W ramach drugiej edycji kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” powstała specjalna audycja radiowa na temat żywienia osób po udarze mózgu „Figurski wzywa posiłki”, której gospodarzem jest dziennikarz Michał Figurski.

Michał Figurski - gospodarz programu "Figurski wzywa posiłki"

Na audycję radiową składa się 6 odcinków, w których dziennikarz rozmawia z wyjątkowymi gośćmi – ekspertami z dziedziny neurologii, żywienia medycznego, pielęgniarstwa oraz żoną pacjenta po udarze mózgu. Wybór rozmówców nie jest przypadkowy. Celem audycji, oprócz edukacji na temat choroby oraz roli odpowiedniego żywienia medycznego w zmaganiach z nią, jest także wsparcie pacjentów i dodanie im sił w walce o powrót do zdrowia. Audycja, ze względu na swój istotny społecznie wydźwięk, jest skierowana do wszystkich, nie tylko do pacjentów oraz ich opiekunów, ale również środowiska medycznego i całego społeczeństwa.

Audycja „Figurski wzywa posiłki” jest mi bardzo bliska – sam jestem pacjentem neurologicznym, a choroba to istotny element mojego życia, który diametralnie je odmienił. Chciałem zrealizować ją w moim stylu – mówić o tym poważnym problemie w mniej formalny sposób, czasami z lekką dozą poczucia humoru. Uważam, że oprócz odpowiedniej terapii i rehabilitacji, w rekonwalescencji po udarze mózgu ważne jest również zadbanie o pozytywne nastawienie i uśmiech, co dobrze wpływa nie tylko na samego pacjenta, ale także jego opiekuna. To pomaga aktywizować chorych i mobilizować ich do działania – tłumaczy Michał Figurski.

W premierowym odcinku audycji Michał Figurski w szczerej rozmowie z dziennikarką Agnieszką Szkutą podzielił się własnymi doświadczeniami związanymi z przebytym udarem mózgu, problemami z odżywianiem oraz o ciągłą walką o powrót do zdrowia.

Po udarze długo byłem nieprzytomny, nie przyjmowałem żadnych pokarmów. Mój organizm nie miał siły, żeby się regenerować, a był to najbardziej newralgiczny moment choroby. Po wybudzeniu, kiedy należało się brać do pracy, ja w ogóle nie miałem na to sił. Moja droga do powrotu do zdrowia wciąż trwa. Ten powrót jest znacznie bardziej skomplikowany i trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Nadal tak naprawdę niewiele wiemy na temat konsekwencji udaru mózgu. A jeszcze mniejsza jest wiedza na temat rozwiązań, które pomagają pacjentom stanąć na nogi i odzyskać siły do walki z chorobą, takich jak żywienie medyczne – wyznaje Michał Figurski, ambasador kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

W kolejnych odcinkach (kliknij tutaj) Michał Figurski rozmawia z zaproszonymi gośćmi: dr n. med. Beatą Błażejewską-Hyżorek (neurolog, Ordynator Oddziału Ogólnego i Leczenia Udaru Mózgu II Kliniki Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), dr hab. n. med. Iwoną Sarzyńską-Długosz (neurolog, Ordynator Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej II Kliniki Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie) oraz dr hab. n. med. Stanisławem Kłękiem (Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowe, Dojelitowego i Metabolizmu POLSPEN) na temat najważniejszych kwestii związanych z udarem mózgu oraz wyjaśniają, jak istotną rolę w procesie rekonwalescencji pełni żywienie medyczne.

Gościem piątego odcinka audycji (kliknij tutaj) jest Ewelina Zadrużna, której mąż przeszedł udar mózgu w 2013 roku. Pani Ewelina opowiada o tym, jak choroba męża zmieniła życie całej ich rodziny oraz skąd czerpią siłę do walki z chorobą.