Pytanie dotyczące włączenia wsparcia żywieniowego to jedno z częściej pojawiających się pytań wśród rodziny i bliskich pacjentów onkologicznych. To właśnie rodzina zwykle stawiana jest przed wyzwaniem: jak gotować i jak komponować posiłki , aby chory mógł być dobrze odżywiony , lepiej znosił trudy terapii, szybciej dochodził do sił po kolejnych cyklach chemioterapii, naświetlaniach czy zabiegach, a w rezultacie – jak żywić chorego, aby dieta mogła wspierać leczenie podstawowe?

Spis treści:

  1. Dobra dieta jeszcze przed rozpoczęciem leczenia
  2. Dieta w trakcie leczenia
  3. Dieta po leczeniu
  4. Doustne wsparcie żywieniowe

Dobra dieta jeszcze przed rozpoczęciem leczenia

U części chorych, rozpoznaniu choroby nowotworowej mogą towarzyszyć różne objawy. Jednym z nich może być spadek masy ciała, który może wystąpić już wcześniej, albo też pojawić się jako wynik niepewności diagnozy i związanego z tym stresu. Warto w tym czasie zadbać o stan odżywienia, by zapobiec dalszym jego spadkom. Dlatego dobrze już w tym momencie rozszerzyć dietę o specjalistyczne preparaty odżywcze, które mają na celu poprawić stan odżywienia, a przede wszystkim pomóc w zapobieganiu jego pogorszeniu. Przykładem takiego produktu jest Nutridrink Protein, który w niewielkiej objętości, bo zaledwie 125 ml, a więc w połowie szklanki, zawiera aż 18 g białka oraz dostarcza 300 kcal. Pod względem zawartości białka, wypicie jednej butelki można porównać ze spożyciem dwóch-trzech jajek. Wprowadzenie żywienia medycznego na wczesnym etapie pozwala odpowiednio wspomóc stan odżywienia.

Dieta w trakcie leczenia

Leczenie choroby onkologicznej to często wiele tygodni lub miesięcy. Terapia może być wymagająca i wiązać się z pogorszeniem samopoczucia, jak też okresowym występowaniem dolegliwości, które mogą utrudniać przyjmowanie posiłków. Należy reagować np. w przypadku, jeśli pacjent ma biegunki – dodając więcej płynów, przy zaparciach – więcej błonnika pokarmowego, przy zmianach w odczuwaniu smaku i zapachu – np. dodając więcej aromatycznych przypraw. Takie wprowadzanie zmian w jadłospisie często jest konieczne każdego dnia. Nie ma na to jednej reguły dobrej dla wszystkich – codzienne menu musi pasować do możliwości i potrzeb pacjenta danego dnia. Jest to niezwykle trudne dla osób, które przygotowują posiłki, ponieważ nie mogą przewidzieć co danego dnia będzie dobrze tolerowane przez chorego. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze, przede wszystkim białko i energię, jest zwiększone w czasie choroby nowotworowej i często trudno jest je zapewnić przyjmując jedynie tradycyjne posiłki.

Wprowadzenie specjalistycznych preparatów odżywczych znacząco ułatwia komponowanie zbilansowanego jadłospisu. Są one opracowane tak, aby dostarczać wartościowe białko, energię, witaminy i składniki mineralne w odpowiednich proporcjach. Jednocześnie nowe formuły smakowe Nutridrink Protein 125 ml pozwalają wesprzeć żywieniowo pacjentów z zaburzeniami odczuwania smaku i zapachu.

Dieta po leczeniu

Po zakończonym leczeniu wielu pacjentów potrzebuje odpowiednio długiej rekonwalescencji. Jeśli radio- i chemioterapia wiązała się z występowaniem działań niepożądanych, mogą się różnie długo utrzymywać po zakończeniu terapii – dopiero m.in. z czasem wracają zmysły smaku, powonienia czy uczucie głodu. Prawidłowa, bogata w składniki odżywcze dieta jest ważna, by wspomóc okres dochodzenia do sił po terapii. W tym czasie pomocne w tym mogą być także produkty Nutridrink Protein 125 ml dzięki którym można poprawić stan odżywienia i wspierać procesy regeneracji z pozytywnym wpływem na jakość życia.

Doustne wsparcie żywieniowe

Żywienie medyczne w postaci specjalistycznych preparatów przyjmowanych doustnie można przyjmować pomiędzy posiłkami, jako dodatek do posiłku czy ulubionego dania.

Stosowanie takich preparatów należy dopasowywać w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, który może doradzić w kwestiach żywienia. Warto bowiem zadbać już od początku o to, aby żywienie było integralną częścią leczenia. Dzięki temu szanse na powodzenie terapii mogą być większe.

Nutridrink Protein 125 ml – dietetyczny środek spożywczy (żywność) specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu związanym z chorobą. Stosować pod nadzorem lekarza.

Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Dietetyk z poradni dietetycznej food&diet