Doustne preparaty odżywcze z linii Nutridrink, nazywane także żywieniem medycznym, należą do kategorii żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Ich skład został opracowany, aby wspomóc żywieniowo pacjentów z różnymi dolegliwościami i potrzebami. Portfolio doustnych preparatów odżywczych z linii Nutridrink jest szerokie, więc zebraliśmy często powtarzające się pytania od pacjentów - przy czym stosowanie wsparcia żywieniowego odbywa się po zaleceniu i pod nadzorem lekarza.

Dla kogo

Spis treści:

 1. „Co to są preparaty z linii Nutridrink?”
 2. „Jaki Nutridrink dla seniorów (osób starszych)?”
 3. „Jaki Nutridrink dla cukrzyków (diabetyków)?”
 4. „Jaki Nutridrink w celu wspomagania gojenia ran?”
 5. „Jaki Nutridrink przy odleżynach?”
 6. „Jaki Nutridrink dla chorych na raka? Jaki Nutridrink dla pacjentów onkologicznych?”
 7. „Jaki Nutridrink przy chemioterapii?”
 8. „Jaki Nutridrink przy rekonwalescencji (wzmocnienie/odbudowa sił)?”
 9. „Jaki Nutridrink w przypadku chorób jelit?”
 10. „Jaki Nutridrink w przypadku chorób wątroby?”
 11. „Jaki Nutridrink bez laktozy?”
 12. „Jaki Nutridrink przed operacją?”
 13. „Jaki Nutridrink po operacji?”
 14. „Jaki Nutridrink dla pacjentów z chorobami nerek?” „Jaki Nutridrink dla pacjentów dializowanych?”
 15. „Jaki Nutridrink przy braku apetytu?”
 16. „Jaki Nutridrink dla dziecka?”

„Co to są preparaty z linii Nutridrink?”

Doustne preparaty odżywcze z linii Nutridrink, nazywane także żywieniem medycznym, znajdują zastosowanie w sytuacjach, które mogą doprowadzić do pogorszenia stanu odżywienia, takich jak:

 • brak apetytu i niechęć do jedzenia
 • problemy z jedzeniem (gryzieniem, żuciem, połykaniem)
 • pogorszone trawienie i wchłanianie objawiające się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego jak nudności, wymioty, biegunka i/lub zaparcia
 • zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze będące następstwem choroby.

Znajdują zastosowanie u pacjentów, którzy z różnych przyczyn, nie są w stanie dostarczyć odpowiednich, pozwalających na pokrycie dobowego zapotrzebowania organizmu, ilości składników odżywczych wyłącznie za pomocą tradycyjnej diety.

Produkty Nutridrink mogą być pomocne u osób u których pogorszył się stan odżywienia, lub istnieje takie ryzyko. Stosowane są po zaleceniu i pod nadzorem lekarza.

„Jaki Nutridrink dla seniorów (osób starszych)?”

Preparaty do żywienia medycznego należy stosować po zaleceniu i pod nadzorem lekarza, który na podstawie badań i dokumentacji medycznej będzie w stanie indywidualnie dobrać odpowiedni produkt, uwzględniając możliwości danego pacjenta, a także potrzeby jego organizmu. W sytuacji, gdy tradycyjną dietą nie można pokryć zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze, wsparciem żywieniowym dla pacjentów w wieku starszym może być doustny preparat odżywczy Nutridrink, który jest zalecany do stosowania w przypadku niedożywienia i ryzyka niedożywienia związanego z chorobą (więcej: posilkiwchorobie.pl/produkty/nutridrink/) lub Nutridrink Multi Fibre – do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem na błonnik (więcej: posilkiwchorobie.pl/produkty/nutridrink-multifibre/).

„Jaki Nutridrink dla cukrzyków (diabetyków)?”

Postępowanie w cukrzycy zależne jest od jej rodzaju. W zależności od typu stosuje się albo doustne leki przeciwcukrzycowe, albo odpowiednio dobraną insulinoterapię oraz dodatkowo właściwą dietę.

Więcej o cukrzycy:

posilkiwchorobie.pl/rekonwalescencja/po-ciezkiej-chorobie/cukrzyca-insulinozalezna-i-cukrzyca-insulinoniezalezna-roznice/

posilkiwchorobie.pl/gojenie-ran/dieta-dla-cukrzyka-co-jesc-a-czego-unikac/

Preparatem dedykowanym w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą u pacjentów z cukrzycą i pacjentów z hiperglikemią jest Diasip.

Więcej informacji o Diasip znajdziesz: TUTAJ 

Natomiast w przypadku trudno gojących ran, lekarz zalecić może Nutridrink Skin Repair, który z uwagi na niski indeks glikemiczny, również może być stosowany u pacjentów z cukrzycą (np. przy owrzodzeniach związanych z zespołem stopy cukrzycowej).

Więcej informacji o Nutridrink Skin Repair znajdziesz: TUTAJ

Należy pamiętać, iż żywienie medyczne, którego przykładem jest właśnie Nutridrink Skin Repair czy Diasip, stosowane powinno być pod nadzorem lekarza, który na podstawie badań i dokumentacji medycznej będzie w stanie indywidualnie dobrać odpowiedni produkt, uwzględniając możliwości danego pacjenta, a także potrzeby jego organizmu wynikające z obecności choroby czy dodatkowych dolegliwości.

„Jaki Nutridrink w celu wspomagania gojenia ran?”

Leczenie rany wymaga rozpoznania przyczyny jej powstania i o ile to możliwe – zlikwidowania jej przez stosowanie się do zaleceń lekarskich i pielęgniarskich. Do planu opieki nad raną należy dodać element prawidłowego żywienia. Dlatego dieta stosowana w trakcie gojenia rany powinna być wzbogacona o substancje odżywcze, które mają bezpośredni wpływ na proces gojenia.

Więcej informacji o gojeniu ran znajdziesz: TUTAJ

Jeśli tradycyjna dieta nie wystarcza do pokrycia wyższego zapotrzebowania na składniki odżywcze u pacjenta z raną – warto skonsultować z lekarzem wprowadzenia doustnych preparatów odżywczych, czyli żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

Nutridrink Skin Repair to wysokobiałkowy, wysokoenergetyczny preparat odżywczy zawierający argininę, cynk i antyoksydanty. Służy do postępowania dietetycznego w przypadku odleżyn i innych trudno gojących ran. Nutridrink Skin Repair to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego i należy go stosować pod nadzorem lekarza.

Więcej informacji o Nutridrink Skin Reapir znajdziesz: TUTAJ 

„Jaki Nutridrink przy odleżynach?”

W przypadku rozwoju lub ryzyka rozwoju odleżyn ważne jest, by skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką specjalizującą się w ich leczeniu i pielęgnacji. Kluczowy wpływ ma także stan odżywienia chorego. Aby proces gojenia rany mógł przebiegać prawidłowo organizm musi otrzymywać odpowiednią ilość energii i składników odżywczych, w tym białka.

Więcej informacji o gojeniu ran znajdziesz: TUTAJ

Jeśli tradycyjna dieta nie wystarcza do pokrycia wyższego zapotrzebowania na składniki odżywcze u pacjenta z trudno gojącą raną – warto skonsultować z lekarzem wprowadzenia doustnych preparatów odżywczych, czyli żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

Nutridrink Skin Repair jest przeznaczony dla pacjentów z trudno gojącą raną taką jak odleżyna, owrzodzenie w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej, owrzodzenie goleni bądź inną trudno gojącą raną, powstałą na skutek powikłanego procesu gojenia, np. rany pooperacyjnej.

Więcej informacji o Nutridrink Skin Repair znajdziesz: TUTAJ

„Jaki Nutridrink dla chorych na raka? Jaki Nutridrink dla pacjentów onkologicznych?”

Jednym z ważnych elementów towarzyszących terapii choroby nowotworowej jest odpowiednia dieta. Odżywianie prowadzone w odpowiedni, indywidualny dla każdego pacjenta sposób może sprzyjać łagodzeniu działań niepożądanych, które pojawiają się podczas leczenie przeciwnowotworowego (np. wymiotów, nudności czy utraty apetytu). Utrzymanie odpowiedniego stanu odżywienia oraz prawidłowe, dostosowane do potrzeb pacjenta żywienie wspiera leczenie i proces rekonwalescencji. Z tych powodów, dieta w chorobie powinna być integralną częścią opieki nad pacjentem onkologicznym.

Więcej informacji o żywieniu w onkologii znajdziesz: TUTAJ

Gdy przyjmowanie tradycyjnych posiłków okazuje się niemożliwe lub niewystarczające warto skonsultować z lekarzem wprowadzenie żywienia medycznego np.:

 • Nutridrink Protein Omega 3 to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego u pacjentów z chorobą nowotworową z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z nią związanym, którą należy stosować pod nadzorem lekarza. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego szczególnie w przypadku pacjentów z nowotworami głowy i szyi, płuca, jelita grubego, żołądka oraz trzustki, gdyż są oni najbardziej narażeni na znaczną utratę masy ciała w wyniku niedożywienia. Więcej informacji o produkcie znajdziesz: TUTAJ 
 • Nutridrink Protein to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym m.in. w przypadku choroby nowotworowej. Więcej informacji o produkcie znajdziesz: TUTAJ

„Jaki Nutridrink przy chemioterapii?”

Leczenie przeciwnowotworowe ratuje życie, ale może powodować dolegliwości. Wszystkie stosowane metody: chemioterapia, radioterapia, immunoterapia i terapie hormonalne zazwyczaj wiążą się z pojawieniem się problemów z jedzeniem. Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowych zaliczają się: utrata masy ciała, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, nietolerancja laktozy, biegunka, wymioty, ból i owrzodzenie jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, zaburzenia odczuwania smaku. To wszystko utrudnia utrzymanie odpowiedniego stanu odżywienia, przy czym – prawidłowe, dostosowane do potrzeb pacjenta żywienie wspiera leczenie i proces rekonwalescencji. Z tych powodów, odpowiednia dieta w chorobie powinna być integralną częścią opieki nad pacjentem onkologicznym.

Więcej informacji o żywieniu w onkologii znajdziesz: TUTAJ 

 Gdy przyjmowanie tradycyjnych posiłków okazuje się niemożliwe lub niewystarczające (np. na skutek chemioterapii) warto skonsultować z lekarzem wprowadzenie żywienia medycznego np.:

 • Nutridrink Protein Omega 3 to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego u pacjentów z chorobą nowotworową z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z nią związanym, którą należy stosować pod nadzorem lekarza. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego szczególnie w przypadku pacjentów z nowotworami głowy i szyi, płuca, jelita grubego, żołądka oraz trzustki, gdyż są oni najbardziej narażeni na znaczną utratę masy ciała w wyniku niedożywienia. Więcej informacji o produkcie znajdziesz: TUTAJ
 • Nutridrink Protein to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym m.in. w przypadku choroby nowotworowej. Więcej informacji o produkcie znajdziesz: TUTAJ

Produkty Nutridrink Protein oraz Nutridrink Protein Omega-3 zawierają w swoim portfolio smaki opracowane specjalnie z myślą o żywieniu pacjentów onkologicznych doświadczających zaburzeń czucia smaku w trakcie terapii (m.in. chemioterapii czy radioterapii):

 • Nutridrink Protein rześki smak czerwonych owoców, Nutridrink Protein Omega-3 rześki smak truskawkowo-malinowy oraz rześki smak mango-brzoskwinia: zawierają pochodne mentolu powodujące efekt chłodzący,
 • Nutridrink Protein smak neutralny: niska intensywność smaku i zapachu korzystna w sytuacji występowania nadwrażliwości,
 • Nutridrink Protein rozgrzewający smak owoców tropikalnych i imbiru: dzięki zawartości pochodnych ostrej papryki wywołuje efekt rozgrzewający.

Więcej informacji o produkcie znajdziesz: TUTAJ

 

„Jaki Nutridrink przy rekonwalescencji (wzmocnienie/odbudowa sił)?”

Rekonwalescencja po hospitalizacji, chorobie przewlekłej czy przebytym zabiegu chirurgicznym może wymagać kompleksowego wsparcia, w tym żywienia medycznego. Często po chorobie obserwujemy sytuacje takie jak utrata siły (mięśniowej), nieplanowany spadek masy ciała, zmniejszone przyjmowanie pokarmów, niechęć do jedzenia. Są to sygnały, które mogą sugerować pogorszenie stanu odżywienia, a w konsekwencji być wskazaniem do zastosowania doustnych preparatów odżywczych np. Nutridrink Protein- doustny preparat odżywczy do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym.

Nutridrink Protein odżywia i dzięki temu wspiera leczenie i rekonwalescencję – odbudowę sił po chorobie. Jednak każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie, stąd konieczny kontakt z lekarzem prowadzącym, który znając historię choroby zdecydować może o zastosowaniu produktu, ilości i czasie jego stosowania.

Więcej: https://posilkiwchorobie.pl/produkty/nutridrink-protein/

„Jaki Nutridrink w przypadku chorób jelit?”

Istnieje wiele schorzeń w obrębie jelit m.in.

Występują też dolegliwości ze strony jelita jak biegunka lub zaparcia. 

Każda z tych sytuacji wymaga indywidualnego podejścia. Gdy z różnych przyczyn, pacjent nie jest w stanie dostarczyć odpowiednich, pozwalających na pokrycie dobowego zapotrzebowania organizmu, ilości składników odżywczych wyłącznie za pomocą tradycyjnej diety lekarz, znając historię choroby i potrzeby pacjenta, może zalecić żywienie medyczne np. Nutridrink Juice style stosowany w niedożywieniu związanym z chorobą m.in. w takich przypadkach jak zaburzenia trawienia i wchłaniania. Więcej informacji na temat produktu znajdziesz: TUTAJ.

„Jaki Nutridrink w przypadku chorób wątroby?”

Choroby wątroby to grupa chorób o różnych przyczynach i bardzo różnym przebiegu, wliczają się w nią m.in. ostre czy przewlekłe zapalenie wątroby, czy rak wątroby. 

Nie ma też jednej rekomendowanej diety w przypadku chorej wątroby, postępowanie jest uzależnione od wielu czynników m.in. od towarzyszących dolegliwości.

W przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia związanym z chorobą, w sytuacjach takich jak: zapalenie i marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, zespoły złego wchłaniania lekarz, znając historię choroby i potrzeby pacjenta, jeśli tradycyjna dieta nie wystarcza, może zalecić żywienie medyczne np. Nutridrink Juice style. Więcej informacji na temat produktu znajdziesz: TUTAJ

„Jaki Nutridrink bez laktozy?”

Przed rozpoczęciem stosowania każdego preparatu rekomendujemy konsultację z lekarzem, który zdecyduje jaki rodzaj żywienia medycznego byłby w danym przypadku najlepszy.

Produktem o niskiej zawartości laktozy (której poziom z zasady nie powinien powodować wystąpienia dolegliwości) są:

 • Nutridrink Juice style (<0,025 g/100 ml)
 • Nutridrink Protein i Nutridrink Protein Omega 3 (<0,35 g/100 ml)
 • Nutridrink (<0,5 g/100ml)

Natomiast w przypadku pacjentów z rozpoznaną alergią na białka mleka krowiego, preparaty Nutridrink nie są wskazane, gdyż zawierają te białka.

„Jaki Nutridrink przed operacją?”

Stan odżywienia chorych poddawanych operacjom ma wpływ na to, jak ich organizm regeneruje się po zabiegu. Ma związek także z występowaniem i ilością powikłań pooperacyjnych, a co za tym idzie, również z długością pobytu w szpitalu. Dlatego troska o właściwy stan odżywienia jest integralną częścią przygotowania do operacji i może przynieść choremu realne korzyści. U pacjentów niedożywionych i z dużym ryzykiem żywieniowym zaleca się prowadzenie interwencji żywieniowej na 7-14 dni przed zabiegiem. Dzięki włączeniu z zalecenia lekarza wsparcia żywieniowego w okresie przedoperacyjnym chorzy mogą zostać właściwie przygotowani do zabiegu. Pomaga także zapobiegać pogorszeniu się ich stanu odżywienia po operacji.

Zabieg operacyjny stanowi wyzwanie dla organizmu i powoduje zwiększone zapotrzebowanie na białko. W sytuacji, w której z różnych przyczyn pokrycie tych zwiększonych potrzeb organizmu tradycyjną dietą jest niemożliwe, lub niewystarczające – warto skonsultować z lekarzem wprowadzenie żywienia medycznego.

Nutridrink Protein to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym m.in. w okresie przed i po operacji. Nutridrink Protein odżywia i dzięki temu wspiera leczenie i rekonwalescencję. Więcej informacji o produkcie znajdziesz: TUTAJ

„Jaki Nutridrink po operacji?”

Zabieg operacyjnym stanowi wyzwanie dla organizmu i powoduje zwiększone zapotrzebowanie na białko. Jeżeli chory ma trudności z przyjmowaniem posiłków, nie jest w stanie z różnych przyczyn zjadać takiej ich ilości, która pozwoli na pokrycie zwiększonego zapotrzebowania organizmu, dojść może w krótkim czasie do jego osłabienia.

Więcej: posilkiwchorobie.pl/rekonwalescencja/po-operacji/zalecenia-dla-pacjenta-po-operacji/

W sytuacji, w której z różnych przyczyn pokrycie tych zwiększonych potrzeb organizmu tradycyjną dietą jest niemożliwe, lub niewystarczające – zalecane jest żywienie medyczne.

Nutridrink Protein to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym m.in. w okresie przed i po operacji. Nutridrink Protein odżywia i dzięki temu wspiera leczenie i rekonwalescencję. Więcej: posilkiwchorobie.pl/produkty/nutridrink-protein/

Rany chirurgiczne/pooperacyjne zazwyczaj goją się prawidłowo. Istnieją jednak czynniki, jak niedożywienie, zaburzenia odporności, niektóre współistniejące choroby, które mogą doprowadzić do powikłania tego procesu co sprawi, że rana pooperacyjna nie będzie się właściwie goić. Jeśli na skutek różnych przyczyn rana pooperacyjna nie goi się prawidłowo, lekarz zdecydować może o zastosowaniu preparatu Nutridrink Skin Repair, którego skład dostosowany jest do potrzeb pacjentów z trudno gojącymi ranami. To właśnie w takich sytuacjach zastosowanie Nutridrink Skin Repair może okazać się korzystne, aby poprzez odżywienie wspomóc proces gojenia rany.

Więcej: posilkiwchorobie.pl/produkty/nutridrink-skin-repair/

„Jaki Nutridrink dla pacjentów z chorobami nerek?” „Jaki Nutridrink dla pacjentów dializowanych?”

Podczas choroby pacjenci często tracą apetyt i jedzą mniej niż zwykle. Zdarza się również, że stosowana przez nich dotychczas dieta nie jest odpowiednia dla osoby chorej. Jednym ze sposobów uzupełnienia jadłospisu osoby chorej w potrzebne jej składniki odżywcze jest żywienie medyczne, stosowane pod nadzorem lekarza.

W portfolio doustnych preparatów odżywczych Nutricia znajdują się dwa produkty stworzone z myślą o pacjentach z niewydolnością nerek:

 • Renilon 7.5 – przeznaczony do postępowania dietetycznego w niewydolności nerek wymagającej dializ. Dostarcza energię oraz składniki odżywcze skoncentrowane w małej objętości, łatwej do wypicia, jednocześnie zawierając niską ilość elektrolitów.

Więcej informacji o produkcie znajdziesz: TUTAJ 

 • Renilon 4.0 – przeznaczony do postępowania dietetycznego w niewydolności nerek wymagającej ograniczenia podaży białka. Dostarcza energię oraz niezbędne składniki odżywcze skoncentrowane w małej objętości, łatwej do wypicia, w ilościach dostosowanych do potrzeb pacjentów wymagających ograniczenia ilości białka oraz wybranych elektrolitów w diecie. Więcej informacji o produkcie znajdziesz: TUTAJ

„Jaki Nutridrink przy braku apetytu?”

Brak apetytu towarzyszy wielu chorobom. Często jego przyczyną są zaburzenia odczuwania smaku oraz stres związany z samą chorobą. Jeśli utrata łaknienia przedłuża się, może pojawić się spadek masy ciała i osłabienie, a w skrajnych sytuacjach nawet wyniszczenie organizmu stąd ważna jest konsultacja z lekarzem i rozpoznanie przyczyny.

Więcej o braku apetytu znajdziesz: TUTAJ 

Doustne preparaty odżywcze, nazywane także żywieniem medycznym, znajdują zastosowanie w sytuacjach, które mogą doprowadzić do pogorszenia stanu odżywienia, takich jak m.in. brak apetytu i niechęć do jedzenia.

Nutridrink to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą. Znajduje zastosowanie u osób, które z różnych przyczyn, nie są w stanie dostarczyć odpowiednich, pozwalających na pokrycie dobowego zapotrzebowania organizmu, ilości składników odżywczych wyłącznie za pomocą tradycyjnej diety m.in. z powodu braku apetytu. Nutridrink jest produktem kompletnym więc w przypadku pojawienia się trudności w przyjmowaniu tradycyjnych posiłków może stanowić jedyne źródło pożywienia. Należy go stosować pod nadzorem lekarza.

Więcej informacji o produkcie znajdziesz: TUTAJ

„Jaki Nutridrink dla dziecka?”

Dla dzieci powyżej 1. roku życia przeznaczony jest preparat NutriKid Multi Fibre – żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu związanym z chorobą i zaburzeniach wzrastania, do stosowania pod nadzorem lekarza.

Więcej informacji o produkcie znajdziesz: TUTAJ

W przypadku pozostałych produktów z linii Nutridrink indykacje wiekowe znajdują się na etykiecie, przykładowo Nutridrink może być podawany dzieciom powyżej 3. roku życia. Nutridrink Protein może być podawany dzieciom powyżej 6. roku życia.

Wszystkie doustne preparaty odżywcze powinny być stosowane po zaleceniu i pod nadzorem lekarza i dobrane do potrzeb pacjenta.