Dieta osoby, która chce przybrać na wadze w zdrowy sposób powinna być wysokoenergetyczna i wysokobiałkowa, ale jednocześnie lekkostrawna – by nie obciążała zbytnio układu pokarmowego. Zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej osoby o średniej masie ciała oraz umiarkowanie aktywnej fizycznie to 2500 kcal dla kobiety i 3000 kcal dla mężczyzny. Jak przełożyć te wartości na dietę, aby spowodować przyrost kilogramów?

Sposoby na przytycie

Spis treści:

  1. Oto wskazówki, które warto zastosować chcąc przytyć.
  2. Nadal nie mogę przytyć – co robić?

Oto wskazówki, które warto zastosować chcąc przytyć.

  • Więcej kalorii!

Dieta wysokokaloryczna powinna pozwolić na dostarczenie do organizmu ok. 40 kcal/ kg masy ciała, czyli: osoba o wadze 50 kg, która chce ważyć więcej, powinna zjadać co najmniej 2000 kcal dziennie.

  • Białko jest ważne!

Należy jeść jak najwięcej pełnowartościowego białka, dlatego należy wybierać chude mięsa i wędliny, a także jaja, jogurty, twarogi i ryby. Warto włączyć do diety ryby morskie: dostarczają one dużą ilość białka i zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Istotne jest, aby zwiększając ilość białka w diecie nie przekraczać zalecanej normy, która dla osoby dorosłej wynosi ok. 0,9 g białka na kg masy ciała. U osób chorych ta wartość może być nawet o połowę wyższa.

  • Bilans to podstawa

Oprócz białka w diecie nie może zabraknąć pozostałych składników odżywczych. Reszta dziennego zapotrzebowania na kalorie powinno być pokryte przez węglowodany oraz tłuszcze i uzupełniona witaminami oraz minerałami. Źródłami węglowodanów złożonych są: produkty zbożowe np. pieczywo, makarony, ryż oraz kasze. Natomiast duże ilości tłuszczu znajdują się w olejach, orzechach, jajach, a także w mięsie i rybach.

  • Kalorycznie i zdrowo!

Zdrowe i jednocześnie kaloryczne produkty to między innymi: banany, winogrona, awokado, owoce suszone oraz orzechy. Do przyrządzania potraw warto stosować oleje roślinne lub masło. Tłuszcze roślinne najlepiej jest dodawać na surowo do gotowych potraw, dzięki temu zachowują najwięcej wartości odżywczych.

  • Lekko na żołądku!

Aby dieta była lekkostrawna, zalecane jest głównie gotowanie (w wodzie lub na parze) oraz pieczenie w piekarniku. Nie powinno się spożywać pokarmów i potraw wędzonych, smażonych lub pieczonych z dużą ilością tłuszczu, gdyż przez długi czas zalegają one w żołądku oraz mogą powodować wzdęcia.

  • Jakość i ilość posiłków

Aby zachęcić do spożywania większych ilości jedzenia, potrawy powinny być świeżo przygotowane i apetycznie podane. Zaleca się jeść posiłki 4-5 razy dziennie, najlepiej o podobnych porach każdego dnia, w spokojnej i przyjaznej atmosferze. Ostatni posiłek powinno się spożyć na ok. 2-3 godziny przed snem.

  • Chcesz przytyć? Ruszaj się!

Wskazana jest umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna. Systematyczne ćwiczenia pobudzają apetyt. Odpoczynek wskazany jest głównie po posiłkach: jeśli jest to możliwe – warto zastosować poobiednią sjestę.

  • Czego unikać?

Nie warto pić napojów gazowanych – co prawda szybko sycą, ale oprócz duże ilości cukru nie dostarczają do organizmu żadnych składników odżywczych – lepiej pić niegazowaną wodę mineralną lub soki z owoców i warzyw.

Czy sięgać po słodycze? Warto powstrzymać się od jedzenia słodyczy – są co prawda kaloryczne, ale hamują apetyt i często są ciężkostrawne. Dobrą alternatywą będą domowe desery przygotowane z owoców, jogurtów lub innych naturalnych składników.

Należy też starać się nie palić papierosów – palenie tytoniu zmniejsza apetyt, a organizm zużywa dużo energii na metabolizowanie zawartych w papierosach szkodliwych substancji.

Nadal nie mogę przytyć – co robić?

Jeżeli pomimo stosowania diety wysokoenergetycznej i wysokobiałkowej nie udaje się przytyć – należy skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem. Lekarz może polecić specjalistyczne preparaty odżywcze, które w niewielkiej objętości – 200 lub 125 ml – zawierają dużą dawkę energii, białka i innych substancji odżywczych.

Specjalistyczne preparaty odżywcze, takie jak Nutridrink, są gotowe do spożycia i przygotowane w płynnej formie, która ułatwia ich stosowanie. Nutridrink w 125 ml preparatu zawiera, aż 300 kcal i 12 g białka, a stosowany regularnie – 2 butelki dziennie przez min. 14 dni, odżywia organizm i dostarcza dodatkową porcję energii.