
  • masło – 2 plastry
  • chleb graham – 3 kromki
  • zioła prowansalskie – 2 szczypty

Sposób przygotowania:

Mięso i marchew ugotuj. Marchew zetrzyj na tarce o małych oczkach. Mięso zmiksuj z masłem, dodaj marchew. Dopraw solą i ziołami. Podawaj na pieczywie z pomidorem i ziołami prowansalskimi.

Dodatkowo:

Woda mineralna niegazowana – 250 ml

Kaloryczność:507 kcal

Dziennie kaloryczność: 2416 kcal

Uwagi: Jeśli pacjent nie jest w stanie zjeść danego posiłku, warto włączyć do jadłospisu drugą  butelkę specjalistycznego preparatu odżywczego z kategorii żywności medycznej –  Nutridrink Protein Omega3 .

Przykładowy jadłospis może być modyfikowany w zależności od preferencji pacjenta i jego reakcji na poszczególne produkty (składniki). Ważne jest, aby pacjent najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem leczenia skonsultował się z dietetykiem klinicznym, który pomoże w doborze optymalnego planu żywienia.

Nutridrink Protein Omega-3 to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia związanego z chorobą. Stosować pod nadzorem lekarza.

Piśmiennictwo:

  1. Muscaritoli M, Arends J, Bachmann P, et al. ESPEN practical guideline: Clinical Nutrition in cancer. Clin Nutr. 2021;40(5):2898-2913. doi: 10.1016/j.clnu.2021.02.005.
  2. Szawłowski A, Gromadzka-Ostrowska J, Paluszkiewicz P. Żywienie w chorobach nowotworowych. PZWL, 2020. ISBN: 978-83-200-6075-1.
  3. Anderson PM, Thomas SM, Sartoski S, et al. Strategies to Mitigate Chemotherapy and Radiation Toxicities That Affect Eating. 2021;13(12):4397. doi: 10.3390/nu13124397.
  4. Kiss N, Symons K, Hewitt J, et al. Taste Function in Adults Undergoing Cancer Radiotherapy or Chemotherapy, and Implications for Nutrition Management: A Systematic Review. J Acad Nutr Diet. 2021;121(2):278-304. doi: 10.1016/j.jand.2020.08.014.
  5. Kłęk S, Jankowski M, Kruszewski WJ. et al. Clinical Nutrition in Oncology: Polish Recommendations. Clin. Pract. 2015, 11: 172–188.