Problemy z żywieniem dojelitowym
Czasami zdarza się, że w procesie przyzwyczajania się do żywienia dojelitowego, pojawiają się pewne komplikacje. Jeżeli Ty lub Twoja bliska osoba, która stosuje żywienie dojelitowe napotkacie na jakiekolwiek trudności, skontaktujcie się ze swoim lekarzem prowadzącym lub pielęgniarką.
Spis treści:
Zatkanie zgłębnika żywieniowego
Najprostszym sposobem zapobiegania powstawania zatkania zgłębnika żywieniowego jest dbanie o higienę, a przede wszystkim przepłukiwanie zgłębnika (rurki) przed i po każdym przyjmowaniu pokarmu. Do tego należy używać sterylnej lub schłodzonej, przegotowanej wody oraz strzykawki o pojemności minimum 50 ml. Twoja pielęgniarka doradzi, ile dokładnie wody potrzebujesz do przemywania zgłębnika.
Jeżeli jednak się zdarzy, że zgłębnik gastrostomijny lub jejunostomijny się zblokuje, możesz spróbować zastosować następujące porady: delikatnie podaj do zgłębnika wodę o temperaturze pokojowej lub wodę gazowaną (rodzaj i ilość wody poda Ci zespół opieki medycznej). Nie używaj do tego substancji zawierających kwas, jak np. soki owocowe lub coca-cola.
Jeśli żadna z powyższych metod nie pomoże, skontaktuj się z zespołem poradni żywieniowej, ponieważ może być konieczna wymiana zgłębnika. Na zgłębnik nie należy zbyt mocno naciskać lub pocierać go zbyt gwałtownie, gdyż może dojść do jego przerwania.
Jeżeli pojawi się zatkanie w zgłębniku nosowo-żołądkowym lub nosowo-jelitowym, nie należy podejmować samodzielnej próby udrożnienia go, lecz jak najszybciej zgłosić się z tym problemem do członka zespołu medycznego.
Wypadnięcie zgłębnika żywieniowego
W przypadku, kiedy zgłębnik nosowo-żołądkowy się wysunie należy jak najszybciej skontaktować się z zespołem z poradni żywieniowej. Jeżeli masz założony zgłębnik nosowo-jelitowy, wymiana jest możliwa w warunkach szpitalnych, ale niezależnie od tego poinformuj zespół z poradni żywieniowej.
W przypadku wypadnięcia końcówki PEG, gastrostomii lub jejunostomii poinformuj jak najszybciej zespół z poradni żywieniowej. Otrzymasz dokładną instrukcję, jak postąpić i zabezpieczyć stomię, gdyż może ona “zaślepić” się w ciągu zaledwie kilku godzin. Następnie udaj się na ostry dyżur do najbliższego szpitala.
Bądź ostrożny
Zachowaj wszystkie środki ostrożności, natychmiast wstrzymaj procedurę żywienia i poszukaj pomocy w następujących przypadkach:
- wyciek lub płyn wokół zgłębnika;
- ból podczas żywienia;
- krwawienie.