FAQ
Nutridrink Protein 125 ml jest produktem wysokobiałkowym i wysokokalorycznym. Zawiera największą ilość białka w najmniejszej objętości – 18 g białka w 125 ml produktu*.
Nutridrink Protein 125 ml dostępny jest w 5 podstawowych wariantach smakowych: truskawka, owoce leśne, wanilia, mokka, brzoskwinia – mango oraz 3 innowacyjnych smakach stworzonych z pacjentami onkologicznymi: neutralny, rześki smak czerwonych owoców oraz rozgrzewający smak owoców tropikalnych i imbiru.
Nutridrink Protein 125 ml zalecany jest pacjentom ze zwiększonym zapotrzebowaniem na białko tj. pacjenci po udarze mózgu w procesie rehabilitacji – stosować należy go przez minimum 14 dni, 1-3 butelek dziennie.
Nutridrink Protein 125 ml najlepiej podawać schłodzony – należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem oraz pić go powoli, przez ok. 30 min. Produkt jest gotowy do spożycia, przeznaczony do picia – w poręcznej butelce. Produkt należy stosować pod nadzorem lekarza.
* Na podstawie analizy tego typu produktów dostępnych na rynku.
Ważna informacja: Nutridrink Protein 125 ml można stosować jedynie jako uzupełnienie diety.
Nutridrink Protein to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym.
Dla pacjentów neurologicznych po udarze, w procesie rekonwalescencji i rehabilitacji zalecany jest szczególnie Nutridrink Protein.
Nutridrink: wysokoenergetyczny preparat odżywczy, bez błonnika
Nutridrink Yoghurt style: wysokoenergetyczny, bez błonnika, z dodatkiem jogurtu
Nutridrink Multi Fibre: wysokoenergetyczny, z błonnikiem usprawniającym pracę jelit
Nutridrink Juice style: wysokoenergetyczny, bez tłuszczu – dla osób, którym zalecane jest zmniejszenie spożycia tłuszczów (np. kamica i zapalenie woreczka żółciowego, zapalenie i marskość wątroby)
NutriKid Multi Fibre: odżywczo kompletna, wysokoenergetyczna, wzbogacona w błonnik, gotowa do spożycia płynna dieta w butelce o pojemności 200 ml przeznaczona specjalnie dla dzieci powyżej 1. roku życia.
Nutridrink Skin Repair (dawniej Cubitan): wysokoenergetyczny i wysokobiałkowy, zalecany pacjentom z trudno gojącymi się ranami i odleżynami.
Diasip: nie zawiera sacharozy, dla pacjentów z cukrzycą i hiperglikemią.
Żywienie medyczne to specjalny sposób żywienia osób chorych, którego celem jest wspomaganie leczenia farmakologicznego oraz utrzymanie właściwego stanu odżywienia pacjenta. Potrzebne jest osobom, które ze względu na chorobę nie mogą dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości energii, składników mineralnych i witamin wraz z tradycyjnym pokarmem.
Tak. Osobie, która ma trudności z przełykaniem należy podawać pokarmy o gładkiej konsystencji. Taką konsystencję mają np. jogurty czy musy. Inne produkty, a także całe posiłki należy przecierać lub miksować. Pokarmy powinny być przyjmowane często, co 3-4 godziny, w niewielkiej objętości. Warto wzbogacać ich wartość odżywczą i energetyczną poprzez dodawanie zdrowych olejów, białka w postaci nabiału czy chudego mięsa, a także preparatów do żywienia medycznego, np. Nutridrink.
Tak, Nutridrink może być podawany dzieciom powyżej 3. roku życia. U dzieci w wieku 3-6 lat powinien być stosowany wyłącznie jako uzupełnienie diety. Pla dzieci poniżej 3. roku życia proponujemy produkt NutriKid Multi Fibre.
Tak, zwykle osoby leżące powinny stosować specjalną dietę. Borykają się one bowiem często z problemem odleżyn. Ich leczeniu sprzyja przyjmowanie pełnowartościowego białka, będącego źródłem argininy aminokwasu wspomagającego regenerację tkanek. Gojenie ran przyśpiesza również zwiększona podaż witamin A, C i E, w które bogate są owoce. Na rynku dostępny jest też specjalny preparat do żywienia medycznego Nutridrink Skin Reapir (dawniej Cubitan), przeznaczony specjalnie dla chorych z odleżynami. Wzbogacony jest w białko, argininę, witaminy i pierwiastki mineralne, niezbędne dla prawidłowego gojenia ran pooperacyjnych i odleżyn.
Stres wpływa na utratę wagi. Zestresowany organizm, będący w stanie ciągłego napięcia, produkuje duże ilości adrenaliny. Hormon ten odpowiada za podwyższenie przemiany materii, co wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania na składniki energetyczne. Gdy te nie zostaną dostarczone w dostatecznej ilości, następuje spadek wagi. Osoby będące pod wpływem stresu związanego z chorobą często nie są w stanie zapewnić swojemu organizmowi właściwej podaży energii. Przyczyną tego faktu jest miedzy innymi niechęć do jedzenia. Związane jest to z przeciwstawnym działaniem autonomicznego układu nerwowego, który pod wpływem stresu mobilizuje serce i płuca, zwalniając pracę układu pokarmowego. W takiej sytuacji organizm pacjenta sięga po rezerwy energetyczne zgromadzone w tkance tłuszczowej. Osobom chorym często nie jest łatwo tę tkankę odbudować ze względu na trudności z przyjmowaniem pokarmu. Jest to problem, który towarzyszy wielu chorobom.
Dawkowanie preparatów Nutridrink Protein jest uzależnione od potrzeb żywieniowych oraz od ilości pożywienia spożywanego przez chorego w ciągu całego dnia.
14 dni to najczęściej sugerowana minimalna długość stosowania. Po zakończeniu zaleconego czasu dalsze stosowanie do konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Najlepiej stosować przez cały okres trwania rekonwalescencji po chorobie.
Preparaty odżywcze powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza: czyli do momentu powrotu do spożywania pokarmów w wystarczających ilościach – zwykle 2 butelki dziennie przez 14 dni.
Do prawidłowego funkcjonowania mężczyzna potrzebuje około 2500 kalorii dziennie, kobieta – około 2000 kalorii. Jedno opakowanie Nutridrinka to 306 kcal. Ilość opakowań, które chory powinien spożyć w ciągu dnia zależy od tego, ile tradycyjnego pożywienia zjadł i jaką dodatkową ilość energii i białka powinien spożyć w postaci Nutridrinka, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie.
Zmiana struktury lub też konsystencji pokarmów i płynów spowalnia szybkość ich przechodzenia przez gardło i przełyk podczas procesu przełykania, co zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia się pożywieniem u pacjentów z dysfagią. Właściwe postępowanie żywieniowe w potwierdzonej dysfagii polega na odpowiednim doborze konsystencji spożywanych pokarmów i płynów zależnie od stopnia jej zaawansowania. Równie istotne jest także powtarzalne stosowanie ustalonej dla pacjenta najbardziej odpowiedniej konsystencji pożywienia.
W skład Nutilisu wchodzi guma ksantanowa, dzięki czemu preparat odporny jest na działanie amylazy zawartej w ślinie. W efekcie posiłek zachowuje odpowiednią konsystencję również w trakcie jedzenia i picia. Nutilis zagęszcza płynne pokarmy oraz napoje wyjątkowo szybko, nie zmieniając przy tym ich zabarwienia, smaku oraz przejrzystości.
Nutridrink dostępny jest w różnych rodzajach i smakach:
- Nutridrink 125 ml: wysokoenergetyczny, bez błonnika
- Nutridrink Yoghurt Style 200ml: wysokoenergetyczny, bez błonnika, z dodatkiem jogurtu
- Nutridrink Protein 125 ml: wysokoenergetyczny i wysokobiałkowy, bez błonnika: dla osób, którym zalecane jest zwiększone spożycia białka
- Nutridrink Multi Fibre 125 ml: wysokoenergetyczny, z błonnikiem usprawniającym pracę jelit
- Nutridrink Juice Style 200ml: wysokoenergetyczny, bez tłuszczu – dla osób, którym zlecane jest zmniejszenie spożycia tłuszczów
Jeśli chory potrzebuje specjalistycznego wsparcia możemy zaproponować mu:
- Diasip: normokaloryczny preparat odżywczy przeznaczony dla chorych z cukrzycą i hiperglikemią.
- Nutridrink Skin Reapir (dawniej Cubitan): wysokokaloryczny i wysokobiałkowy preparat odżywczy, przeznaczony dla osób z odleżynami i trudno gojącymi się ranami.
Nutridrink Protein to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym. Nutridrink Protein znajduje zastosowanie w sytuacjach, w których z różnych przyczyn, pokrycie potrzeb organizmu (często zwiększonych na skutek choroby) tradycyjną dietą jest niemożliwe lub niewystarczające, szczególnie w takich sytuacjach jak: w okresie rekonwalescencji po chorobie, w przygotowaniu do operacji oraz po niej, podczas ciężkiej choroby i po niej (wymagającej dłuższego pobytu w szpitalu), w chorobach przewlekłych wymagających zwiększonej podaży białka, np. w chorobie nowotworowej, w procesie rehabilitacji np. po udarze mózgu.