Wielkanoc to czas radosnego oczekiwania, rozkwitającej wiosny i spotkań w rodzinnym gronie. W Polsce święta wielkanocne mają długą i bogatą tradycję, a w większości polskich domów nadal są uroczyście celebrowane. W tym okresie nikt nie powinien czuć się osamotniony. Zadbajmy więc o to, aby nasi podopieczni, pomimo swej choroby Alzehimera, również mogli poczuć wyjątkową atmosferę świąt i spędzić ten czas wśród najbliższych.

Spis treści:

  1. Pielęgnowanie świątecznych tradycji to wspaniały trening pamięci
  2. Zapytaj chorego jak chciałby spędzić święta
  3. Spędź z chorym święta w relaksującej i spokojnej atmosferze

Pielęgnowanie świątecznych tradycji to wspaniały trening pamięci

Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera należą do pokolenia, dla którego pielęgnowanie świątecznej tradycji jest bardzo ważne. Seniorzy zazwyczaj chętnie wracają pamięcią do czasów swojego dzieciństwa i młodości, zachęcajmy ich więc do opowiadania o wielkanocnych zwyczajach panujących w ich rodzinnym domu – to wspaniały trening pamięci oraz okazja do spędzenia miłych chwil z podopiecznym. Ważne jest, aby w okresie przedświątecznej „gorączki“ chory nie poczuł się pominięty i osamotniony, dlatego warto zachęcić go do włączenia się w przygotowania do świąt. Osoba z chorobą Alzheimera może np. robić pisanki i świąteczne ozdoby, przygotować koszyczek wielkanocny, a nawet – jeśli pozwala jej na to stan zdrowia – uczestniczyć w przygotowaniu świątecznych potraw.

Zapytaj chorego jak chciałby spędzić święta

Warto zapytać chorego jak chciałby spędzić święta i jakie tradycje są dla niego szczególnie ważne. Osobie wierzącej warto umożliwić uczestniczenie w wielkanocnym obrządku religijnym. Gdy stan chorego nie pozwala na wizytę w kościele, może on wysłuchać liturgii w audycji radiowej lub telewizyjnej.

Bardzo ważną częścią Świąt Wielkanocnych jest uroczyste niedzielne śniadanie, w którym chory powinien uczestniczyć wraz ze swoimi najbliższymi krewnymi. Pamiętajmy jednak, że osoba z chorobą Alzheimera nie będzie mogła korzystać ze wszystkich dobrodziejstw wielkanocnego stołu, gdyż większość świątecznych potraw jest zbyt tłusta i ciężkostrawna.

Można jednak przygotować dla seniora świąteczne potrawy w wersji lekkostrawnej i o odpowiedniej konsystencji np: żurek gotowany na wywarze warzywnym bez dodatku boczku i tłustej kiełbasy, jajko faszerowane pastą warzywną zamiast majonezem, chude wędliny itp.

Na okres świąteczny przypadają zazwyczaj pierwsze wiosenne, ciepłe dni. Warto skorzystać ze sprzyjającej aury i zabrać podopiecznego na spacer w rodzinnym gronie – taka rozrywka na pewno go ucieszy.

Jeśli chory zostanie zaproszony na święta przez rodzinę mieszkającą w innej miejscowości, w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie do odbycia świątecznej wizyty. Oczywiście pod warunkiem, że pozwala na to jego stan zdrowia i samopoczucie. Należy jednak najpierw zapytać chorego, czy życzy on sobie spędzić święta poza domem i przygotować go odpowiednio do podróży. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą leków, podstawowych środków higieny oraz preparatów specjalistycznego żywienia, jeśli chory je stosuje. Gospodarze goszczący chorego powinni uprzedzić zaproszonych na święta gości o chorobie podopiecznego – to pozwoli uniknąć krępujących i niezręcznych sytuacji podczas rodzinnych spotkań.

Spędź z chorym święta w relaksującej i spokojnej atmosferze

Zadbajmy, aby rodzinne spotkania, spacery i wizyty nie były dla chorego zbyt męczące – powinien on spędzić święta w spokojnej i relaksującej atmosferze. Nie należy jednak przy tym zapominać, że Wielkanoc powinna być czasem relaksu dla wszystkich – także dla opiekuna. Chory, nawet na zaawansowanym etapie choroby wyczuwa emocje, dlatego w tym świątecznym okresie zadbajmy także o siebie, abyśmy nie stali się sfrustrowani i zgorzkniali.

Wielkanoc to święta, które spędza się w dużym rodzinnym gronie – wykorzystajmy to! Zaproponujmy krewnym, żeby przez chwilę zajęli się chorym np. zabrali go na spacer, spędzili z nim czas przy stole, wybrali się na krótką wycieczkę do parku – w tym czasie będziemy mieć czas, żeby odpocząć np. poczytać książkę, wziąć odprężającą kąpiel, wybrać się na rowerową przejażdżkę czy po prostu zrelaksować się przed telewizorem.