Dzieci z chorobą nowotworową należą do grupy wysokiego ryzyka postępującego niedożywienia i niedoboru składników odżywczych w toku leczenia onkologicznego.

Równowaga metaboliczna organizmu dziecka z chorobą nowotworową przesuwa się w kierunku katabolizmu, ze względu na: obecność choroby nowotworowej, agresywne leczenie przeciwnowotworowe, współistniejące infekcje, zabiegi operacyjne.
Dieta w chorobie nowotworowej powinna więc uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze. Podczas leczenia onkologicznego zapewnienie odpowiedniego żywienia staje się jeszcze ważniejsze, gdyż jest w stanie wpłynąć na poprawę stanu ogólnego dziecka, zapewnić lepszą tolerancję leczenia, zmniejszyć nasilenie objawów ubocznych leczenia, oraz poprawić wyniki leczenia.
Sama choroba nowotworowa, ale także stosowane intensywne leczenie chemiczne, chirurgiczne i radioterapia mogą przyczyniać się do rozwoju niedożywienia poprzez wpływ na utratę apetytu, na złą tolerancję produktów spożywczych, oraz wzrost zapotrzebowania na substancje odżywcze.
Prawidłowe żywienie w chorobie nowotworowej:

  • Sprzyja lepszej tolerancji leczenia i zmniejsza nasilenie objawów ubocznych terapii,
  • Pozwala na terminowe leczenie bez konieczności leczenia powikłań i wydłużania odstępów między kolejnymi blokami terapii,
  • Umożliwia szybszą regenerację organizmu,
  • Zmniejsza ryzyko infekcji podczas leczenia,
  • Umożliwia rozwój i wzrastanie dziecka,
  • Poprawia komfort życia dziecka (lepszy sen, mniejsze rozdrażnienie) i zapewnia lepszą współpracę z zespołem leczącym.

Każde dziecko w trakcie leczenia onkologicznego wymaga dostosowania diety do jego aktualnych potrzeb.

Jeśli  z rekomendacji lekarza wskazane jest uzupełnienie diety małego pacjenta o dodatkową porcję energii, białka i innych składników odżywczych wówczas wsparciem może być specjalnie przygotowany z myślą o dzieciach preparat odżywczy NutriKid Multi Fibre. Jest to kompletna pod względem odżywczym dieta z błonnikiem, nie zawierająca laktozy i glutenu. Może być stosowana u dzieci powyżej 1 r.ż. Ma postać gotowej płynnej diety, którą można także dodawać do potraw  (np. zamrażać i serwować NutriKid w formie lodów – preparat nie traci wartości odżywczych).