Cykl Bohaterowie codzienności, składający się z nagrań trzech poruszających rozmów z opiekunami, którzy postanowili podzielić się swoimi historiami, powstał w ramach IV edycji kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. Jego celem było zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby opiekunów oraz zainspirowanie każdego widza do choćby małych gestów, które mogłyby wesprzeć tych cichych, codziennych bohaterów.

Bohaterowie codzienności

Często niedoceniani i zapominani, ale bohaterscy w walce z chorobą. Opiekunowie. To na ich barkach zazwyczaj spoczywa ciężar psychicznego wsparcia pacjenta, dodania mu siły i wiary, ale także całego szeregu codziennych, praktycznych obowiązków. Tymczasem ich własne potrzeby schodzą na dalszy plan. Poproszenie o pomoc dla siebie, poświęcenie czasu samemu sobie staje się czymś niestosownym i – jak wspomina jedna z bohaterek cyklu – wręcz wzbudza poczucie winy.

Cykl Bohaterowie codzienności to seria krótkich rozmów przeprowadzanych przez Małgorzatę Ohme, w których bohaterowie opowiadają o tym, jak radzą sobie z codziennymi wyzwaniami, skąd czerpią siłę, by zajmować się bliską osobą i co im pomaga w trudnych chwilach.

Opiekunowie to osoby takie jak my, które wyrwane nagle z codzienności, bez żadnego przygotowania, ze swoim bagażem doświadczeń i problemów, stają się kimś więcej niż po prostu członkiem rodziny czy przyjacielem. Może nikt o nich nie napisze w historycznej książce czy nie wspomni w porannych wiadomościach, ale dla mnie są bohaterami. Bohaterami codzienności. Miałam okazję obserwować osobę, która stała się opiekunem. Byliśmy z nią, staraliśmy się jej pomagać, ale to na niej spoczęła pełna odpowiedzialność za opiekę nad swoim bliskim. Wiem, z jakim wysiłkiem się to wiązało, ale też jak wiele dało jej wsparcie innych. Zwracanie uwagi na problemy opiekunów i pomoc nawet w drobnych zadaniach bywa na wagę złota i dodaje opiekunowi skrzydeł – mówiła Magdalena Steczkowska.

Konieczność opieki nad bliską osobą może spotkać każdego, a także każdy z nas może kiedyś  potrzebować takiego opiekuna. Dlatego każdy z odcinków cyklu przedstawia różnych bohaterów, w różnym wieku, z różnymi doświadczeniami. Swoimi doświadczeniami związanymi z opieką nad bliską chorą osobą podzielili się piosenkarka Magdalena Steczkowska, aktor Karol Strasburger i Katarzyna Krzymuska, którą na co dzień opiekuje się swoim tatą.

DWA WYMIARY WALKI Z CHOROBĄ

Cykl Bohaterowie codzienności porusza dwa ważne aspekty walki z chorobami przewlekłymi. Po pierwsze – aspekt emocjonalno-psychologiczny, skupiony wokół opiekuna, jego spojrzenia na chorobę bliskiej osoby, proces leczenia, ale też jego własnych potrzebach. Opiekunowie często odczuwają przemęczenie fizyczne, wyczerpanie, frustrację i poczucie bezradności. Borykają się także z brakiem czasu dla siebie, rezygnacją z własnych pasji, życia towarzyskiego, a nieraz także dotychczasowej pracy zawodowej. Nieraz w całym tym procesie zaniedbują własne zdrowie.

Drugi aspekt jest praktyczny, związany z trudnościami w codziennej opiece, jednoczesnym zajmowaniu się chorym i domem, pozostałymi członkami rodziny. Czasami wyzwaniem stają się proste czynności, jak żywienie – zarówno pod kątem utrudnień w podawania posiłków (zaburzenia połykania, brak przytomności, niedrożność układu pokarmowego), jak i zapewnienia odpowiedniej podaży energii i składników odżywczych.

W takich przypadkach z pomocą przychodzi żywienie medyczne, które jest integralną częścią leczenia. Wprowadzone odpowiednio wcześnie nie tylko znacznie poprawia samopoczucie pacjenta, ale także dzięki dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych wspomaga leczenie i dodaje sił w walce z chorobą. Z przeprowadzonego w ramach kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” badania wynika, że z perspektywy opiekunów pacjentów z chorobami neurologicznymi i onkologicznymi żywienie medyczne jest nie tylko wsparciem leczenia dla pacjenta, ale także realnym odciążeniem dla osób opiekujących się chorymi (33 proc).

Zapraszamy do obejrzenia cyklu Bohaterowie codzienności.