Demencja (otępienie starcze) – pierwsze objawy. Jak pomóc osobie chorej?
Demencja jest przewlekłą postępującą chorobą mózgu. Charakteryzuje się spadkiem wszystkich wyższych funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, osąd, orientacja, rozumienie, przetwarzanie danych, zdolność do uczenia się i wyrażania siebie. Towarzyszą jej zmiany emocjonalne, takie jak: lęk, drażliwość, zmiany osobowości, utrata szacunku dla samego siebie, depresja, wahania emocjonalne, zmniejszenie ilości wyrażanych uczuć, mniejsze natężenie emocji, obojętność. Pacjent może również całkowicie zmienić sposób myślenia.
Spis treści:
- Czym jest demencja?
- Jaka jest zatem różnica między zapominaniem a demencją?
- Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji?
- Rodzaje demencji:
- Objawy demencji
- Opieka nad osobą żyjącą z demencją
- Potrzeba wsparcia
- Przykład: Błądzenie
- Najważniejsze!
Czym jest demencja?
Demencja nie jest chorobą, a zespołem objawów, o których mowa powyżej, które są zawsze wywołane poważną chorobą mózgu i prowadzą do procesu neurodegeneracyjnego, który jest niestety nieodwracalny. Dla ułatwienia zrozumienia tej terminologii, możemy mieć demencję czy zespół objawów z powodu choroby Alzheimera lub możemy mieć demencję z powodu miażdżycy czy udaru.
Ważnym aspektem jest zrozumienie nazewnictwa, gdyż ono samo może nas wprowadzać w błąd. Naukowcy, lekarze, osoby ze świata nauki zajmujące się pomocą osobom, które żyją z demencją już dawno ten problem dostrzegli. Stąd już od dawna sugeruje się, by nie używać określenia demencja starcza, które może nas wprowadzać w błąd poprzez tworzenie mylnego poglądu, że demencja w starości jest czymś normalnym. W rzeczywistości, zawsze jej wystąpienie, czyli pojawienie się niepokojących objawów oznacza, że coś złego dzieje się w naszym mózgu i powinniśmy podjąć działania zmierzające do diagnozy i leczenia.
Zatem demencja w starości pojawić się nie powinna. W wieku starszym jak i w każdym innym wieku, zawsze powinna być postrzegana jako patologia, a nie normalny objaw w procesie starzenia się. Oczywiście sam wiek jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia demencji, ale powinien być traktowany jak każdy inny czynnik ryzyka, by nie utrwalać tej błędnej tezy. Zatem, mówiąc o demencji starajmy się nie używać tego określenia „starcza”, gdyż nie jest to zgodne z aktualnymi trendami w medycynie i niestety może wspierać pogląd, że w starości demencja to norma.
Jaka jest zatem różnica między zapominaniem a demencją?
Zapominanie może przytrafić się każdemu. W podeszłym wieku problemy z pamięcią są znacznie bardziej powszechne i nie zawsze oznaczają demencję. Demencja natomiast to proces chorobowy, to wynik bardzo poważnych zmian w mózgu spowodowanych konkretną chorobą.
- Osoby żyjące z demencją nie tylko zapomną wziąć parasola do pociągu, zapomną nawet, że do niego wsiedli.
- Zapominają nazwiska swoich bliskich i mylą ze sobą ludzi.
- W późniejszych etapach nie udaje im się nawet rozpoznać swoich bliskich
lub też uznają obcych za kogoś, kogo pamiętają z przeszłości. - Ponieważ łatwo zapominają o bieżących wydarzeniach, lubią mówić o przeszłości, którą przypominają sobie zwykle bez problemu.
- Ich problemy stają się tak przytłaczające, że uniemożliwiają życie codzienne.
- Stają się coraz bardziej zależni od swoich opiekunów.
Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji?
Każda osoba dotknięta tą chorobą jest wyjątkowa i doświadcza jej na inny sposób. Osoby
żyjące z demencją mają problemy z wykonywaniem niektórych z następujących czynności:
- Planowanie zadań i rozwiązywanie problemów,
- Trudności z wykonywaniem codziennych czynności,
- Trudność w orientacji czasowej i przestrzennej,
- Rozumienie obrazów i relacji przestrzennych,
- Mówienie i / lub pisanie,
- Odkładanie rzeczy w nietypowe miejsca lub zapominanie ostatnich czynności,
- Pogorszony wzrok,
- Niechęć do pracy lub kontaktów społecznych,
- Zmiany nastroju i osobowości.
Rodzaje demencji:
Istnieje wiele typów tej choroby. Najczęstsze są wymienione poniżej. Ich objawy często różnią się od siebie.
- Choroba Alzheimera jest najczęściej spotykanym rodzajem otępienia. Pierwszym objawem choroby Alzheimera jest zwykle utrata pamięci.
- Otępienie naczyniowe, które może wystąpić po udarze, powoduje początkowo problemy z koncentracją lub myśleniem.
- Otępienie mieszane oznacza jednoczesne występowanie choroby Alzheimera
i otępienia naczyniowego. Objawy otępienia mieszanego są zwykle połączeniem obydwu chorób. - Otępienie z ciałami Lewy’ego jest rzadziej spotykanym rodzajem tej choroby. Wczesne objawy mogą obejmować nadpobudliwość, która zmienia się w czasie, trudności w ocenie odległości, halucynacje i problemy z poruszaniem się.
- Otępienie czołowo-skroniowe jest również rzadko spotykaną formą choroby. Jest spowodowane uszkodzeniem przedniej i (lub) bocznych części mózgu. Wczesne objawy obejmują zmiany w zachowaniu człowieka, okazywaniu emocji
i umiejętnościach językowych.
Opiekując się osobą z demencją, możemy doświadczyć problematycznych zachowań, często wynikających z powodu niezaspokojonych potrzeb fizycznych i psychicznych, nierozumienia danej sytuacji, jak również doświadczania różnych stanów emocjonalnych. Ich podłożem są zmiany zachodzące w mózgach osoby cierpiącej na chorobę otępienną, a te wpływają na ich funkcjonowanie i postrzeganie świata.
Zadaniem opiekuna jest zrozumienie z czego wynikają dane zaburzenia, w jaki sposób senior odbiera otoczenie i to co się z nim dzieje, a także czego w tym momencie potrzebuje. Dzięki zauważeniu zmian w zachowaniu seniora oraz rozpoznaniu sytuacji wyzwalających, możemy mieć realny wpływ na przebieg zdarzeń.
Objawy demencji
Do najtrudniejszych zachowań w przebiegu demencji należą:
- Niechęć do jedzenia i picia – senior może mieć problemy z koncentracją podczas jedzenia, spowodowane dużą ilością bodźców słuchowych. Podopieczny może nie odczuwać głodu i pragnienia oraz nie być przekonany do wyglądu jedzenia. Dodatkowym utrudnieniem jest zmniejszenie pola widzenia seniora i trudności z rozpoznawaniem przedmiotów służących do spożywania posiłków.
- Problemy z zachowaniem higieny – wraz z postępem choroby, senior może nie odczuwać potrzeby umycia się. Często zdarza się, że branie kąpieli/ prysznica nie będzie kojarzyć się podopiecznemu z czymś przyjemnym z uwagi na odczuwalne zimno i bezpośredni kontakt z wodą. Ponadto dochodzi poczucie skrępowania podczas rozbierania się.
- Inkontynencja – częstym, współtowarzyszącym objawem w przebiegu demencji jest nietrzymanie moczu, które z czasem się nasila. U seniorów może występować problem z moczeniem bielizny, niezwiązany z dysfunkcjami fizjologicznymi, ale spowodowanymi zmianami w mózgu i nieumiejętnością interpretowania potrzeb organizmu. Ponadto, utrudnieniem może okazać się znalezienie toalety w mieszkaniu bądź sprawne rozebranie się. Seniorzy często mają również trudności z zaakceptowaniem produktów chłonnych.
- Trudności ze snem – wraz z końcem dnia senior może doświadczać „objawów zachodzącego słońca”. Ma on wpływ na rytm dobowy podopiecznego i jest powodem problemów z zasypianiem i przebudzaniem się w nocy. Senior może mieć skłonności do spania w ciągu dnia, wówczas wieczorem nie będzie on czuł potrzeby snu.
- Trudności z dysponowaniem finansami – podopieczny z chorobą otępienną nie kontroluje wydawanych pieniędzy i jest w stanie wydać wszystkie oszczędności jednorazowo.
- Ukryte przyczyny pogorszenia stanu zdrowia – senior może nie być w stanie określić co jest źródłem odczuwanego bólu.
Opieka nad osobą żyjącą z demencją
Opieka nad osobą z demencją bywa wyzwaniem i trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim niezwykle ważne jest zrozumienie diagnozy. Wiedza dotycząca rozpoznania pozwoli zrozumieć czego doświadcza senior i dlaczego w jego funkcjonowaniu zachodzą zmiany. Osoba sprawująca opiekę powinna radzić sobie z własnymi emocjami. Nierzadko jest to trudne i wymaga cierpliwości. Warto zatroszczyć się o własne emocje, aby móc wspierać podopiecznego w obliczu tej trudnej sytuacji. We wsparciu seniora w objawach jakich doświadcza może pomóc poznanie sposobów radzenia sobie i strategii, mogących ułatwić funkcjonowanie osobie z otępieniem. Niezmiernie istotne jest planowanie i kontrolowanie sytuacji. Plan dnia i rutyna są tym co może znacznie ułatwić funkcjonowanie seniora.
Potrzeba wsparcia
Sukces w zakresie podnoszenia poziomu opieki nad osobami z demencją, na każdym poziomie opieki musi rozpocząć się od „odczarowania” wyzwań związanych z zaburzeniami zachowania. U osób z demencją neurologiczne podstawy komunikowania się są upośledzone i dlatego konieczne jest, aby opiekunowie potrafili „odkodować” komunikaty i zachowania podopiecznych, ponieważ stanowią one kluczowe informacje dotyczące przyczyn dyskomfortu.
Tym, co zakłóca możliwość zrozumienia takich podpowiedzi wyrażanych w zachowaniu jest tendencja opiekunów i bliskich osoby chorej do odruchowych reakcji. Opiekunowie często odruchowo używają pejoratywnego tonu, mówią głośniej i wolniej myśląc, że w ten sposób dotrą do podopiecznego. Tymczasem odszyfrowanie takich zachowań wymaga wykluczenia i poszukania niezaspokojonych potrzeb. Również poznanie historii życia podopiecznego oraz jego nawyków, rytuałów może pomóc w odkodowaniu jego zachowań, pomaga w nauczeniu się pewnych wzorców jego postepowania i tego, co się za tym kryje.
Przykład: Błądzenie
Gdy wychodzę w nocy, to jest jakaś przyczyna i może to być choćby to, że chce mi się pić. A ponieważ w demencji nie wiem, czy to że wstaję wiąże się z tym, że chce mi się pić, to opiekun musi rozszyfrować moje zachowanie i wziąć pod uwagę, że moje wędrowanie nie jest bezcelowym przemieszczaniem się, tylko coś sygnalizuje. Bo moja śluzówka może być sucha, bo często śpię z otwartymi ustami, bo chrapię, bo leki powodują suchość, bo powietrze w pokoju jest suche etc. Bo może mam potrzebę oddania moczu czy stolca, a drzwi do toalety nie znajduję, bo wszystko wokół wygląda tak samo, bo jest ciemno. Bo wchodzę do łazienki a tam ktoś jest – tego kogoś widzę zaraz jak wchodzę do łazienki, więc się wycofuję i już do niej nie chcę wejść, bo nie wchodzi się do łazienki, gdy ktoś w niej jest. Problem w tym, że ten ktoś to moje odbicie, a ponieważ choruję to nie wiem, że to moje odbicie. To tzw. „syndrom lustra”. Jeśli mój opiekun będzie posiadał taką wiedzę, będzie potrafił rozwiązać problem i zasłoni lustra.
To jest wiedza, którą opiekun musi posiąść otrzymując wsparcie, bo zbyt często odczytujemy zachowania ludzi z demencją wprost. To tak nie działa. „Proszę zachować spokój i mówić wolno i wyraźnie do osoby chorej”, mówią lekarze i psychologowie. Więc opiekunowie mówią wolno i wyraźnie i to nic nie daje. Bo chory nie rozumie języka, on musi dostać sygnał niewerbalny – musi widzieć co my robimy, żeby móc nas naśladować i to my musimy kierować jego ciałem tak, żeby mu pomóc np. usiąść na toalecie. Chorego trzeba „złamać w pasie”, pochylić jego ciało do przodu, bo wtedy siłą grawitacji biodra same schodzą w dół. Ale przecież żaden lekarz, psycholog czy neuropsycholog nie towarzyszy chorym w toalecie, to robi personel pierwszego kontaktu albo opiekun naturalny. Innym przykładem jest pomaganie przy toalecie – matka, która choruje nie chce pomocy córki w kąpieli, bo córki matek nie kąpią, to matki kąpią córki.
Najważniejsze!
Wdrażanie takiego podejścia w opiece nad człowiekiem z demencją nie jest proste. Opiekun, który na co dzień przebywa z chorym potrzebuje wsparcia, tym bardziej że każda osoba jest inna. Nie ma gotowej recepty opieki nad chorymi z demencją. Takie podejście to jak opieka szyta na miarę. Wymaga to zarówno od opiekuna jak bliskich chorego wyjścia ze strefy komfortu. Jeśli chcemy mieć wpływ na to jak ludzie z demencją przechodzą przez swoje życie, musimy sami wyjść z bezpiecznej strefy, musimy wyjść poza to, w czym jesteśmy dobrzy by stanąć na krawędzi dla osoby, której mózg zmienia się.