Organizm osoby chorej onkologicznie ma zwiększone zapotrzebowanie na białko i energię. Nie zawsze chory jest w stanie przyjąć właściwą ilość pokarmu, która pozwoli mu odżywić swój organizm. Prowadzić to może do utraty masy jego ciała.

Utrata masy ciała podczas choroby skutkuje zmniejszeniem efektywności terapii nowotworowej. Zmniejsza się odpowiedź na chemioterapię i radioterapię oraz zwiększa ilość skutków ubocznych. Zdrowe komórki organizmu, na które również działa terapia przeciwnowotworowa mają mniejsze szanse przetrwania, co zwiększa liczbę i nasilenie działań niepożądanych.

Konsekwencje utraty masy ciała w chorobie onkologicznej

Reakcja organizmu na leki

Wyniszczony organizm w inny sposób reaguje na leki stosowane w trakcie leczenia. Zmienia się odpowiedź na leki przeciwbólowe oraz zwiększa ich działanie uboczne. Działanie innych, wcześniej stosowanych przez pacjenta leków jak tych stosowanych w leczeniu cukrzycy czy leków zmniejszających krzepliwość krwi, staje się nieprzewidywalne i może stać się niebezpieczne dla zdrowia i życia.

W takim wypadku warto sięgnąć po preparaty odżywcze – które pozwolą w łatwy sposób zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie organizmu na białko i energię oraz pozwolą przeciwdziałać utracie wagi w chorobie. Takim preparatem jest na przykład Nutridrink Protein 125 ml – opracowany z myślą o pacjentach onkologicznych.