Według definicji zawartej w Ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) koordynator onkologiczny to osoba zatrudniona w Specjalistycznym Ośrodku Leczenia Onkologicznego (SOLO), do której zadań należy zarządzanie procesem diagnostyki i leczenia onkologicznego (koordynacja poszczególnych etapów opieki onkologicznej) a także udzielanie informacji pacjentowi o ich realizacji.

Jakie są zadania koordynatora onkologicznego?

Koordynator onkologiczny prowadzi pacjenta od podejrzenia choroby nowotworowej do rozpoznania, rozpoczęcia i zakończenia leczenia.

Do głównych obszarów należy:

  • pozostanie w ścisłym kontakcie z pacjentem,
  • udzielanie niezbędnych informacji dotyczących terminów diagnostyki, konsylium, rozpoczęcia poszczególnych etapów leczenia, wspomaganie materiałami dotyczącymi choroby
  • pozostaje także w kontakcie i relacjach z koordynatorami z innych jednostek jeśli wymaga tego dany przypadek.

 

W założeniu Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent będzie mieć wsparcie od koordynatora. W praktyce Koordynatorzy będą ściślej ze sobą współpracować pomiędzy ośrodkami SOLO, a pacjenci będą w kontakcie z koordynatorem dotyczącej ścieżki diagnostyczno- terapeutycznej. Pacjent, który zostanie wdrożony w systemie opieki onkologicznej po opuszczeniu gabinetu lekarskiego powinien mieć wskazanego koordynatora. Organizacja komórek koordynacji będzie dostosowana do potrzeb jednostki ochrony zdrowia.

Aktualnie ruszyły szkolenia dedykowane koordynatorom onkologicznym w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, które służą usystematyzowaniu wiedzy i ujednolicenia postrzegania koordynacji. Ośrodki będące w KSO udzielają świadczeń pacjentom na tym samym poziomie zgodnie z postępowaniem diagnostyczno- terapeutycznym niezależnie od miejsca zamieszkania.

Należy podkreślić, że każda placówka współpracująca w KSO będzie mieć koordynatorów.

Z własnego doświadczenia wiemy, że funkcja koordynatora jest bardzo pomocna, zazwyczaj pacjent skierowany do koordynatora otrzymuje pełne informacje dotyczące diagnostyki, decyzji konsylium, rozpoczęcia leczenia często także materiały edukacyjne czy wskazówki dotyczące opieki onkologicznej.

Pacjent, który będzie na początku swojej ścieżki może skorzystać z informacji zawartych na Narodowym Portalu Onkologicznym, który planowo powinien ruszyć w dniu 4.02.2025r. Na portalu znajdą się najpotrzebniejsze informacje dla pacjentów, które pomogą lepiej zrozumieć ich sytuację i uporządkować informacje.

Wiele pacjentów szuka także wsparcia wśród innych chorych np. przez organizacje pacjenckie.

Warto także udać się do swojego lekarza rodzinnego, który pomoże zinterpretować niepokojące wyniki czy sprawdzić objawy, wyda odpowiednie skierowanie czy założy kartę (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego), wskaże ośrodek diagnozujący najbliżej miejsca zamieszkania.

Poprzez zarządzanie procesem diagnostyki I terapii onkologicznej dzięki obecności koordynatora pacjent powinien być bardziej „zaopiekowany” w systemie. Uściśla to procedury i pomaga uzyskać niezbędne informacje na temat ścieżki pacjenta w danej jednostce.