W ramach VI edycji kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, z inicjatywy Fundacji Nutricia, na Instagramie powstał profil @JestemOpiekunem. W akcję zaangażowali się m.in. piosenkarka Natalia Kukulska oraz menedżer kultury i dziennikarz, Marcel Andino Velez, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z opieką nad chorymi bliskimi. Marta Wojtal, ceniona polska fotografka, uwieczniła na zdjęciach emocje bohaterów oraz przeprowadziła z nimi poruszające rozmowy.

Profil @JestemOpiekunem jest gestem wsparcia i solidarności z tymi, którzy poświęcają się opiece nad chorymi bliskimi. To miejsce stworzone z Opiekunami i dla Opiekunów, gdzie mogą oni poznać historie osób będących w podobnej sytuacji, a także podzielić się własnymi emocjami oraz doświadczeniami. Na profilu ukazują się również materiały edukacyjne, będące merytorycznym wsparciem m.in. w obszarze żywienia w chorobie, a także wypowiedzi ekspertów, których porady mogą pomóc w sprawowaniu efektywnej opieki nad pacjentem.

Opiekunowie osób chorych często nazywani są „cichymi pacjentami”, ponieważ – choć poświęcają się opiece nad chorym bliskim, niejednokrotnie zapominając przy tym o samym sobie – są często niedoceniani i niezauważani przez innych. Dlatego tak ważne jest, aby głośno mówić o potrzebie wsparcia, pomocy i zrozumienia tych, którzy zmagają się z chorobą najbliższych.

Opiekunem może być każdy, bez względu na to, czy to na nim spoczywa najwięcej obowiązków, czy wspiera w określonych sytuacjach, czy jest osobą młodą, czy starszą, aktywną zawodowo lub nie. Może to być osoba z najbliższego otoczenia lub ktoś, kogo oglądamy na scenie lub w kinie  – mówi zaangażowana w inicjatywę Natalia Kukulska, która podzieliła się swoimi doświadczeniami.

Aby poznać historie bohaterów VI edycji kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” oraz zapoznać się z merytorycznymi wskazówkami i poradami, zapraszamy do odwiedzenia profilu @JestemOpiekunem.

Zachęcamy również do obejrzenia rozmowy Marty Wojtal z Natalią Kukulską.