Z wiekiem tracimy sprawność i czynności, które kiedyś nie sprawiały nam najmniejszych trudności teraz potrafią być wyzwaniem. U osób starszych pojawiają się dolegliwości (drżenie rąk, słabsze napięcie mięśni szkieletowych, problemy z pamięcią), które przyczyniają się do problemów z samoobsługą. Współcześnie istnieje wiele praktycznych rozwiązań, ułatwiających codzienne funkcjonowanie osobom starszym, jak i usprawniających opiekę nad nimi.

Opieka nad osobami starszymi

Spis treści:

  1. Codzienna toaleta osób starszych
  2. Spożywanie posiłków przez osoby starsze
  3. Poruszanie się
  4. Osoby leżące
  5. Podsumowanie

Codzienna toaleta osób starszych

Łazienka oraz toaleta są zazwyczaj najmniej funkcjonalnymi pomieszczeniami w domu każdego seniora – mała powierzchnia utrudnia swobodne poruszanie się, trudno wejść i skorzystać z wanny czy z wysoko zabudowanego brodzika, a do tego łatwo o poślizgnięcie się. Na szczęście przy pomocy kilku urządzeń łazienka może zamienić się w miejsce odpowiadające potrzebom starszej osoby.

Rzeczami wręcz niezbędnymi w trakcie codziennej toalety są uchwyty zamontowane przy wannie lub brodziku, ułatwiające podnoszenie się, przytrzymywanie podczas kąpieli, a potem wychodzenie. Starsza osoba ma większe problemy z utrzymaniem równowagi, a na śliskiej powierzchni łatwiej o upadek. Aby go uniknąć warto na powierzchnię wanny czy brodzika przykleić taśmę antypoślizgową lub położyć specjalną matę antypoślizgową.

Kiedy starsza osoba nie jest w stanie wziąć samodzielnie prysznica, konieczna jest pomoc opiekuna – w takiej sytuacji sprawdzić się może specjalny stołek lub krzesło pod prysznic. Opiekun może wtedy swobodnie umyć podopiecznego, nie martwiąc się, czy utrzyma on równowagę lub czy nie poślizgnie się w trakcie mycia. Istnieją również krzesła pod prysznic z wycięciem higienicznym, które niezwykle ułatwia higienę miejsc intymnych starszej osoby.

Jeżeli trudność sprawia korzystanie z toalety, np. wstawanie lub siadanie, rozwiązaniem mogą być nakładki na toaletę z podłokietnikami lub podpórki toaletowe. W utrzymaniu higieny po skorzystaniu z toalety może pomóc specjalnie skonstruowany bidet, nakładany na toaletę.

Spożywanie posiłków przez osoby starsze

Drżenie rąk jest dużym utrudnieniem w przygotowywaniu i spożywaniu posiłków przez osoby starsze. Wśród różnorodnych przedmiotów i gadżetów skonstruowanych z myślą o seniorach, na wyróżnienie – jeśli chodzi o funkcjonalność – zasługują wszelkie kubki z dziubkiem i podwójnym uchwytem, pozwalające osobą starszym na samodzielne spożywanie różnorodnych napojów. Alternatywą dla nich są również pojemniki ze słomką.

Jeśli chodzi o spożywanie dań, te o płynnej konsystencji można jeść np. łyżką, która wygina się w różnych kierunkach i dostosowuje do indywidualnych potrzeb. Ułatwieniem w jedzeniu posiłków, wymagających rozdrobnienia jest specjalny widelec, który jednocześnie pełni funkcję noża.

Poruszanie się

Spacery, zakupy lub czynności wymagające schylania się czy dźwigania ze strony osoby starszej to kolejny ważny temat. Popularny na ulicach wózek zakupowy będzie spełniał swoją rolę w przypadku osób, które nie mają problemów z samym poruszaniem się i utrzymaniem równowagi. Natomiast dla seniorów z ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się rozwiązaniem może okazać się chodzik np. z koszykiem na zakupy. Natomiast chwytak z regulowaną rączką pomoże podnieść przedmioty leżące nisko lub na podłodze, a także zdjąć te leżące wysoko.

Gdzie położyłem klucze od domu, portfel, teczkę z receptami? Problemy z pamięcią i koncentracją u osób starszych potrafią być uciążliwe. Lokalizator przedmiotów w jakimś stopniu jest rozwiązaniem dla takich osób. Nadajniki instalujemy przy rzeczach, które najczęściej się gubią, potem wystarczy nacisnąć na pilot od lokalizatora i rozlegnie się dźwięk alarmu nadajnika z konkretnym przedmiotem.

Osoby leżące

Opieka nad osobą starszą, która praktycznie cały czas leży w łóżku wymaga ogromnej siły. Podnoszenie, przebieranie czy mycie takiej osoby jest niezwykle wyczerpującym fizycznie zajęciem. Poniżej przedstawiamy kilka przedmiotów, które nieco ułatwią opiekę nad osobami leżącymi, a także poprawią ich komfort.

Regulowany zagłówek na łóżko pomoże zmienić pozycję chorego. Specjalnie wyprofilowany stoliczek do postawienia na łóżku, ułatwi osobie starszej spożywanie posiłków. Niektóre stoliczki łączą w sobie kilka funkcji, służąc również jako podpórki do czytania czy pisania. W przypadku osób unieruchomionych bardzo ważne jest, aby leżały na specjalnych materacach i poduszkach, zapobiegających pojawieniu się odleżyn.

Podsumowanie

Rolą opiekuna nie jest całkowite wyręczanie osoby starszej w każdej okoliczności, ale – jeżeli pozwala na to sytuacja – stworzenie jej możliwości wykonywania niektórych czynności samodzielnie. To nie tylko wpłynie pomyślnie na kondycję i poprawę sprawności seniora, ale także da poczucie, że nie jest się do końca uzależnionym od pomocy drugiej osoby. A taka świadomość ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne osoby starszej.