Moment wypisania ze szpitala i świadomość powrotu do domu z żywieniem dojelitowym są chwilą, kiedy możesz mieć mieszane uczucia. Po wyjściu ze szpitala, możesz obawiać się, że nie będziesz już mieć opieki i wparcia przez całą dobę. Pamiętaj jednak, że kiedy jesteś w domu, możesz nadal prosić o pomoc dla siebie lub bliskiej Ci osoby. Wychodząc ze szpitala, dostaniesz wiele wsparcia od zespołu medycznego poradni żywieniowej, która opiekuje się dziećmi i dorosłymi stosującymi żywienie dojelitowe.

Spis treści:

  1. Rola poradni żywieniowej
  2. Przechowywanie i zamawianie diety dojelitowej
  3. Jak przechowywać zamówione produkty i elementy wyposażenia?

Rola poradni żywieniowej

Większość poradni żywieniowych zapewnia:

  • zgłębniki żywieniowe, pompy żywieniowe oraz inne elementy wyposażenia, które są w Twoim przypadku niezbędne;
  • organizację dostaw pod wskazany adres;
  • możliwość kontaktu z personelem medycznym przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Przechowywanie i zamawianie diety dojelitowej

Poradnia żywieniowa dostarcza dietę Tobie lub bliskiej Ci osobie prosto do domu. Przedstawiciel poradni będzie się z Tobą kontaktował co miesiąc, żeby zorganizować dostawę na kolejny miesiąc. Powinieneś się również kontaktować ze swoim zespołem medycznym z poradni żywieniowej, jeśli potrzebujesz pomocy:

  • masz pytania dotyczące zgłębnika żywieniowego i wyposażenia;
  • chcesz zapytać o termin dostawy;
  • trafiłeś do szpitala;
  • zawsze przekaż informację odnośnie do zmiany adresu lub innych danych osobowych lub numeru telefonu;

Jak przechowywać zamówione produkty i elementy wyposażenia?

Bardzo ważne jest, żeby przechowywać pokarm w bezpiecznym miejscu i zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Powinieneś przechowywać go w chłodnym, suchym miejscu (w temperaturze od 5 do 25ºC), z dala od światła słonecznego, ale również z daleka od innych źródeł ciepła, takich jak piec, kaloryfer. Uwaga również na nieogrzewane pomieszczenia zimą, które mogą spowodować zbyt silne schłodzenie diety lub zamrożenie. Jeśli już otworzysz opakowanie, obchodź się z nim w sposób higieniczny. Zawsze sprawdzaj termin przydatności do spożycia i wstrząśnij butelką lub opakowaniem przed otworzeniem. Wybieranie produktów z najkrótszą datą spożycia pomoże ci uniknąć sytuacji, że któreś opakowanie przekroczy termin zdatności do spożycia.