Letnia dieta w chorobie Alzheimera
Choroba Alzheimera w pierwszej kolejności kojarzona jest z zaburzeniami pamięci krótkotrwałej. Dopiero w dalszej kolejności mówi się o dodatkowych nieprawidłowościach – te są wyjątkowo poważne, bowiem dotyczą wielu sfer życia pacjenta, także odżywiania. Okazuje się, że ponad połowa osób z chorobą Alzheimera nie spożywa odpowiedniej ilości pokarmu. Dodatkowym problemem są efekty uboczne stosowania niektórych leków – szczególnie we znaki dają się zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty czy nawracające biegunki. W naturalnym przebiegu choroby dochodzi do spadku masy ciała, chory ma coraz mniej siły i większą część dnia spędza w łóżku.
Spis treści:
- Żywienie w chorobie Alzheimera
- Owoce i warzywa to źródło witamin
- Witaminy – gdzie ich szukać?
- Dlaczego warto stosować Souvenaid?
Żywienie w chorobie Alzheimera
Nie ma zatem wątpliwości, że prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na kondycję psychofizyczną chorego. Między innymi z tego powodu powstają specjalistyczne preparaty żywieniowe dla pacjentów zmagających się z określonymi problemami zdrowotnymi, w tym także z chorobą Alzheimera.
Owoce i warzywa to źródło witamin
Witaminy są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. U osób zdrowych określane jest tak zwane dzienne zapotrzebowanie, jednak należy pamiętać, że w stanach chorobowych, zapotrzebowanie to może wzrastać; nie inaczej jest w przypadku choroby Alzheimera.
Niektóre witaminy wykazują działanie antyoksydacyjne, to znaczy neutralizujące działanie wolnych rodników tlenowych. To ważna funkcja w przypadku prewencji oraz leczenia wielu schorzeń, które mogą towarzyszyć chorobie Alzheimera.
Witaminy – gdzie ich szukać?
Lato to najlepszy czas na „bombę witaminową”, ponieważ wiele niezbędnych witamin odnajdziemy w owocach i warzywach.. Które z nich są najważniejsze?
- Witamina A – jest niezbędna w procesie widzenia, a także sprzyja regeneracji komórek. Znajdziemy ją zarówno w produktach pochodzenia roślinnego (owoce i warzywa), jak i zwierzęcego. Bogate w witaminę A są między innymi marchew i szpinak – warzywa znane i lubiane jako dodatek do posiłków na przykład w formie sałatek.
- Witamina C – nazywa także kwasem askorbinowym. Ma właściwości antyoksydacyjne. Co ciekawe, ludzki organizm nie magazynuje tej witaminy i jej nie syntetyzuje. Naturalnym źródłem witaminy C jest między innymi natka pietruszki, czerwona papryka czy czerwona porzeczka.
- Witamina E – podobnie jak kwas askorbinowy należy do antyoksydantów. Produkty bogate w tą witaminę dostępne są przez cały rok – nie tylko w okresie lata. Gdzie zatem szukać witaminy E? Dużą zawartością cechują się orzechy laskowe, migdały czy nasiona słonecznika. Warto pamiętać, że produkty te doskonale sprawdzą się jako dodatek do ciast i sałatek.
Mówiąc o diecie i jadłospisie należy wspomnieć, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera nie lubią częstych zmian. Dotyczy to także posiłków – te nieskomplikowane i dobrze znane powinny być chętniej spożywane przez pacjentów. Nie należy jednak zmuszać chorych i za wszelką cenę nakłaniać do jedzenia – łatwo ich zniechęcić i uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.
Należy jednak pamiętać, że dieta to nie jedyny sposób na dostarczenie niezbędnych witamin. Warto wspomnieć o specjalistycznych preparatach żywieniowych, które zawierają dodatkową podaż mikro- oraz makro- elementów często niedostarczanych z pożywieniem w potrzebnych ilościach. Preparatem takim jest Souvenaid, którego efektywność została potwierdzona trwającymi, aż 15 lat badaniami klinicznymi.
Dlaczego warto stosować Souvenaid?
Bo to środek, który został specjalnie stworzony dla osób zmagających się z chorobą Alzheimera. Zawiera unikalny kompleks „Forastyn Connect” oparty o kwasy omega- 3, cholinę, urydynę, witaminy A, C oraz E, a także te z grupy B – witaminę B6 oraz B12. Wszystkie te związki mają znaczenie w tworzeniu nowych połączeń synaptycznych u osób we wczesnym etapie choroby Alzheimera. Dowiedziono, że stosowanie jednej porcji dziennie przez okres 6 miesięcy może przyczynić się do powstania nowych połączeń synaptycznych u osób chorych.