Problemy z połykaniem u osób chorych na Alzheimera
Jednym z częstszych zaburzeń żywienia pojawiających się u osób chorych na Alzheimera w ostatnim stadium choroby są problemy z połykaniem pokarmów i napojów (czyli dysfagia). Dolegliwość ta jest bardzo nieprzyjemna i uciążliwa dla chorego i może prowadzić do niebezpiecznych powikłań: zakrztuszenia, niedożywienia i odwodnienia organizmu chorego, a nawet do zapalenia płuc i może być przyczyną zgonu. Stąd też bardzo ważny jest odpowiedni sposób przygotowywania posiłków i prawidłowa technika karmienia chorego z dysfagią.
Spis treści:
- Objawy i skutki problemów z przełykaniem
- Sposób przygotowywania posiłków chorego z dysfagią
- Posiłki powinny być stosunkowo małe i kaloryczne
- Technika karmienia chorego z dysfagią
Objawy i skutki problemów z przełykaniem
Dysfagia to zaburzenie polegające na utrudnionym przechodzeniu pokarmu z jamy ustnej do przełyku (dysfagia górna) lub z przełyku do żołądka (dysfagia dolna). U osób ze schorzeniem Alzheimera dysfagia jest efektem uszkodzeń układu nerwowego spowodowanych procesem chorobowym i pojawia się najczęściej w ostatnim stadium choroby. Typowe objawy dla problemów z połykaniem to:
- problemy z przeżuwaniem i „chomikowanie” przez chorego jedzenia w ustach,
- zmniejszone łaknienie, niechęć do jedzenia, wyraźne rozdrażnienie chorego podczas posiłków,
- szybki i niezamierzony spadek masy ciała chorego,
- krztuszenie się lub odruch wymiotny występujący przy przełykaniu pokarmów i napojów,
- ulewanie przez nos,
- zmieniony głos chorego podczas posiłków, chrypka,
- ból lub pieczenie odczuwane przez chorego po posiłku w okolicy zamostkowej,
- napady kaszlu pojawiające się podczas i po posiłku,
- odchrząkiwanie po posiłku.
Zaburzenia połykania mogą być bardzo groźne w skutkach. Chorzy narażeni są przede wszystkim na szybki spadek masy ciała, niedożywienie i bardzo groźne dla zdrowia odwodnienie organizmu. U chorych na Alzheimera z dysfagią może dojść do zachłyśnięcia się napojem lub zadławienia pokarmem, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do utraty przytomności, niedotlenienia mózgu, a nawet śmierci. Istnieje też ryzyko, że w wyniku krztuszenia się drobinki jedzenia zamiast do przełyku chorego wpadną do tchawicy i przedostaną się do oskrzeli i płuc. Ciała obce zalegające w drogach oddechowych mogą zaś prowadzić do poważnych powikłań, np. do miejscowego zakażenia płuc i do ropnia płuca.
Sposób przygotowywania posiłków chorego z dysfagią
Podstawowym problemem, przed jakim staje opiekun osoby cierpiącej na dysfagię jest przygotowywanie posiłków w taki sposób, aby były one możliwe do przełknięcia dla chorego, a jednocześnie dostarczały mu odpowiedniej ilości kalorii oraz wszystkich, niezbędnych składników odżywczych. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych porad na temat żywienia osób z zaburzeniami przełykania:
Chorzy cierpiący na dysfagię nie są w stanie przełykać jedzenia w jego naturalnej konsystencji, dlatego podstawowym sposobem na ułatwienie im połykania jest jej zmiana. Najbardziej odpowiednia jest konsystencja gładkiej papki, bez wyczuwalnych grudek i kawałków jedzenia, którą łatwiej jest połknąć.
Polecane dla chorego z dysfagią potrawy to: jogurty, kefiry, koktajle, musy owocowe, kaszki o gładkiej konsystencji, budynie, kisiele, zupy-kremy, warzywa i owoce w formie puree (np. z ziemniaków, z marchewki, z dyni, z pieczonego jabłka) oraz ryby i mięsa w postaci zmiksowanej, mielonej lub w formie gęstych, gładkich sosów. Możemy też podawać choremu pieczywo rozmoczone w mleku lub w zupie, jednak nie może być to pieczywo zawierające w swoim składzie całe ziarna słonecznika, dyni, siemienia, czarnuszki, maku itp.
„Zakazane” pokarmy, które mogą być trudne do przełknięcia to: produkty chrupkie (orzechy, chipsy, grzanki, tosty, wafle), produkty kruche (np. kruche ciasteczka, krakersy), produkty twarde (np. kawałki twardych owoców i warzyw), pokarmy włókniste lub łykowate (np. seler naciowy, fasolka szparagowa, włókniste mięsa), niektóre owoce z małymi pestkami (np. porzeczka, agrest, winogrona), warzywa strączkowe nieobrane ze skórki, potrawy o mieszanej konsystencji (np. płynna zupa z kawałkami warzyw, mielone mięso w rzadkim sosie), produkty zawierające całe otręby i ziarna (np. chleb z ziarnami, muesli, kasze).
Dla uzyskania odpowiedniej konsystencji dań można zastosować produkt Nutilis Clear – specjalistyczny preparat zagęszczający napoje i pokarmy w formie płynnej (więcej na nutilis.pl). Zaletą tego produktu jest, że pozwala on uzyskać klarowny i przejrzysty, a jednocześnie zagęszczony napój lub pokarm, o niezmienionym smaku i zapachu. Nutilis Clear może być dodawany do dań i napojów zarówno zimnych, jak i ciepłych, zagęszczone nim dania można schładzać, zamrażać i podgrzewać. Preparat ten jest przeznaczony specjalnie dla osób z dysfagią i powinien być stosowany pod nadzorem lekarza
Problematyczne w przełykaniu są także płyny, gdyż szybko przepływają przez przełyk i chory łatwo się nimi krztusi. Dobrym rozwiązaniem jest więc podawanie napojów w postaci zagęszczonej (np. rozrzedzonego kisielu zamiast soku, czy kefiru zamiast mleka, napojów zagęszczonych preparatem Nutilis Clear). Warto też zaopatrzyć się w specjalne kubki i słomki medyczne, dla chorych mających problemy z połykaniem.
Posiłki powinny być stosunkowo małe i kaloryczne
Chorzy cierpiący na dysfagię nie są w stanie zjeść naraz większej porcji, dlatego należy przygotowywać im posiłki o małej objętości, a jednocześnie o dużej kaloryczności. Sposobem na podniesienie wartości energetycznej podawanych dań jest dodawanie do nich wysokokalorycznych dodatków, np: oliwy z oliwek, nierafinowanych olejów (np. rzepakowego, lnianego, z pestek winogron), masła, śmietany, startego żółtego sera, miodu lub syropu klonowego.
Warunkiem dostarczenia choremu wszystkich składników odżywczych jest zróżnicowana i oparta na produktach wysokiej jakości dieta. Warto podawać choremu produkty, które zawierają w swoim składzie dużą ilość cennych dla ludzkiego organizmu składników (np. białka, witamin, mikroelementów). Są to między innymi takie produkty jak m. in: kasza jaglana, dynia, zmielone siemię lniane, żurawina, miód naturalny, jarmuż, a także bardziej egzotyczne, ale łatwo dostępne w sklepach, produkty np. nasiona chia czy komosa ryżowa.
W przypadku szybkiej utraty masy ciała i nagłego osłabienia organizmu chorego warto stosować specjalistyczne preparaty, przeznaczone dla chorych o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię i składniki odżywcze, np. Nutridrink (nutridrink.pl). Preparaty takie są wysokokaloryczne i mają specjalnie skomponowany skład o odpowiedniej dawce białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin i minerałów. Ich konsystencja jest dostosowana do potrzeb osób z dysfagią.
Aby pobudzić apetyt naszego podopiecznego musimy zadbać, aby dania były smaczne, urozmaicone i podane w atrakcyjnej formie. Dla niektórych chorych konsystencja papki jest trudna do zaakceptowania, dlatego można zastosować kilka trików, sprawiających, że dania będą wyglądały bardziej apetycznie, np.: puree ziemniaczane można uformować w kulki przypominające całe ziemniaki, zmiksowane mięso i ryby można uformować w pulpety, a z puree marchewkowego wycisnąć za pomocą rękawa cukierniczego estetycznego „kleksa”.
Dla poprawienia smaku dań należy je przyprawiać ziołami, oraz umiarkowanie solą i pieprzem. Nie należy jednak stosować ostrych przypraw, gdyż mogą one doprowadzić chorego do kaszlu i krztuszenia się. Przyprawiając potrawy najlepiej kierować się preferencjami smakowymi samego chorego.
Technika karmienia chorego z dysfagią
Równie ważna jak sposób przygotowywania posiłków jest też technika karmienia chorego. Oto kilka podstawowych zasad:
- Chory cierpiący na dysfagię nie jest w stanie zjeść naraz większej porcji pokarmu, dlatego posiłki należy podawać w małych porcjach, ale często (co 2-3 godziny).
- Nie należy karmić chorego znajdującego się w pozycji leżącej lub półleżącej, gdyż grozi to zakrztuszeniem. Najbardziej odpowiednia do spożywania posiłków jest pozycja wyprostowana z ramionami i rękami wysuniętymi wprzód.
- Najlepiej jest podawać choremu jedzenie w niewielkich kęsach za pomocą małej łyżeczki.
- Nie należy poganiać chorego podczas jedzenia i okazywać mu zniecierpliwienia. Musimy być przygotowani na to, że nasz podopieczny będzie potrzebował znacznie więcej czasu niż dotychczas na spożywanie posiłków.
- Nie należy też rozpraszać chorego podczas posiłków, gdyż powinien być on maksymalnie skupiony na przeżuwaniu i przełykaniu potraw.
- Nie należy rozmawiać z chorym podczas posiłków.
- Należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i dziąseł chorego. Po skończonym posiłku dobrze jest usunąć z ust zalegające resztki jedzenia.
Należy pamiętać, aby przygotowując posiłki dla chorego z dysfagią, nie zapominać o jego indywidualnych preferencjach. Jeśli chory lubił jakąś potrawę przed rozwinięciem się trudności z przełykaniem, postarajmy się ją ugotować dla chorego – z zachowaniem oczywiście odpowiedniej konsystencji poszczególnych składników dania.
Niezwykle istotna w przypadku trudności z przełykaniem u chorych jest konsultacja z lekarzem, który powinien monitorować stan chorego oraz, w razie potrzeby, zalecić odpowiednią terapię.
Nutilis Clear to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego do stosowania w dysfagii. Stosować pod nadzorem lekarza.