FAQ
Problemu cukru w diecie nie można kategoryzować – nie każdy cukier jest od razu „zły”. Nie zapominajmy, że węglowodany o podstawowa grupa składników odżywczych dla ludzkiego organizmu i ich zawartość w diecie zdrowego człowieka powinna wynosić od 45-55%. W jadłospisie diabetyka czy osoby otyłej cukry powinny pokrywać 45% zapotrzebowania na kalorię, ale już pacjent z niewydolnością wątroby – będzie potrzebował ich w diecie aż 65%.
Pojęcie cukry inaczej węglowodany, kryje w sobie ogromną liczbę związków – od sacharozy po błonnik. Ogólnie grupy węglowodanów dzielimy na cukry proste i cukry złożone. To co powinno być w diecie ograniczone (poniżej 10% to cukry proste, reszta węglowodanów złożonych stanowi fundament zdrowej diety. Cukry proste (glukoza, fruktoza, galaktoza, maltoza, laktoza) oraz złożone (sacharoza oraz skrobia) to substancje wszechobecne w pożywieniu i nie jesteśmy w stanie wyeliminować ich zupełnie. Nawet jeśli, ktoś całkowicie usunął z diety biały cukier, słodycze i dżemy, to nadal przyjmuje pewną ilość cukrów prostych z innymi produktami. Cukry proste obecne są choćby w produktach mlecznych, owocach, sokach, miodzie, produktach z białej, rafinowanej mąki (pieczywo, makarony), przetworzonych płatkach śniadaniowych, piwie, warzywach skrobiowych, a nawet w niektórych produktach wędliniarskich czy konserwach rybnych. Wreszcie prawie wszystkie węglowodany złożone i tak ostatecznie rozpadają się do glukozy. Tak wiec zupełnie nie da się „wyrzucić” cukrów z diety i nie jest to potrzebne, ale na pewno cukry proste należy w diecie ograniczać.
Nadmiar cukrów prostych to ogromny ładunek kaloryczny, zazwyczaj bez dodatkowych substancji odżywczych, który nasz organizm zamienia w tłuszcz. A od otyłość to już tylko krok do rozwoju innych chorób: cukrzycy, chorób serca i stawów, a w onkologii otyłość jest kojarzona ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na m.in. raka piersi i trzonu macicy, raka jelita grubego, raka prostaty. W przypadku chorego na chorobę onkologiczną szczególnie trzeba skupić się na właściwym jadłospisie, tak, aby dostarczyć odpowiednią ilość i jakość kalorii, wszystko, we właściwych proporcjach – w kontekście rodzaju i stopnia zaawansowania choroby, rodzaju i etapu leczenia, chorób współistniejących, głównych objawów. Nie można dopuścić, aby pacjent rozwinął niedożywienie, a samodzielne układanie diety na podstawie informacji zawartych w intrenecie zazwyczaj eliminują całe grupy pokarmów, powodując głębokie niedobory makro- i mikroskładników.
Pamiętajmy też o tym, że wszystkie komórki, a przede wszystkim zdrowe potrzebują glukozy jako podstawowego „paliwa” do pozyskiwania energii niezbędnej do życia. Największe zapotrzebowanie w tym zakresie mają komórki nerwowe i krwinki czerwone – bo żyją wyłącznie dzięki glukozie i nie potrafią pozyskiwać energii z innych źródeł. Inne komórki np. serca, mięśni czy przewodu pokarmowego potrafią pozyskiwać glukozę z rozpadu tłuszczy. Komórka nowotworowa również potrzebuje glukozy do swojego metabolizmu. Ale nie oznacza to, że mamy niejako przy okazji „zagłodzić” wszystkie zdrowe komórki organizmu, bo zdrowe układy i narządy warunkują możliwość leczenia onkologicznego i dają potencjał do rekonwalescencji po leczeniu.
Główną przyczyną utraty masy ciała po operacji jest zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, związane z toczącym się procesem gojenia ran i odbudowy tkanek. Często zapotrzebowanie to nie może zostać spełnione ze względu na niechęć pacjenta do jedzenia. Odpowiadać za po mogą dolegliwości ze strony układu pokarmowego (ból, nudności, wymioty), skutki uboczne leków czy stosowanych terapii (np. chemio-/radioterapii), a także trudności w samodzielnym przyjmowaniu posiłków. Utracie wagi w chorobie należy koniecznie zapobiegać, gdyż może być bardzo niebezpieczna.
FortiCare to wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny preparat żywienia medycznego, przeznaczony
dla pacjentów chorych onkologicznie Zawiera kwasy omega-3: EPA i DHA zaliczane do grupy składników odżywczych wpływających na działanie układu immunologicznego, których spożycie rekomendowane jest przez ESPEN (Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu)
dla pacjentów onkologicznych przed rozległymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie jamy brzusznej
i szyi.
FortiCare zawiera 11 g białka i dużą dawkę energii (200 kcal) w małej objętości – 125 ml. Dostępny
jest w smaku pomarańczowo-cytrynowym.
FortiCare należy stosować przez minimum 14 dni, 1-3 butelki dziennie. Lekarz może zalecić zwiększenie dawki. Produkt jest gotowy do spożycia, przeznaczony do picia – w poręcznej butelce. FortiCare najlepiej smakuje schłodzony. Należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem oraz pić
go powoli przez ok. 30 min. FortiCare należy stosować pod nadzorem lekarza.
Ważna informacja: FortiCare można stosować jako uzupełnienie diety lub jeżeli lekarz tak zaleci
jako jedyne źródło pożywienia.
FortiCare to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w zaburzeniach odżywiania związanych z chorobą nowotworową.
Nutridrink Protein to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym. Jest produktem wysokobiałkowym i wysokoenergetycznym. Zawiera największą ilość białka w najmniejszej butelce* – 18 g białka w 125 ml produktu oraz dużą ilość energii – aż 306 kcal w jednej butelce. Zalecany jako wsparcie żywieniowe w sytuacjach, w których z różnych przyczyn, pokrycie potrzeb organizmu na składniki odżywcze (często zwiększonych na skutek choroby) tradycyjną dietą jest niemożliwe lub niewystarczające, szczególnie w takich sytuacjach jak: w okresie rekonwalescencji po chorobie, w przygotowaniu do operacji oraz po niej, podczas ciężkiej choroby i po niej (wymagającej dłuższego pobytu w szpitalu), w chorobach przewlekłych wymagających zwiększonej podaży białka, np. w chorobie nowotworowej, w procesie rehabilitacji np. po udarze mózgu.
Nutridrink Protein dostępny jest w 5 podstawowych wariantach smakowych: truskawkowy, owoców leśnych, waniliowy, mokka, brzoskwinia-mango oraz 3 innowacyjnych smakach opracowanych we współpracy z pacjentami onkologicznymi: neutralny, rześki smak czerwonych owoców oraz rozgrzewający smak owoców tropikalnych i imbiru.
Zalecane stosowanie to 1-3 butelki dziennie przez minimum 14 dni (jak uzupełnienie diety), zgodnie z zaleceniem lekarza. Najlepiej podawać schłodzony – należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem oraz pić go powoli, małymi łykami przez ok. 30 min. Produkt gotowy do spożycia, przeznaczony do picia. Produkt należy stosować pod nadzorem lekarza.
*spośród innych wysokobiałkowych preparatów do żywienia medycznego dostępnych na polskim rynku (09/2022).
Nutridrink Protein Omega 3 to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego u pacjentów z chorobą nowotworową z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z nią związanym. Jest produktem wysokobiałkowym i wysokoenergetycznym o wysokiej zawartości witaminy D, zawierającym kwasy tłuszczowe Omega 3. Znajduje zastosowanie w sytuacjach, w których z różnych przyczyn, pokrycie potrzeb organizmu (często zwiększone na skutek choroby) tradycyjną dietą jest niemożliwe lub niewystarczające. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego szczególnie w przypadku pacjentów z nowotworami: głowy i szyi, płuca, jelita grubego, żołądka oraz trzustki, gdyż są oni najbardziej narażeni na znaczną utratę masy ciała i rozwój niedożywienia*. Może być pomocny jako wsparcie żywieniowe podczas leczenia onkologicznego: w przygotowaniu do chemio- i radioterapii, w trakcie i po zakończeniu radioterapii, w okresie okołooperacyjnym.
Zawiera największą ilość białka (18 g); energii (306 kcal); kwasów tłuszczowych Omega 3: EPA i DHA (1,8 g); witaminy D (9,8 μg) w najmniejszej butelce (125 ml)**
Nutridrink Protein Omega 3 dostępny jest w 2 innowacyjnych wariantach smakowych stworzonych z myślą o pacjentach onkologicznych, również tych u których występują zaburzenia smaku i zapachu: rześki smak truskawkowo – malinowy oraz rześki smak mango-brzoskwinia.
Zalecane stosowanie to 1-2 butelki dziennie przez minimum 14 dni (jako uzupełnienie diety), zgodnie z zaleceniem lekarza. Nutridrink Protein Omega 3 najlepiej podawać schłodzony – należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem oraz pić go powoli, małymi łykami, najlepiej przez ok. 30 min. Produkt jest gotowy do spożycia, przeznaczony do picia. Produkt należy stosować pod nadzorem lekarza.
*Opracowano na podstawie Baracos V, et al, Cancer-associated cachexia, Nature reviews, 201
**Spośród innych wysokobiałkowych, wysokoenergetycznych produktów do żywienia medycznego zawierających kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz witaminę D dostępnych na polskim rynku (07/2022)
Tak, w portfolio Nutricia znajduje się wiele doustnych preparatów odżywczych należących do kategorii żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, które stosuje się pod nadzorem lekarza, aby pokryć zapotrzebowanie pacjenta na składniki odżywcze w sytuacji, gdy tradycyjna dieta nie wystarcza. Poniżej produkty, które znajdują się w naszym portfolio:
Nutridrink Protein Omega 3: wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny o wysokiej zawartości witaminy D, zawierający kwasy tłuszczowe Omega 3. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego pacjentów z chorobą nowotworową z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z nią związanym szczególnie w przypadku nowotworów: głowy i szyi, płuca, jelita grubego, żołądka oraz trzustki, w których ryzyko niedożywienia jest największe*
Nutridrink Protein: wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia związanego z chorobą, szczególnie dla pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym w takich sytuacjach jak: w okresie rekonwalescencji po chorobie, w przygotowaniu do operacji oraz po niej, podczas ciężkiej choroby i po niej (wymagającej dłuższego pobytu w szpitalu), w chorobach przewlekłych wymagających zwiększonej podaży białka np. w chorobie nowotworowej, w procesie rehabilitacji np. po udarze mózgu.
Nutridrink: wysokoenergetyczny preparat odżywczy. Zalecany jako wsparcie żywieniowe dla pacjentów z niedożywieniem i ryzykiem niedożywienia związanym z chorobą, czyli dla osób, dla których na skutek choroby pogorszył się stan odżywienia lub istnieje ryzyko jego pogorszenia. Na jego wystąpienie szczególnie narażone są osoby starsze (o ograniczonej mobilności i ruchomości, o ograniczonej zdolności do samodzielnego spożywania pokarmów, mieszkające samotnie) Osoby chorujące przewlekle na choroby układu pokarmowego, choroby neurologiczne, choroby układu sercowo-naczyniowego, u których występuje kilka jednostek chorobowych jednocześnie, przyjmujące wiele leków.
Diasip: normokaloryczny preparat odżywczy, zawiera błonnik, ma niski indeks glikemiczny. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia związanego z chorobą u pacjentów z cukrzycą i pacjentów z hiperglikemią.
Nutridrink Skin Repair (dawniej Cubitan): wysokoenergetyczny i wysokobiałkowy, zawierający argininę, cynk i antyoksydanty. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego dla pacjentów z trudno gojącymi ranami tj. odleżyny, owrzodzenia w przebiegu stopy cukrzycowej, owrzodzenia goleni żylne, tętnicze i mieszane, oparzenia, trudno gojące rany pooperacyjne.
Nutridrink Multi Fibre: wysokoenergetyczny, zawierający błonnik. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia związanego z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem na błonnik.
Nutridrink Yoghurt style: wysokoenergetyczny z dodatkiem jogurtu. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego u pacjentów z niedożywieniem związanym z chorobą.
Nutridrink Juice style: to duża ilość energii oraz 0 g tłuszczu w 100 ml produktu. Produkt przeznaczony do wsparcia żywieniowego w przypadku niedożywienia związanego z chorobą, np. u pacjentów, którym zalecane jest zmniejszenie spożycia tłuszczów (m.in. zapalenie i marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, zespoły złego wchłaniania)
NutriKid Multi Fibre: wysokoenergetyczny, zawiera błonnik. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego w niedożywieniu związanym z chorobą dla dzieci powyżej 1. roku życia w okresie choroby i rekonwalescencji.
*Opracowano na podstawie Baracos V, et al, Cancer-associated cachexia, Nature reviews, 201
Tak, produktem z rodziny Nutridrinków, który można stosować u dzieci od 1 roku życia jest NutriKid Multi Fibre. Jest to odżywczo kompletna, wysokoenergetyczna, wzbogacona w błonnik, gotowa do spożycia płynna dieta w butelce o pojemności 200 ml przeznaczona specjalnie dla dzieci powyżej 1. roku życia. NutriKid Multi Fibre zostało opracowane aby sprostać specjalnym wymaganiom dzieci wymagającym doustnego wsparcia żywieniowego, także w chorobie onkologicznej.
W ofercie produktów doustnych zawierających białko posiadamy preparaty, których głównym źródłem białka są białka mleka krowiego.
Produktami bez białek mleka krowiego są:
– PreOp (do przedoperacyjnego postępowania dietetycznego u pacjentów poddawanych planowanym zabiegom chirurgicznym), 100 kcal w 200ml, zawiera węglowodany i elektrolity, dawka początkowa: 4×200 ml wieczorem przed operacją, dawka końcowa: 2X200 ml dwie godziny przed znieczuleniem;
– Fantomalt (stosowane przy zaburzeniach trawienia i wchłaniania białek i tłuszczów, niewydolności wątroby), 19 kcal w jednej miarce (5g), zawiera tylko węglowodany, których źródłem są maltodekstryny, dawkowanie powinno być ustalone przez lekarza lub dietetyka.
Mamy w ofercie dietę przemysłową Nutrison Soya, na bazie białka sojowego, która nie jest przystosowana sensorycznie do spożycia doustnego https://nutriciamedyczna.pl/produkt/nutrison-soya, ale jeżeli smak nie stanowi bariery, to można go skonsultować z lekarzem.
W ofercie dla dzieci powyżej 1. roku życia posiadamy produkt Neocate Junior, jest to mieszanka aminokwasowa, czyli produkt nie posiada białek, bo są rozłożone do aminokwasów.
Proszę pamiętać, że użycie i dawkowanie powyższych preparatów powinno zostać skonsultowane
z lekarzem.
Leki należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza, niektóre wymagają podaży na czczo w trakcie posiłku lub w określonym czasie po jego spożyciu. Preparaty z portfolio Nutridrink to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, którą stosuje się pod nadzorem lekarza. Lekarz prowadzący udzieli Państwu informacji dotyczących stosowania preparatów Nutridrink z lekami.
Na dzień obecny produkty z linii Nutridrink nie są objęte refundacją. Produkty, które zalecił lekarz można kupić na naszej stronie, w aptekach stacjonarnych i internetowych.
Podczas choroby odpowiednie żywienie odgrywa bardzo ważną rolę – dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości i proporcji wspiera organizm pacjenta podczas choroby. Doustne preparaty odżywcze są przeznaczone dla pacjentów, którzy nie są w stanie tradycyjną dietą pokryć zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, a o ich włączeniu decyduje lekarz. Jako wsparcie żywieniowe można je stosować od momentu diagnozy przez cały okres leczenia: jako przygotowanie do chemioterapii, radioterapii, w trakcie i po zakończeniu chemio- i radioterapii, w okresie okołooperacyjnym.
Mają one specjalnie opracowany skład, aby wspierać żywieniowo pacjenta. Zawierają niezbędne składniki odżywcze np. białko, na które zapotrzebowanie organizmu jest zwiększone w trakcie choroby nowotworowej oraz węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Dzięki włączeniu do diety odpowiednich, zaleconych przez lekarza, preparatów odżywczych, w sytuacji gdy tradycyjna dieta nie wystarcza, dostarczamy organizmowi to, co jest potrzebne, aby odżywić go podczas leczenia.
Preparaty odżywcze dla osób chorych onkologicznie dostępne w naszym portfolio to na przykład Nutridrink Protein Omega 3 oraz Nutridrink Protein. Zawierają one dużą ilość białka i energii w małej butelce (125 ml) co jest istotne ze względu na często zmniejszony apetyt w trakcie choroby nowotworowej i trudności w spożyciu dużych objętościowo posiłków. Dodatkowo, płynna forma ułatwia ich spożycie osobom chorym.
Ważna informacja: wyżej wymienione produkty można stosować jedynie jako uzupełnienie diety. Zalecane stosowanie:
Nutridrink Protein 1-3 butelki na dobę przez min. 14 dni, Nutridrink Protein Omega 3 to 1-2 butelki na dobę przez min 14 dni. Produkty stosować pod nadzorem lekarza.
Produkty do żywienia medycznego mają za zadanie odżywić organizm chorego, a przez to wesprzeć proces leczenia pacjenta. Stosowane są, gdy tradycyjną dietą pacjent nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje podczas leczenia. Niedostarczanie organizmowi składników odżywczych może prowadzić do rozwoju lub pogłębienia się niedożywienia.
Produkty te stosowane są pod kontrolą lekarza.
Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia ze względu na różny przebieg choroby, możliwość występowania chorób współtowarzyszących, a także różny stan odżywienia organizmu, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym w sprawie rekomendowanej formy wsparcia żywieniowego i nadzoru nad nim. Lekarz widzi cały obraz choroby.
Ze względu na ich wysoką osmolarność zaleca się spożywać je powoli, małymi łykami, najlepiej przez ok. 30 min.
Wysoka osmolarność wynika z wysokiej koncentracji składników odżywczych w małej ilości płynu. Objętość 1 butelki Nutridrink Protein czy Nutridrink Protein Omega 3 to jedynie 125 ml – ilość odpowiadająca objętości połowy standardowej szklanki. Wypijanie tych preparatów powoli, małymi łyczkami zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki, szczególnie w pierwszych dniach ich stosowania.
Dysfagia, występująca między innymi u chorych z nowotworami głowy i szyi, może pojawić się po chirurgicznym usunięciu struktur odpowiedzialnych za odruch połykania lub po ich uszkodzeniu podczas radio- lub chemioterapii i wiąże się z zaburzeniami połykania. Dysfagia ustnogardłowa utrudnia przechodzenie pokarmu z jamy ustnej do przełyku, zaś przełykowa – ogranicza przechodzenie pokarmów stałych bądź płynów przez przełyk do żołądka.
Pacjenci z ustnogardłową postacią dysfagii są narażeni na zwiększone ryzyko aspiracji – czyli przypadkowego zachłyśnięcia się płynem lub kęsem pokarmu podczas połykania. Szczególnie niebezpieczne są płyny oraz pokarmy o rzadkiej konsystencji. Sama aspiracja może prowadzić do wystąpienia objawów ostrej niedrożności oddechowej stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
U pacjentów z dysfagią ryzyko aspiracji jest wynikiem braku właściwej kontroli nad mechanizmem przełykania, który nie działa wystarczająco szybko i sprawnie, aby chronić drogi oddechowe. Często na taki stan rzeczy dodatkowo wpływa fakt, że u pacjentów z dysfagią stwierdza się brak czucia smaku, zaburzone odczuwanie temperatury pożywienia oraz wywieranego przez pokarm nacisku wewnątrz jamy ustnej czyli tych wszystkich czynników, które pełnią główną rolę w bezpiecznym procesie połykania. Zmiana struktury oraz konsystencji pokarmów i płynów zmniejsza szybkość ich przechodzenia przez gardło podczas połykania, co ma wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia aspiracji u pacjentów z dysfagią. Zagęszczone pożywienie łatwiej kontrolować w ustach i tym samym bezpiecznie je połknąć.
Ułatwieniem przyjmowania płynów i pokarmów w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia jest Nutilis, produkt szybko zagęszczający posiłki, nie zmieniający przy tym ich smaku, zapachu i koloru.
Prawidłowe odżywianie jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy są w trakcie leczenia onkologicznego. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze u osoby chorej na nowotwory zwiększa się, czasami nawet dwukrotnie – dzieje się tak w przypadku zapotrzebowania na białko. Dlatego, by zapewnić organizmowi wystarczającą ilość białka, energii i witamin, należy dbać o zrównoważoną dietę.
ESPEN (Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu) zaleca wyższe spożycie białka osobom chorym na nowotwory oraz stosowanie doustnych preparatów odżywczych przed chemio- i radioterapią oraz w okresach pomiędzy cyklami terapii.
Należy pamiętać, że potrzeby żywieniowe osób chorych onkologicznie różnią się między sobą, dlatego warto porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem na temat doboru odpowiedniej diety dostosowanej do potrzeb chorego organizmu i umiejscowienia nowotworu.
Nutridrink Protein należy stosować do czasu uzyskania zamierzonego celu, np. zatrzymanie postępującego niedożywienia, wzrostu masy ciała, poprawy stanu odżywienia organizmu.
Chorzy na nowotwory mają bardzo często zwiększone zapotrzebowanie na białko, a także inne substancje odżywcze. Dlatego też podczas choroby onkologicznej polecane jest stosowanie preparatu Nutridrink Protein 125 ml – który w małej objętości, tylko 125 ml, zawiera aż 18 g białka, niezbędnego w procesie leczenia.
Nutridrink Protein 125 ml można stosować wyłącznie jako uzupełnienie diety – w liczbie 2 butelki dziennie przez minimum 14 dni.
To bardzo ogólne pytanie, a odpowiedź na nie zależy zarówno od stopnia zaawansowania choroby, jak i etapu leczenia. Czy pacjent ma kolostomię? Czy po operacji został poddany chemioterapii? Czy jest w trakcie, czy po? Jakie ma wiodące dolegliwości? Czy pacjent schudł? Ile i w jakim czasie? Decyzje dietetyczne/żywieniowe w onkologii są bardzo indywidualne i zależą od wielu czynników. Bardzo ogólnie można powiedzieć, że bezpieczne będą potrawy z warzyw skrobiowych (ziemniak, marchew, burak), pieczywo białe i graham, miękkie płatki, kasze i makarony, jaja, ryby, mięsa gotowane chude, bez mięsa czerwonego, nie tłuste, nie smażone, bez panierek. Nabiał zależy od schematu chemioterapii. Tłuszcze: oleje roślinne i masło do 2 łyżeczek na dobę. Owoce: jabłka, banany, owoce jagodowe.
Ze względu na współwystępowanie kilku innych chorób zalecamy kontakt z lekarzem prowadzącym, który będzie w stanie indywidualnie dobrać odpowiedni produkt. Produktem rekomendowanymw przypadku cukrzycy jest Diasip. Natomiast jeżeli poziom cukru we krwi jest kontrolowany oraz dieta tradycyjna/kuchenna, to lekarz może zalecić stosowanie Nutridrink Protein.
Nutridrink Protein to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym. Nutridrink Protein znajduje zastosowanie w sytuacjach, w których z różnych przyczyn, pokrycie potrzeb organizmu (często zwiększonych na skutek choroby) tradycyjną dietą jest niemożliwe lub niewystarczające, szczególnie w takich sytuacjach jak: w okresie rekonwalescencji po chorobie, w przygotowaniu do operacji oraz po niej, podczas ciężkiej choroby i po niej (wymagającej dłuższego pobytu w szpitalu), w chorobach przewlekłych wymagających zwiększonej podaży białka, np. w chorobie nowotworowej, w procesie rehabilitacji np. po udarze mózgu.
W takim wypadku preparaty odżywcze, takie jak Nutridrink Protein 125 ml, mogą stanowić dobry sposób na odżywienie organizmu chorego. Płynna forma preparatu ułatwia spożycie – pacjent nie musi gryźć i przeżuwać, a skondensowana formuła zapewnia dużą ilość energii i składników odżywczych w małej, a przez to łatwiejszej do spożycia, objętości.
Przede wszystkim należy pamiętać, że w chorobie nowotworowej zapotrzebowanie na białko wzrasta prawie dwukrotnie, dlatego właściwie dobrana i dobrze zbilansowana dieta może przyczynić się do lepszego odżywienia organizmu chorego i zmniejszyć ryzyko rozwoju niedożywienia. Większość przeciwnowotworowych leków cytostatycznych może powodować różne dolegliwości, które będą miały wpływ bezpośrednio na spożycie żywności – mogą powodować nudności, zaburzenia odczuwania smaku, zapachu, wymioty, biegunki, zaparcia. Dlatego w tym czasie zalecana jest przede wszystkim dieta lekkostrawna czyli taka, która w najmniejszym stopniu obciąży przewód pokarmowy. Wyklucza się produkty które zalegają długo w żołądku – zawierające sporą ilość błonnika pokarmowego, jak również dania wzdymające, tłuste, a także ostre przyprawy (papryczka chilli, ocet, musztarda) czy napoje gazowane (również woda gazowana nie jest wskazana). Z posiłków należy wyeliminować warzywa kapustne, strączkowe (fasola, groch, soja) – jeśli są źle tolerowane, cebulę i czosnek. Owoce i warzywa należy wybierać młode i delikatne, obrane ze skórki, najlepiej jeść je upieczone, uduszone lub zblendowane. Mięsa i ryby należy spożywać duszone, gotowane lub pieczone, zaleca się chude mięsa tj. drób, cielęcina, schab. Produkty zbożowe należy wybierać te z najmniejszą ilością błonnika tj. pszenne, orkiszowe, żytnie, ryż biały, drobne kasze (mazurska, kus kus, jaglana). Z produktów mlecznych należy wybierać te o najmniejszej ilości tłuszczu, ograniczyć należy sery żółte, pleśniowe, topione, śmietanę. Ważne jest również częste spożywanie posiłków, ale mniejszych objętościowo – 5-6 posiłków, co 3-4 godziny. Warto również skonsultować swój jadłospis z dietetykiem, który doradzi co i jak jeść, aby odżywiać się zdrowo i odpowiednio do zapotrzebowania.
Gdy jednak z uwagi na dolegliwości, pacjent nie jest w stanie zjeść tyle ile powinien i tego co powinien, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, warto porozmawiać z lekarzem o preparatach odżywczych, które mogą pomóc uzupełnić dietę w niezbędne składniki odżywcze, a do tego ich płynna forma i nieduża objętość ułatwia spożycie osobom chorym. Przykładem takich preparatów odżywczych może być Nutridrink Protein i Nutridrink Protein Omega 3.
Żywienie medyczne to specjalny sposób żywienia osób chorych, którego celem jest wspomaganie leczenia farmakologicznego oraz utrzymanie właściwego stanu odżywienia pacjenta. Potrzebne jest osobom, które ze względu na chorobę nie mogą dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości energii, składników mineralnych i witamin wraz z tradycyjnym pokarmem.
Stres wpływa na utratę wagi. Zestresowany organizm, będący w stanie ciągłego napięcia, produkuje duże ilości adrenaliny. Hormon ten odpowiada za podwyższenie przemiany materii, co wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania na składniki energetyczne. Gdy te nie zostaną dostarczone w dostatecznej ilości, następuje spadek wagi. Osoby będące pod wpływem stresu związanego z chorobą często nie są w stanie zapewnić swojemu organizmowi właściwej podaży energii. Przyczyną tego faktu jest miedzy innymi niechęć do jedzenia. Związane jest to z przeciwstawnym działaniem autonomicznego układu nerwowego, który pod wpływem stresu mobilizuje serce i płuca, zwalniając pracę układu pokarmowego. W takiej sytuacji organizm pacjenta sięga po rezerwy energetyczne zgromadzone w tkance tłuszczowej. Osobom chorym często nie jest łatwo tę tkankę odbudować ze względu na trudności z przyjmowaniem pokarmu. Jest to problem, który towarzyszy wielu chorobom.
Preparat stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecane stosowanie Nutridrink Protein Omega 3 to 1-2 butelki dziennie przez minimum 14 dni (jako uzupełnienie diety).
Nutridrink Protein Omega 3 jest przeznaczony do postępowania dietetycznego u pacjentów z chorobą nowotworową z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z nią związanym. Jeśli u pacjenta dodatkowo występuje cukrzyca, to lekarz prowadzący na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta dobierze odpowiednie wsparcie żywieniowe. W portfolio Nutricia preparatem przeznaczonym do wsparcia żywieniowego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia związanego z chorobą u pacjentów z cukrzycą i pacjentów z hiperglikemią jest Diasip, jednak proszę pamiętać, że o doborze preparatu decyduje lekarz.
Nutridrink Protein Omega 3 to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego u pacjentów z chorobą nowotworową z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z nią związanym. Znajduje zastosowanie u pacjentów onkologicznych w sytuacjach, w których z różnych przyczyn pokrycie potrzeb organizmu tradycyjną dietą jest niemożliwe, lub niewystarczające. Jest przeznaczony do wsparcia żywieniowego szczególnie w przypadku pacjentów z nowotworami głowy i szyi, płuca, jelita grubego, żołądka oraz trzustki, gdyż są oni najbardziej narażeni na znaczną utratę masy ciała w wyniku niedożywienia*. Nutridrink Protein Omega 3 to wsparcie żywieniowe stosowane: jako przygotowanie do chemio- i radioterapii, w trakcie i po zakończeniu radioterapii, w okresie okołooperacyjnym. Nutridrink Protein Omega 3 zawiera m.in. dużą ilość energii, białka, a także kwasy tłuszczowe omega 3 i dużą ilość witaminy D. Płynna forma preparatu i skoncentrowana formuła ułatwiają spożycie osobom chorym, szczególnie w przypadku zmniejszonego apetytu, problemów z gryzieniem czy przełykaniem. Stosuje się go pod kontrolą lekarza.
*Opracowany na podstawie Baracos V, et al, Cancer-associated cachexia, Nature reviews, 2018
Każdego dnia dorosły zdrowy człowiek powinien przyjmować ok. 0,8 g białka/kg masy ciała. Chory na nowotwór potrzebuje go jednak prawie 2 razy więcej – ok 1,5 g białka / kg masy ciała na dobę. Oznacza to, że pacjent onkologiczny powinien szczególnie dbać o odpowiednią podaż białka w codziennej diecie. Źródłami białka o wysokiej wartości odżywczej w diecie są mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych.
Białko jest jednym z podstawowych składników diety, bez którego organizm nie mógłby funkcjonować.
- Podstawowy budulec organizmu (wzrost, rozwój, regeneracja)
- Odpowiada za budowę i pracę mięśni
- Składnik enzymów i hormonów (regulacja procesów metabolicznych)
- Transportuje witaminy i składniki mineralne do odpowiednich miejsc w organizmie
- Jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego
Czasami pokrycie zapotrzebowania na białko poprzez modyfikację tradycyjnej diety pacjenta onkologicznego nie wystarcza i wtedy lekarz może zalecić wsparcie żywieniowe w postaci doustnych preparatów odżywczych.
Omega 3 należy do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm sam nie wytwarza, stąd należy je dostarczać wraz z dietą. Ich źródłem są głównie ryby, orzechy, oleje roślinne (lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek). Kwasy tłuszczowe omega 3 mają właściwości przeciwzapalne, dlatego są uważane w onkologii za składnik, którego dostarczenie do organizmu wraz z dietą jest szczególnie ważne w przebiegu choroby nowotworowej.
Choroba nowotworowa jak i samo leczenie przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego w organizmie pacjenta onkologicznego, co wpływa m.in. na obniżenie apetytu, nudności, utratę masy ciała, w tym masy mięśniowej i osłabienie. To może to prowadzić do rozwoju niedożywienia, które może mieć wpływ na przebieg terapii onkologicznej. Kwasy tłuszczowe omega 3 mogą wpływać na zmniejszenie stanu zapalnego, a tym samym przyczynić się do poprawy apetytu, zmniejszenia utraty masy ciała i masy mięśniowej i poprawy stanu odżywienia pacjenta onkologicznego.
Czasami pokrycie zapotrzebowania na omega 3 poprzez modyfikację tradycyjnej diety pacjenta onkologicznego nie wystarcza lub istnieje konieczność zwiększonej ich podaży, co trudno jest osiągnąć zwyczajową dietą, wtedy lekarz może zalecić wsparcie żywieniowe, w postaci doustnych preparatów odżywczych.