x
Przycisk zamów produkty nutricia
Butelka Nutridrink ProteinZAMÓWNUTRIDRINKPROTEIN
POZOSTAŁE ARTYKUŁY
Pacjent onkologiczny w obliczu pandemii koronawirusa
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u onkologa?
Czy białko żywi raka, czy cukier żywi raka? Jak jest naprawdę? Mity, cz. I
Dla pacjentów onkologicznych z zaburzeniami smaku!
Jak powinna wyglądać dieta pacjenta chorego onkologicznie? Wywiad z ekspertami.
Premiera książki „SIŁA ŻYCIA. Podaj dalej…” na Warszawskich Targach Książki
Warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie i ich opiekunów:
Kampania edukacyjna „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”
Dysfagia
Nutilis

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u onkologa?

Dla wielu osób pierwsza wizyta u onkologa jest równoznaczna z usłyszeniem diagnozy o nowotworze. Dlatego jest ona przyczyną strachu i innych silnych emocji, a często bywa znacznie odwlekana w czasie. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Przygotowaliśmy artykuł, który pomoże Ci przygotować się do pierwszej wizyty u onkologa. Kim jest onkolog? Co leczy? Jak wybrać specjalistę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Dowiesz się z niego także, co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę u onkologa.

Onkolog. Co leczy ten specjalista?

Onkolog jest lekarzem, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem różnorodnych schorzeń nowotworowych, w tym także ich powikłań oraz stanów przednowotworowych. W zależności od diagnozy, stanu zdrowia pacjenta i wielu innych czynników, np. wieku chorego, terapia ma inny przebieg. Onkolog indywidualnie planuje dla chorego proces leczenia – farmakologiczny, radiologiczny czy chemioterapeutyczny. W razie potrzeby może pobierać wycinki tkanek do badań lub wykonywać drobne zabiegi chirurgiczne.  Onkolog nadzoruje postępy leczenia, a w razie potrzeby podejmuje jego modyfikację. Kieruje pacjenta na zabiegi chirurgiczne i stale współpracuje z innymi specjalistami, sprawującymi opiekę nad chorym.

Leczenie schorzeń nowotworowych często jest pracą zespołu specjalistów. Należą do niego: 

  • onkolog kliniczny – prowadzi leczenie, czyli nadzoruje wszystkie etapy opieki nad chorym na raka, z wyjątkiem interwencji chirurgicznych,
  • chirurg-onkolog – kwalifikuje pacjentów do operacji oraz wykonuje zabiegi chirurgiczne,
  • radioterapeuta – planuje radioterapię, często współpracuje z fizykiem medycznym, technikiem elektroradiologiem oraz elektroradiologiem.
  • psychoonkolog – wspiera chorego w sferze emocjonalnej i psychologicznej na każdym etapie leczenia.

Jak znaleźć dobrego onkologa?

Każda osoba, która zauważy u siebie niepokojące objawy, jest obciążona genetycznie (wśród członków najbliższej rodziny zdarzały się choroby nowotworowe) lub z innych powodów podejrzewa u siebie chorobę nowotworową, może umówić się na wizytę do onkologa.

Nie musisz mieć skierowania*, aby zarejestrować się na konsultację onkologiczną. Potrzebujesz dokumentu tożsamości oraz ważnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Którego lekarza wybrać? Jeżeli wizytę u onkologa zasugerował Twój lekarz rodzinny lub inny specjalista, poproś go o rekomendację. Może podpowiedzieć Ci, gdzie w Twojej okolicy przyjmują onkolodzy lub wskazać placówkę, stronę internetową albo miejsce, w którym możesz liczyć na wsparcie specjalistów.

Najszybszym sposobem uzyskania potrzebnych informacji jest przejrzenie sieci: za pomocą przeglądarki znajdziesz okoliczne poradnie i dowiesz się więcej o przyjmujących w nich lekarzy. Często umówisz również wizytę za pomocą rejestracji online. Źródłem informacji mogą być także członkowie rodziny i znajomi, którzy mają za sobą wizytę u onkologa, a nierzadko, i chorobę nowotworową. Pomocne będą również fora internetowe oraz strony i grupy na portalach społecznościowych, skupiające pacjentów onkologicznych, często konkretnego typu choroby np. pacjentów z rakiem płuca. Poznasz tam doświadczenia chorych, którzy przeszli podobny proces i mogą polecić lekarzy oraz placówki, w których odbywali leczenie. Po porady możesz zgłosić się także do fundacji i stowarzyszeń, działających na rzecz walki z rakiem. Współpracują one z doświadczonymi onkologami, specjalizującymi się w danym typie nowotworu i mogą wskazać odpowiedniego lekarza. Na szczególną uwagę zasługuje projekt Fundacji Alivia – Onkomapa, czyli internetowy przewodnik dla pacjentów po ośrodkach onkologicznych w Polsce.

Szybka Terapia Onkologiczna

Jeśli niepokoją Cię objawy, nie zwlekaj z decyzją o konsultacji z onkologiem. Pamiętaj, że możesz spotkać się z koniecznością długiego oczekiwania na wizytę, dlatego im wcześniej się umówisz, tym lepiej. Wczesne wykrycie i podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. To także większa szansa na skuteczną terapię i wyleczenie choroby nowotworowej.

„Szybka Terapia Onkologiczna” to program postępowania diagnostyczno-leczniczego, wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia w 2015 r. Dzięki niemu osoby, u których występują niepokojące objawy i podejrzenie choroby nowotworowej, mogą liczyć na krótszy czas oczekiwania i szybszą diagnostykę. Lekarz rodzinny, albo specjalista z poradni onkologicznej lub chirurgii onkologicznej zakłada dla pacjenta kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Wówczas pacjent zostaje objęty przyśpieszonym trybem diagnostyki i leczenia.

Co przygotować na pierwszą wizytę?

Na pierwszą wizytę u onkologa zabierz ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, aby lekarz miał pełen obraz Twojego stanu zdrowia. Przydadzą się ostatnie wyniki badań, informacje o przebytych wcześniej ciężkich chorobach, zabiegach lub operacjach. Jeżeli leczysz się przewlekle, przygotuj także listę zażywanych leków i suplementów, jeśli takie przyjmujesz.

Przed konsultacją spisz na kartce wszelkie kwestie, o które chcesz zapytać, aby pod wpływem emocji o nich nie zapomnieć. Zanotuj także zaobserwowane objawy, dolegliwości, czas ich trwania oraz częstotliwość występowania. Zbierz także wywiad od członków rodziny – dowiedz się czy ktoś z krewnych miał chorobę nowotworową, a jeżeli tak, to kiedy i jaki rodzaj. Wywiad rodzinny w onkologii ma bardzo duże znaczenie. Przez wizytą dla wielu pacjentów pomocne jest także zapoznanie się z podstawową terminologią onkologiczną – ułatwia zrozumienie i przyswojenie otrzymanych w gabinecie informacje.

Na wizytę zabierz ze sobą:

  • dowód tożsamości (najlepiej dowód osobisty),
  • dokumentację medyczną, jeżeli chorujesz przewlekle,
  • listę przyjmowanych leków i suplementów oraz ich dawkowanie,
  • zanotowane przed wizytą zaobserwowane objawy, ich częstotliwość oraz czas występowania,
  • listę pytań do onkologa,
  • coś do notowania, np. notes i długopis. Jeżeli wolisz, możesz także robić notatki w telefonie, albo nagrać rozmowę (pod warunkiem, że lekarz wyrazi zgodę).

Warto przyjść z bliską osobą – partnerem, przyjaciółką lub kimś z rodziny: z osobą, przy której czujesz się swobodnie. W razie potrzeby okaże Ci wsparcie, a także pomoże zapamiętać wszystkie informacje, które zostaną przekazane podczas konsultacji.

Przebieg konsultacji

W dniu zaplanowanej wizyty, po przybyciu na miejsce i zgłoszeniu się do rejestracji, zostanie zebrany wstępny wywiad. Najczęściej zajmuje się tym doświadczona pielęgniarka onkologiczna. Zapyta o powód wizyty, zaobserwowane objawy i przebyte choroby. Założy Twoją kartę pacjenta. Będziesz mógł także upoważnić bliską osobę do dostępu do Twojej dokumentacji medycznej.

Kolejnym etapem jest wizyta w gabinecie lekarskim. Główną częścią konsultacji jest rozmowa: specjalista zbiera szczegółowe informacje na temat Twojego stanu zdrowia – jest to tzw. badanie podmiotowe. Omawiane są zaobserwowane symptomy, przebyte choroby, historia rodzinna. Później następuje badanie podmiotowe – fizykalne, polegające na ocenie stanu zdrowia pacjenta za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Lekarz może wówczas obejrzeć bliżej miejsce, w którym występują dolegliwości.

Na podstawie zebranych informacji onkolog zdecyduje o skierowaniu na dalsze, specjalistyczne badania lub umówi Cię na kolejną wizytę (jeżeli Twój przypadek nadaje się do leczenia w danej placówce).

Po otrzymaniu szczegółowych wyników badań, na kolejnym spotkaniu, onkolog może poinformować o diagnozie i zaproponować indywidualny plan leczenia. Podejmie także decyzję, czy skierować Cię do innej placówki, np. poradni chirurgii onkologicznej, jeżeli wymagany jest zabieg operacyjny.

Pamiętaj, że wizyta u onkologa nie musi być równoznaczna z rozpoznaniem nowotworu. Często niepokojące zmiany okazują się nienowotworowe i nie wymagają leczenia onkologicznego.

Pierwsza wizyta w centrum onkologii – dlaczego jest taka ważna?

Pierwsza wizyta u onkologa może być początkiem długiego procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Jeżeli zostanie u Ciebie rozpoznana choroba nowotworowa, Twoje wizyty w centrum onkologii mogą być częste. Warto odpowiednio się do nich przygotować, dzięki temu będą dla Ciebie mniej stresujące. Dobre przygotowanie do pierwszej wizyty pomoże Ci wynieść z niej jak najwięcej informacji. Zrozumienie choroby i swojego stanu zdrowia to podstawa świadomego uczestniczenia w procesie leczenia. Pacjent ma prawo do otrzymania wszelkiej niezbędnej wiedzy, a obowiązkiem lekarza-onkologa jest ją przekazać w sposób pełny i zrozumiały dla chorego. Dlatego na każdym etapie leczenia, zarówno na pierwszej wizycie, jak i podczas kolejnych, zadawaj pytania i współpracuj ze swoim lekarzem prowadzącym.

Onkologia kliniczna jest intensywnie rozwijającą się dziedziną medycyny, która w ostatnich latach poczyniła wyraźne postępy. Obecnie wiele chorób nowotworowych można wyleczyć, szczególnie tych rozpoznanych we wczesnym stadium zaawansowania. Kluczowe jest zachowanie „czujności onkologicznej” zarówno po stronie lekarza, jak i pacjenta. Dlatego jeżeli zauważasz u siebie niepokojące symptomy – mogące oznaczać raka, umów się na pierwszą wizytę u onkologa.

*skierowanie może być wymagane w przypadku rejestracji do poradni chirurgii onkologicznej, genetyki onkologicznej lub poradni leczenia bólu i opieki paliatywnej.

Tarcza ochronna, bezpieczeństwo
Ustawienia prywatności
Tutaj możesz w dowolnej chwili deklarować i modyfikować ustawienia plików cookie.
Bezwzględnie konieczne pliki cookie

Są niezbędne w celu zapewnienia funkcjonowania witryny internetowej i nie można ich wyłączyć. Zazwyczaj są stosowane w odpowiedzi na podjęte przez użytkownika działania związane z żądaniem usług (ustawienie preferencji w zakresie prywatności użytkownika, logowanie, wypełnianie formularzy itp.). Można ustawić przeglądarkę, aby blokowała takie pliki cookie lub wyświetlała odpowiednie powiadomienia, jednak niektóre części witryny nie będą wówczas działały.

Analityczne pliki cookie

Umożliwiają nam liczenie odwiedzin i źródeł ruchu oraz pomiar i poprawę wydajności naszej witryny. Pokazują nam, które strony są najmniej i najbardziej popularne i w jaki sposób odwiedzający poruszają się po witrynie. Jeśli użytkownik nie zgodzi się na ich zastosowanie, nie będziemy wiedzieli, kiedy odwiedził naszą witrynę i nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.

Personalizujące pliki cookie

Służą do zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej i personalizacji jej treści. Mogą być stosowane przez nas lub przez osoby trzecie, których usługi zostały dodane do naszych stron. Jeśli użytkownik nie zezwoli na ich zastosowanie, niektóre lub wszystkie z tych usług mogą nie działać poprawnie.

Pliki cookie do targetowania

Mogą zostać użyte przez naszych partnerów reklamowych poprzez naszą witrynę w celu stworzenia profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania mu odpowiednich reklam na innych witrynach. Nie przechowują bezpośrednio danych osobowych, lecz pozwalają na jednoznaczną identyfikację przeglądarki i urządzenia internetowego użytkownika. W razie braku zgody na ich zastosowanie reklamy prezentowane użytkownikowi będą w mniejszym stopniu dostosowane do jego zainteresowań.

Czy jesteś lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia?

Tak