Branża informatyczna nie pozostaje obojętna na problemy osób dotkniętych chorobą Alzheimera. W ostatnich latach pojawiło się kilka ciekawych aplikacji dedykowanych chorym z demencją. Niektóre z nich pomagają choremu w codziennym funkcjonowaniu. Inne – ułatwią opiekunowi zlokalizowanie podopiecznego. Jeszcze inne dostarczają choremu stymulującej umysł rozrywki.

Starszy człowiek używa tabletu.

Spis treści:

  1. Jakie aplikacje poprawiają funkcjonowanie osoby chorej na Alzheimera?
  2. Lokalizator GPS ułatwia opiekę nad osobą chorą
  3. Jak radzić sobie z uciążliwymi zachowaniami chorego?

Jakie aplikacje poprawiają funkcjonowanie osoby chorej na Alzheimera?

Programiści od wielu lat pracują nad aplikacjami, ułatwiającymi życie chorym na Alzheimera i ich opiekunom. W ostatnim czasie popularna stała się opracowana przez koreański koncern Samsung aplikacja o nazwie Backup Memory stworzona na smartfony z systemem Android. Jej zadaniem jest ułatwienie choremu rozpoznawania osób z jego otoczenia. Działa ona w ten sposób, że telefon chorego z zainstalowaną aplikacją Backup Memory łączy się za pośrednictwem Bluetooth ze znajdującymi się w pobliżu telefonami bliskich, opiekunów, rodziny czy znajomych. Wyświetla choremu zdjęcie osoby wraz z informacją kim ona jest. Może też odtwarzać multimedia: zdjęcia i filmiki związane z daną osobą, ułatwiające choremu uruchomienie wspomnień.

Aplikację można pobrać za darmo. Ideę działania tego narzędzia dobrze oddaje krótki film znajdujący się na stronie firmy 3SG BBDO – koproducenta aplikacji. Aplikacja ta została również przetestowana pod kątem przydatności przez Tunezyjskie Towarzystwo Alzheimerowskie. Potwierdziło ono, że stymulacja poznawcza faktycznie ułatwia pacjentom zachowanie swoich wspomnień na nieco dłużej. Niestety, Backup Memory dostępna jest wyłącznie w językach angielskim i francuskim, co stanowić może barierę językową dla niektórych chorych oraz ich opiekunów pochodzących z innych krajów.

Na podobnej zasadzie ma działać, będąca na razie w fazie testowej, aplikacja Timeless, stworzona przez 13-letnią dziewczynkę, której babcia zmaga się z chorobą Alzheimera. Aplikacja Timeless posiada zakładkę ze zdjęciami bliskich chorego i ich danymi, funkcję przypomnienia (informuje pacjenta, że np. dzwonił już dzisiaj do danej osoby) czy kalendarz, przypominający choremu o ważnych wydarzeniach.

Lokalizator GPS ułatwia opiekę nad osobą chorą

Bardzo przydatnym gadżetem, ułatwiającym opiekę nad osobą chorą na Alzheimera są tzw. lokalizatory GPS, umożliwiające opiekunom kontrolowanie, gdzie chory w danym momencie się znajduje, a także alarmujące opiekuna, gdy np. jego podopieczny opuści mieszkanie. Na polskim rynku działają obecnie firmy oferujące urządzenia (telefony, lokalizatory) z aplikacją umożliwiającą monitorowanie chorego na odległość, jednak ich usługa wiąże się z koniecznością wniesienia odpowiedniej opłaty, najczęściej w formie abonamentu miesięcznego. Można też pobrać darmowe aplikacje na telefon, np. Life360, dostępną w sklepie Google Play. Zainstalowany na smartfonach chorego oraz opiekuna program pozwala na szybkie zlokalizowanie podopiecznego. Przyda się zatem zarówno w przypadku chorych we wcześniejszym stadium choroby, poruszających się samodzielnie po najbliższej okolicy, jak i w sytuacji, gdy chory ucieknie, oddali się gdzieś bez wiedzy opiekuna. Przydatną funkcją jest możliwość wysłania przez chorego automatycznej wiadomości alarmowej. Jeśli podopieczny tylko poczuje się niepewny i zagrożony, może dotknąć ekranu telefonu i automatycznie udostępnić powiadomienie oraz swoją lokalizację opiekunowi bądź nawet kilku najbliższym osobom.

Jeżeli twój podopieczny jest otwarty na nowoczesne technologie możesz też zaproponować mu niektóre gry komputerowe jako formę rozrywki i treningu pamięci. Jak bowiem przekonują niektórzy naukowcy, wirtualne gry, zwłaszcza te wymagające od gracza skupienia, logicznego i strategicznego myślenia, podejmowania decyzji oraz szybkiego reagowania, stymulują mózg i w sposób pozytywny wpływają na sprawność umysłową osób z demencją. Brytyjski dziennik The Guardian pisze, powołując się na wyniki badań naukowców z University of California, że osoby starsze grające w specjalnie zaprojektowane gry video, podniosły swoją sprawność w obszarach takich jak wielozadaniowość, pamięć i koncentracja. Niemieccy naukowcy z Max-Planck-Institut für Bildungsforschung i szpitala Charité-Universitätsmedizin Berlin przeprowadzili badania z wykorzystaniem popularnej gry Super Mario 64, które wykazały pozytywne zmiany w mózgu (przyrost szarych komórek) u osób grających regularnie w tę grę. Ich spostrzeżenia potwierdzili również badacze z Uniwersytetu z Montrealu, sugerując wprost, że gra może przyczyniać się do spowolnienia degradacji mózgu u osób z chorobą Alzheimera.

Jak radzić sobie z uciążliwymi zachowaniami chorego?

Jako korzystne dla osób z Alzheimerem wymieniane są m.in. gry logiczne takie jak sudoku, ale również wirtualne puzzle, popularny niegdyś pasjans, a nawet uwielbiany dziś przez dzieci Kot Tom (aplikacja pomaga utrzymać zainteresowanie i koncentrację gracza). Szczególną uwagę warto zwrócić na grę Sea Hero Quest, która została stworzona w celu prowadzenia badań nad diagnozowaniem choroby Alzheimera. W tej, z pozoru prostej, grze chory kieruje za pomocą palca ruchami statku, a jego sposób orientowania się w przestrzeni jest zapisywany i przesyłany do zespołu naukowców z University of East Anglia w Norwich. 2 minuty gry dostarczają badaczom takiej liczby danych, jak 5 godzin badań laboratoryjnych. Parę minut rozrywki może pomóc naukowcom w zebraniu danych, dzięki którym mają szansę powstać nowe testy diagnostyczne w kierunku chorób wywołujących demencję i chorobę Alzheimera.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym pozytywnym aspekcie wprowadzania osoby chorej na Alzheimera w świat nowych technologii. Otóż mogą stać się one pretekstem do wspólnego spędzania czasu chorego z jego wnukami. Któż bowiem lepiej niż dzieci i nastolatki zna się na grach komputerowych i wirtualnych aplikacjach? Warto więc zachęcić młodych ludzi do pokazania babci czy dziadkowi, jak posługiwać się komputerem czy aplikacją mobilną w telefonie. Wnuki mogą też podpowiedzieć, jaka gra komputerowa byłaby odpowiednia dla seniora i pokazać mu zasady jej działania.