Weekendy poza miastem osobą chorą na chorobę Alzheimera
Postawienie diagnozy „choroba Alzheimera” nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z spędzania wolnych chwil w ulubiony sposób. Weekendy poza miastem z opiekunem to świetny czas relaksu i kontaktu z naturą, który może bardzo dobrze wpływać na kondycję psychofizyczną.
Osoby z chorobą Alzheimera źle znoszą częste zmiany - dotyczy to także otoczenia. Wolne dni najlepiej spędzać w miejscach dobrze znanych z okresu sprzed choroby. Daje to poczucie bezpieczeństwa i komfortu. U osób z chorobą Alzheimera często mogą pojawić się problemy z podjęciem decyzji – dotyczy to także formy spędzania czasu, a więc i chęci wyjazdu na weekend poza miasto. Jednak odpowiednie zaplanowanie aktywności przez opiekuna może okazać się przekonywujące.
Spis treści:
- Podróż z chorym na Alzheimera
- Czy każda aktywność jest odpowiednia?
- Posiłki w czasie weekendu poza miastem
Podróż z chorym na Alzheimera
Spędzenie wolnego czasu poza domem (lub miejscem w którym mieszka chory) wymaga wcześniejszego zaplanowania. Dotyczy to także podróży. Jeśli osoba z chorobą Alzheimera źle znosi jazdę środkami transportu, warto wcześniej porozmawiać z lekarzem i rozważyć możliwość zastosowania odpowiednich leków, dzięki którym podopieczny będzie mógł podróżować bez zbędnego stresu.
Czy każda aktywność jest odpowiednia?
Warto wykorzystać upodobania oraz aktywności, które do tej pory sprawiały choremu przyjemność i są mu dobrze znane. Nowe czynności dotychczas nieznane, mogą być negatywnie odbierane, co więcej mogą sprawiać znaczną trudność. Uczucie zniechęcenia do wykonania „nowych zadań” może wiązać się także z narastającą złością – pamiętajmy, że niektóre emocje u pacjentów z chorobą Alzheimera są zupełnie inaczej wyrażane niż u osób całkowicie zdrowych. Kumulacja negatywnych emocji może spowodować, że każda forma aktywności czy też spędzanie wolnego czasu poza miejscem zamieszkania będzie niemożliwe do zrealizowania.
Spacer, świeże powietrze, natura – można powiedzieć, że najbardziej neutralne rozwiązania dla osób z chorobą Alzheimera są najbardziej korzystne.
Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze czas wybranej aktywności nie powinien być zbyt długi. Warto zwrócić uwagę, że osoby, które większość czasu spędzają w domu znacznie szybciej męczą się poza miejscem zamieszkania. Opiekun powinien zaplanować czas w taki sposób, aby zapewnić choremu odpoczynek, a nie zmęczenie – pamiętajmy, że granica między tymi dwoma stanami może być bardzo łatwa do przekroczenia. Nawet w trakcie wolnych spacerów warto zaplanować odpowiednie przerwy. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości płynów oraz przekąsek lub posiłków uzupełniających energię.
Posiłki w czasie weekendu poza miastem
Weekend poza miastem z osobą chorą na chorobę Alzheimera wiąże się z koniecznością spożywania posiłków poza domem, na przykład w restauracji. Warto wybrać miejsce, które serwuje potrawy znane do tej pory choremu. Pamiętajmy jednak, że postrzeganie otaczającej przestrzeni przy chorobie Alzheimera wygląda zupełnie inaczej niż u osób zdrowych. Restauracja powinna być miejscem, gdzie nie będzie zbyt głośno – nadmierny hałas i duża ilość gości może spowodować, że chory nie będzie czuł się komfortowo.
W zaawansowanej postaci choroby Alzheimera, chorzy mogą również potrzebować odpowiedniej infrastruktury – dotyczy to na przykład odpowiednich podjazdów czy toalet przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Warto również wybrać miejsce w którym oczekiwanie na posiłek nie będzie zbyt długie. W praktyce może się okazać, że samodzielne przygotowanie kanapek czy przekąsek będzie prostsze i lepsze dla chorego.
Odpoczynek, świeże powietrze i odpowiednia dawka ruchu sprawia, że kondycja psychofizyczna ulega znacznej poprawie – również u osób z chorobą Alzheimera. Niezwykle istotne jest dbanie o każdy element życia codziennego, który może mieć wpływ na samopoczucie osoby zmagającej się z otępieniem. Pośród wszystkich czynności takich jak rehabilitacja, wizyty lekarza prowadzącego, terapie czy planowanie wolnego czasu, nie należy zapomnieć o odpowiednim odżywianiu i diecie. To bardzo istotne, ponieważ ponad połowa osób zmagających się z chorobą Alzheimera nie spożywa odpowiedniej ilości posiłków. Czas choroby często wiąże się z zwiększonym zapotrzebowaniem na niektóre mikro- oraz makro- elementy.
Warto zatem stosować odpowiednią suplementację, która zapewni właściwą podaż odpowiednich związków. Preparatem specjalnie stworzonym dla osób z chorobą Alzheimera jest Souvenaid. Jego działanie zostało potwierdzone w trwających 15 lat badaniach klinicznych. Unikalna formuła „Forastyn Connect” zawierająca kompleks związków, które wpływają na tworzenie nowych połączeń synaptycznych w mózgu, czyli połączeń odpowiedzialnych między innymi za procesy pamięci.