Dlaczego pacjenci z dysfagią potrzebują pożywienia oraz płynów o zmienionej konsystencji?
Dysfagia, występująca między innymi u chorych z nowotworami głowy i szyi, może pojawić się po chirurgicznym usunięciu struktur odpowiedzialnych za odruch połykania lub po ich uszkodzeniu podczas radio- lub chemioterapii i wiąże się z zaburzeniami połykania. Dysfagia ustnogardłowa utrudnia przechodzenie pokarmu z jamy ustnej do przełyku, zaś przełykowa – ogranicza przechodzenie pokarmów stałych bądź płynów przez przełyk do żołądka.
Pacjenci z ustnogardłową postacią dysfagii są narażeni na zwiększone ryzyko aspiracji – czyli przypadkowego zachłyśnięcia się płynem lub kęsem pokarmu podczas połykania. Szczególnie niebezpieczne są płyny oraz pokarmy o rzadkiej konsystencji. Sama aspiracja może prowadzić do wystąpienia objawów ostrej niedrożności oddechowej stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
U pacjentów z dysfagią ryzyko aspiracji jest wynikiem braku właściwej kontroli nad mechanizmem przełykania, który nie działa wystarczająco szybko i sprawnie, aby chronić drogi oddechowe. Często na taki stan rzeczy dodatkowo wpływa fakt, że u pacjentów z dysfagią stwierdza się brak czucia smaku, zaburzone odczuwanie temperatury pożywienia oraz wywieranego przez pokarm nacisku wewnątrz jamy ustnej czyli tych wszystkich czynników, które pełnią główną rolę w bezpiecznym procesie połykania. Zmiana struktury oraz konsystencji pokarmów i płynów zmniejsza szybkość ich przechodzenia przez gardło podczas połykania, co ma wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia aspiracji u pacjentów z dysfagią. Zagęszczone pożywienie łatwiej kontrolować w ustach i tym samym bezpiecznie je połknąć.
Ułatwieniem przyjmowania płynów i pokarmów w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia jest Nutilis, produkt szybko zagęszczający posiłki, nie zmieniający przy tym ich smaku, zapachu i koloru.
Zobacz wszystkie pytania i odpowiedzi dotyczące Onkologii: FAQ Onkologia