FAQ
Często zadawane pytania. Znajdź odpowiedzi na najważniejsze z nich.
Problemu cukru w diecie nie można kategoryzować – nie każdy cukier jest od razu „zły”. Nie zapominajmy, że węglowodany o podstawowa grupa składników odżywczych dla ludzkiego organizmu i ich zawartość w diecie zdrowego człowieka powinna wynosić od 45-55%. W jadłospisie diabetyka czy osoby otyłej cukry powinny pokrywać 45% zapotrzebowania na kalorię, ale już pacjent z niewydolnością wątroby – będzie potrzebował ich w diecie aż 65%.
Pojęcie cukry inaczej węglowodany, kryje w sobie ogromną liczbę związków – od sacharozy po błonnik. Ogólnie grupy węglowodanów dzielimy na cukry proste i cukry złożone. To co powinno być w diecie ograniczone (poniżej 10% to cukry proste, reszta węglowodanów złożonych stanowi fundament zdrowej diety. Cukry proste (glukoza, fruktoza, galaktoza, maltoza, laktoza) oraz złożone (sacharoza oraz skrobia) to substancje wszechobecne w pożywieniu i nie jesteśmy w stanie wyeliminować ich zupełnie. Nawet jeśli, ktoś całkowicie usunął z diety biały cukier, słodycze i dżemy, to nadal przyjmuje pewną ilość cukrów prostych z innymi produktami. Cukry proste obecne są choćby w produktach mlecznych, owocach, sokach, miodzie, produktach z białej, rafinowanej mąki (pieczywo, makarony), przetworzonych płatkach śniadaniowych, piwie, warzywach skrobiowych, a nawet w niektórych produktach wędliniarskich czy konserwach rybnych. Wreszcie prawie wszystkie węglowodany złożone i tak ostatecznie rozpadają się do glukozy. Tak wiec zupełnie nie da się „wyrzucić” cukrów z diety i nie jest to potrzebne, ale na pewno cukry proste należy w diecie ograniczać.
Nadmiar cukrów prostych to ogromny ładunek kaloryczny, zazwyczaj bez dodatkowych substancji odżywczych, który nasz organizm zamienia w tłuszcz. A od otyłość to już tylko krok do rozwoju innych chorób: cukrzycy, chorób serca i stawów, a w onkologii otyłość jest kojarzona ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na m.in. raka piersi i trzonu macicy, raka jelita grubego, raka prostaty. W przypadku chorego na chorobę onkologiczną szczególnie trzeba skupić się na właściwym jadłospisie, tak, aby dostarczyć odpowiednią ilość i jakość kalorii, wszystko, we właściwych proporcjach – w kontekście rodzaju i stopnia zaawansowania choroby, rodzaju i etapu leczenia, chorób współistniejących, głównych objawów. Nie można dopuścić, aby pacjent rozwinął niedożywienie, a samodzielne układanie diety na podstawie informacji zawartych w intrenecie zazwyczaj eliminują całe grupy pokarmów, powodując głębokie niedobory makro- i mikroskładników.
Pamiętajmy też o tym, że wszystkie komórki, a przede wszystkim zdrowe potrzebują glukozy jako podstawowego „paliwa” do pozyskiwania energii niezbędnej do życia. Największe zapotrzebowanie w tym zakresie mają komórki nerwowe i krwinki czerwone – bo żyją wyłącznie dzięki glukozie i nie potrafią pozyskiwać energii z innych źródeł. Inne komórki np. serca, mięśni czy przewodu pokarmowego potrafią pozyskiwać glukozę z rozpadu tłuszczy. Komórka nowotworowa również potrzebuje glukozy do swojego metabolizmu. Ale nie oznacza to, że mamy niejako przy okazji „zagłodzić” wszystkie zdrowe komórki organizmu, bo zdrowe układy i narządy warunkują możliwość leczenia onkologicznego i dają potencjał do rekonwalescencji po leczeniu.
W ofercie produktów doustnych zawierających białko posiadamy preparaty, których głównym źródłem białka są białka mleka krowiego.
Produktami bez białek mleka krowiego są:
– PreOp (do przedoperacyjnego postępowania dietetycznego u pacjentów poddawanych planowanym zabiegom chirurgicznym), 100 kcal w 200ml, zawiera węglowodany i elektrolity, dawka początkowa: 4×200 ml wieczorem przed operacją, dawka końcowa: 2X200 ml dwie godziny przed znieczuleniem;
– Fantomalt (stosowane przy zaburzeniach trawienia i wchłaniania białek i tłuszczów, niewydolności wątroby), 19 kcal w jednej miarce (5g), zawiera tylko węglowodany, których źródłem są maltodekstryny, dawkowanie powinno być ustalone przez lekarza lub dietetyka.
Mamy w ofercie dietę przemysłową Nutrison Soya, na bazie białka sojowego, która nie jest przystosowana sensorycznie do spożycia doustnego https://nutriciamedyczna.pl/produkt/nutrison-soya, ale jeżeli smak nie stanowi bariery, to można go skonsultować z lekarzem.
W ofercie dla dzieci powyżej 1. roku życia posiadamy produkt Neocate Junior, jest to mieszanka aminokwasowa, czyli produkt nie posiada białek, bo są rozłożone do aminokwasów.
Proszę pamiętać, że użycie i dawkowanie powyższych preparatów powinno zostać skonsultowane
z lekarzem.
Produkty do żywienia medycznego mają za zadanie odżywić organizm chorego, a przez to wesprzeć proces leczenia pacjenta. Stosowane są, gdy tradycyjną dietą pacjent nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje podczas leczenia. Niedostarczanie organizmowi składników odżywczych może prowadzić do rozwoju lub pogłębienia się niedożywienia.
Produkty te stosowane są pod kontrolą lekarza.
Leki należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza, niektóre wymagają podaży na czczo w trakcie posiłku lub w określonym czasie po jego spożyciu. Preparaty z portfolio Nutridrink to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, którą stosuje się pod nadzorem lekarza. Lekarz prowadzący udzieli Państwu informacji dotyczących stosowania preparatów Nutridrink z lekami.
Nutridrink Protein należy stosować do czasu uzyskania zamierzonego celu, np. zatrzymanie postępującego niedożywienia, wzrostu masy ciała, poprawy stanu odżywienia organizmu.
Ze względu na ich wysoką osmolarność zaleca się spożywać je powoli, małymi łykami, najlepiej przez ok. 30 min.
Wysoka osmolarność wynika z wysokiej koncentracji składników odżywczych w małej ilości płynu. Objętość 1 butelki Nutridrink Protein czy Nutridrink Protein Omega 3 to jedynie 125 ml – ilość odpowiadająca objętości połowy standardowej szklanki. Wypijanie tych preparatów powoli, małymi łyczkami zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki, szczególnie w pierwszych dniach ich stosowania.
Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia ze względu na różny przebieg choroby, możliwość występowania chorób współtowarzyszących, a także różny stan odżywienia organizmu, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym w sprawie rekomendowanej formy wsparcia żywieniowego i nadzoru nad nim. Lekarz widzi cały obraz choroby.
Na dzień obecny produkty z linii Nutridrink nie są objęte refundacją. Produkty, które zalecił lekarz można kupić na naszej stronie, w aptekach stacjonarnych i internetowych.
Ze względu na współwystępowanie kilku innych chorób zalecamy kontakt z lekarzem prowadzącym, który będzie w stanie indywidualnie dobrać odpowiedni produkt. Produktem rekomendowanymw przypadku cukrzycy jest Diasip. Natomiast jeżeli poziom cukru we krwi jest kontrolowany oraz dieta tradycyjna/kuchenna, to lekarz może zalecić stosowanie Nutridrink Protein.
Przede wszystkim należy pamiętać, że w chorobie nowotworowej zapotrzebowanie na białko wzrasta prawie dwukrotnie, dlatego właściwie dobrana i dobrze zbilansowana dieta może przyczynić się do lepszego odżywienia organizmu chorego i zmniejszyć ryzyko rozwoju niedożywienia. Większość przeciwnowotworowych leków cytostatycznych może powodować różne dolegliwości, które będą miały wpływ bezpośrednio na spożycie żywności – mogą powodować nudności, zaburzenia odczuwania smaku, zapachu, wymioty, biegunki, zaparcia. Dlatego w tym czasie zalecana jest przede wszystkim dieta lekkostrawna czyli taka, która w najmniejszym stopniu obciąży przewód pokarmowy. Wyklucza się produkty które zalegają długo w żołądku – zawierające sporą ilość błonnika pokarmowego, jak również dania wzdymające, tłuste, a także ostre przyprawy (papryczka chilli, ocet, musztarda) czy napoje gazowane (również woda gazowana nie jest wskazana). Z posiłków należy wyeliminować warzywa kapustne, strączkowe (fasola, groch, soja) – jeśli są źle tolerowane, cebulę i czosnek. Owoce i warzywa należy wybierać młode i delikatne, obrane ze skórki, najlepiej jeść je upieczone, uduszone lub zblendowane. Mięsa i ryby należy spożywać duszone, gotowane lub pieczone, zaleca się chude mięsa tj. drób, cielęcina, schab. Produkty zbożowe należy wybierać te z najmniejszą ilością błonnika tj. pszenne, orkiszowe, żytnie, ryż biały, drobne kasze (mazurska, kus kus, jaglana). Z produktów mlecznych należy wybierać te o najmniejszej ilości tłuszczu, ograniczyć należy sery żółte, pleśniowe, topione, śmietanę. Ważne jest również częste spożywanie posiłków, ale mniejszych objętościowo – 5-6 posiłków, co 3-4 godziny. Warto również skonsultować swój jadłospis z dietetykiem, który doradzi co i jak jeść, aby odżywiać się zdrowo i odpowiednio do zapotrzebowania.
Gdy jednak z uwagi na dolegliwości, pacjent nie jest w stanie zjeść tyle ile powinien i tego co powinien, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, warto porozmawiać z lekarzem o preparatach odżywczych, które mogą pomóc uzupełnić dietę w niezbędne składniki odżywcze, a do tego ich płynna forma i nieduża objętość ułatwia spożycie osobom chorym. Przykładem takich preparatów odżywczych może być Nutridrink Protein i Nutridrink Protein Omega 3.
Tak, w portfolio Nutricia znajduje się wiele doustnych preparatów odżywczych należących do kategorii żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, które stosuje się pod nadzorem lekarza, aby pokryć zapotrzebowanie pacjenta na składniki odżywcze w sytuacji, gdy tradycyjna dieta nie wystarcza. Poniżej produkty, które znajdują się w naszym portfolio:
Nutridrink Protein Omega 3: wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny o wysokiej zawartości witaminy D, zawierający kwasy tłuszczowe Omega 3. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego pacjentów z chorobą nowotworową z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z nią związanym szczególnie w przypadku nowotworów: głowy i szyi, płuca, jelita grubego, żołądka oraz trzustki, w których ryzyko niedożywienia jest największe*
Nutridrink Protein: wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia związanego z chorobą, szczególnie dla pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym w takich sytuacjach jak: w okresie rekonwalescencji po chorobie, w przygotowaniu do operacji oraz po niej, podczas ciężkiej choroby i po niej (wymagającej dłuższego pobytu w szpitalu), w chorobach przewlekłych wymagających zwiększonej podaży białka np. w chorobie nowotworowej, w procesie rehabilitacji np. po udarze mózgu.
Nutridrink: wysokoenergetyczny preparat odżywczy. Zalecany jako wsparcie żywieniowe dla pacjentów z niedożywieniem i ryzykiem niedożywienia związanym z chorobą, czyli dla osób, dla których na skutek choroby pogorszył się stan odżywienia lub istnieje ryzyko jego pogorszenia. Na jego wystąpienie szczególnie narażone są osoby starsze (o ograniczonej mobilności i ruchomości, o ograniczonej zdolności do samodzielnego spożywania pokarmów, mieszkające samotnie) Osoby chorujące przewlekle na choroby układu pokarmowego, choroby neurologiczne, choroby układu sercowo-naczyniowego, u których występuje kilka jednostek chorobowych jednocześnie, przyjmujące wiele leków.
Diasip: normokaloryczny preparat odżywczy, zawiera błonnik, ma niski indeks glikemiczny. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia związanego z chorobą u pacjentów z cukrzycą i pacjentów z hiperglikemią.
Nutridrink Skin Repair (dawniej Cubitan): wysokoenergetyczny i wysokobiałkowy, zawierający argininę, cynk i antyoksydanty. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego dla pacjentów z trudno gojącymi ranami tj. odleżyny, owrzodzenia w przebiegu stopy cukrzycowej, owrzodzenia goleni żylne, tętnicze i mieszane, oparzenia, trudno gojące rany pooperacyjne.
Nutridrink Multi Fibre: wysokoenergetyczny, zawierający błonnik. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia związanego z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem na błonnik.
Nutridrink Yoghurt style: wysokoenergetyczny z dodatkiem jogurtu. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego u pacjentów z niedożywieniem związanym z chorobą.
Nutridrink Juice style: to duża ilość energii oraz 0 g tłuszczu w 100 ml produktu. Produkt przeznaczony do wsparcia żywieniowego w przypadku niedożywienia związanego z chorobą, np. u pacjentów, którym zalecane jest zmniejszenie spożycia tłuszczów (m.in. zapalenie i marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, zespoły złego wchłaniania)
NutriKid Multi Fibre: wysokoenergetyczny, zawiera błonnik. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego w niedożywieniu związanym z chorobą dla dzieci powyżej 1. roku życia w okresie choroby i rekonwalescencji.
*Opracowano na podstawie Baracos V, et al, Cancer-associated cachexia, Nature reviews, 201
Tak, produktem z rodziny Nutridrinków, który można stosować u dzieci od 1 roku życia jest NutriKid Multi Fibre. Jest to odżywczo kompletna, wysokoenergetyczna, wzbogacona w błonnik, gotowa do spożycia płynna dieta w butelce o pojemności 200 ml przeznaczona specjalnie dla dzieci powyżej 1. roku życia. NutriKid Multi Fibre zostało opracowane aby sprostać specjalnym wymaganiom dzieci wymagającym doustnego wsparcia żywieniowego, także w chorobie onkologicznej.
Nutridrink Protein to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym. Nutridrink Protein znajduje zastosowanie w sytuacjach, w których z różnych przyczyn, pokrycie potrzeb organizmu (często zwiększonych na skutek choroby) tradycyjną dietą jest niemożliwe lub niewystarczające, szczególnie w takich sytuacjach jak: w okresie rekonwalescencji po chorobie, w przygotowaniu do operacji oraz po niej, podczas ciężkiej choroby i po niej (wymagającej dłuższego pobytu w szpitalu), w chorobach przewlekłych wymagających zwiększonej podaży białka, np. w chorobie nowotworowej, w procesie rehabilitacji np. po udarze mózgu.
W takim wypadku preparaty odżywcze, takie jak Nutridrink Protein 125 ml, mogą stanowić dobry sposób na odżywienie organizmu chorego. Płynna forma preparatu ułatwia spożycie – pacjent nie musi gryźć i przeżuwać, a skondensowana formuła zapewnia dużą ilość energii i składników odżywczych w małej, a przez to łatwiejszej do spożycia, objętości.
Podczas choroby odpowiednie żywienie odgrywa bardzo ważną rolę – dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości i proporcji wspiera organizm pacjenta podczas choroby. Doustne preparaty odżywcze są przeznaczone dla pacjentów, którzy nie są w stanie tradycyjną dietą pokryć zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, a o ich włączeniu decyduje lekarz. Jako wsparcie żywieniowe można je stosować od momentu diagnozy przez cały okres leczenia: jako przygotowanie do chemioterapii, radioterapii, w trakcie i po zakończeniu chemio- i radioterapii, w okresie okołooperacyjnym.
Mają one specjalnie opracowany skład, aby wspierać żywieniowo pacjenta. Zawierają niezbędne składniki odżywcze np. białko, na które zapotrzebowanie organizmu jest zwiększone w trakcie choroby nowotworowej oraz węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Dzięki włączeniu do diety odpowiednich, zaleconych przez lekarza, preparatów odżywczych, w sytuacji gdy tradycyjna dieta nie wystarcza, dostarczamy organizmowi to, co jest potrzebne, aby odżywić go podczas leczenia.
Preparaty odżywcze dla osób chorych onkologicznie dostępne w naszym portfolio to na przykład Nutridrink Protein Omega 3 oraz Nutridrink Protein. Zawierają one dużą ilość białka i energii w małej butelce (125 ml) co jest istotne ze względu na często zmniejszony apetyt w trakcie choroby nowotworowej i trudności w spożyciu dużych objętościowo posiłków. Dodatkowo, płynna forma ułatwia ich spożycie osobom chorym.
Ważna informacja: wyżej wymienione produkty można stosować jedynie jako uzupełnienie diety. Zalecane stosowanie:
Nutridrink Protein 1-3 butelki na dobę przez min. 14 dni, Nutridrink Protein Omega 3 to 1-2 butelki na dobę przez min 14 dni. Produkty stosować pod nadzorem lekarza.
Prawidłowe odżywianie jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy są w trakcie leczenia onkologicznego. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze u osoby chorej na nowotwory zwiększa się, czasami nawet dwukrotnie – dzieje się tak w przypadku zapotrzebowania na białko. Dlatego, by zapewnić organizmowi wystarczającą ilość białka, energii i witamin, należy dbać o zrównoważoną dietę.
ESPEN (Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu) zaleca wyższe spożycie białka osobom chorym na nowotwory oraz stosowanie doustnych preparatów odżywczych przed chemio- i radioterapią oraz w okresach pomiędzy cyklami terapii.
Należy pamiętać, że potrzeby żywieniowe osób chorych onkologicznie różnią się między sobą, dlatego warto porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem na temat doboru odpowiedniej diety dostosowanej do potrzeb chorego organizmu i umiejscowienia nowotworu.
Nutridrink Protein to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym. Jest produktem wysokobiałkowym i wysokoenergetycznym. Zawiera największą ilość białka w najmniejszej butelce* – 18 g białka w 125 ml produktu oraz dużą ilość energii – aż 306 kcal w jednej butelce. Zalecany jako wsparcie żywieniowe w sytuacjach, w których z różnych przyczyn, pokrycie potrzeb organizmu na składniki odżywcze (często zwiększonych na skutek choroby) tradycyjną dietą jest niemożliwe lub niewystarczające, szczególnie w takich sytuacjach jak: w okresie rekonwalescencji po chorobie, w przygotowaniu do operacji oraz po niej, podczas ciężkiej choroby i po niej (wymagającej dłuższego pobytu w szpitalu), w chorobach przewlekłych wymagających zwiększonej podaży białka, np. w chorobie nowotworowej, w procesie rehabilitacji np. po udarze mózgu.
Nutridrink Protein dostępny jest w 5 podstawowych wariantach smakowych: truskawkowy, owoców leśnych, waniliowy, mokka, brzoskwinia-mango oraz 3 innowacyjnych smakach opracowanych we współpracy z pacjentami onkologicznymi: neutralny, rześki smak czerwonych owoców oraz rozgrzewający smak owoców tropikalnych i imbiru.
Zalecane stosowanie to 1-3 butelki dziennie przez minimum 14 dni (jak uzupełnienie diety), zgodnie z zaleceniem lekarza. Najlepiej podawać schłodzony – należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem oraz pić go powoli, małymi łykami przez ok. 30 min. Produkt gotowy do spożycia, przeznaczony do picia. Produkt należy stosować pod nadzorem lekarza.
*spośród innych wysokobiałkowych preparatów do żywienia medycznego dostępnych na polskim rynku (09/2022).
FortiCare to wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny preparat żywienia medycznego, przeznaczony
dla pacjentów chorych onkologicznie Zawiera kwasy omega-3: EPA i DHA zaliczane do grupy składników odżywczych wpływających na działanie układu immunologicznego, których spożycie rekomendowane jest przez ESPEN (Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu)
dla pacjentów onkologicznych przed rozległymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie jamy brzusznej
i szyi.
FortiCare zawiera 11 g białka i dużą dawkę energii (200 kcal) w małej objętości – 125 ml. Dostępny
jest w smaku pomarańczowo-cytrynowym.
FortiCare należy stosować przez minimum 14 dni, 1-3 butelki dziennie. Lekarz może zalecić zwiększenie dawki. Produkt jest gotowy do spożycia, przeznaczony do picia – w poręcznej butelce. FortiCare najlepiej smakuje schłodzony. Należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem oraz pić
go powoli przez ok. 30 min. FortiCare należy stosować pod nadzorem lekarza.
Ważna informacja: FortiCare można stosować jako uzupełnienie diety lub jeżeli lekarz tak zaleci
jako jedyne źródło pożywienia.
FortiCare to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w zaburzeniach odżywiania związanych z chorobą nowotworową.
Dysfagia, występująca między innymi u chorych z nowotworami głowy i szyi, może pojawić się po chirurgicznym usunięciu struktur odpowiedzialnych za odruch połykania lub po ich uszkodzeniu podczas radio- lub chemioterapii i wiąże się z zaburzeniami połykania. Dysfagia ustnogardłowa utrudnia przechodzenie pokarmu z jamy ustnej do przełyku, zaś przełykowa – ogranicza przechodzenie pokarmów stałych bądź płynów przez przełyk do żołądka.
Pacjenci z ustnogardłową postacią dysfagii są narażeni na zwiększone ryzyko aspiracji – czyli przypadkowego zachłyśnięcia się płynem lub kęsem pokarmu podczas połykania. Szczególnie niebezpieczne są płyny oraz pokarmy o rzadkiej konsystencji. Sama aspiracja może prowadzić do wystąpienia objawów ostrej niedrożności oddechowej stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
U pacjentów z dysfagią ryzyko aspiracji jest wynikiem braku właściwej kontroli nad mechanizmem przełykania, który nie działa wystarczająco szybko i sprawnie, aby chronić drogi oddechowe. Często na taki stan rzeczy dodatkowo wpływa fakt, że u pacjentów z dysfagią stwierdza się brak czucia smaku, zaburzone odczuwanie temperatury pożywienia oraz wywieranego przez pokarm nacisku wewnątrz jamy ustnej czyli tych wszystkich czynników, które pełnią główną rolę w bezpiecznym procesie połykania. Zmiana struktury oraz konsystencji pokarmów i płynów zmniejsza szybkość ich przechodzenia przez gardło podczas połykania, co ma wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia aspiracji u pacjentów z dysfagią. Zagęszczone pożywienie łatwiej kontrolować w ustach i tym samym bezpiecznie je połknąć.
Ułatwieniem przyjmowania płynów i pokarmów w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia jest Nutilis, produkt szybko zagęszczający posiłki, nie zmieniający przy tym ich smaku, zapachu i koloru.
To bardzo ogólne pytanie, a odpowiedź na nie zależy zarówno od stopnia zaawansowania choroby, jak i etapu leczenia. Czy pacjent ma kolostomię? Czy po operacji został poddany chemioterapii? Czy jest w trakcie, czy po? Jakie ma wiodące dolegliwości? Czy pacjent schudł? Ile i w jakim czasie? Decyzje dietetyczne/żywieniowe w onkologii są bardzo indywidualne i zależą od wielu czynników. Bardzo ogólnie można powiedzieć, że bezpieczne będą potrawy z warzyw skrobiowych (ziemniak, marchew, burak), pieczywo białe i graham, miękkie płatki, kasze i makarony, jaja, ryby, mięsa gotowane chude, bez mięsa czerwonego, nie tłuste, nie smażone, bez panierek. Nabiał zależy od schematu chemioterapii. Tłuszcze: oleje roślinne i masło do 2 łyżeczek na dobę. Owoce: jabłka, banany, owoce jagodowe.
Główną przyczyną utraty masy ciała po operacji jest zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, związane z toczącym się procesem gojenia ran i odbudowy tkanek. Często zapotrzebowanie to nie może zostać spełnione ze względu na niechęć pacjenta do jedzenia. Odpowiadać za po mogą dolegliwości ze strony układu pokarmowego (ból, nudności, wymioty), skutki uboczne leków czy stosowanych terapii (np. chemio-/radioterapii), a także trudności w samodzielnym przyjmowaniu posiłków. Utracie wagi w chorobie należy koniecznie zapobiegać, gdyż może być bardzo niebezpieczna.
Chorzy na nowotwory mają bardzo często zwiększone zapotrzebowanie na białko, a także inne substancje odżywcze. Dlatego też podczas choroby onkologicznej polecane jest stosowanie preparatu Nutridrink Protein 125 ml – który w małej objętości, tylko 125 ml, zawiera aż 18 g białka, niezbędnego w procesie leczenia.
Nutridrink Protein 125 ml można stosować wyłącznie jako uzupełnienie diety – w liczbie 2 butelki dziennie przez minimum 14 dni.
Zmiana struktury lub też konsystencji pokarmów i płynów spowalnia szybkość ich przechodzenia przez gardło i przełyk podczas procesu przełykania, co zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia się pożywieniem u pacjentów z dysfagią. Właściwe postępowanie żywieniowe w potwierdzonej dysfagii polega na odpowiednim doborze konsystencji spożywanych pokarmów i płynów zależnie od stopnia jej zaawansowania. Równie istotne jest także powtarzalne stosowanie ustalonej dla pacjenta najbardziej odpowiedniej konsystencji pożywienia.
W skład Nutilisu wchodzi guma ksantanowa, dzięki czemu preparat odporny jest na działanie amylazy zawartej w ślinie. W efekcie posiłek zachowuje odpowiednią konsystencję również w trakcie jedzenia i picia. Nutilis zagęszcza płynne pokarmy oraz napoje wyjątkowo szybko, nie zmieniając przy tym ich zabarwienia, smaku oraz przejrzystości.
Tak, zwykle osoby leżące powinny stosować specjalną dietę. Borykają się one bowiem często z problemem odleżyn. Ich leczeniu sprzyja przyjmowanie pełnowartościowego białka, będącego źródłem argininy aminokwasu wspomagającego regenerację tkanek. Gojenie ran przyśpiesza również zwiększona podaż witamin A, C i E, w które bogate są owoce. Na rynku dostępny jest też specjalny preparat do żywienia medycznego Nutridrink Skin Reapir (dawniej Cubitan), przeznaczony specjalnie dla chorych z odleżynami. Wzbogacony jest w białko, argininę, witaminy i pierwiastki mineralne, niezbędne dla prawidłowego gojenia ran pooperacyjnych i odleżyn.
Tak. Osobie, która ma trudności z przełykaniem należy podawać pokarmy o gładkiej konsystencji. Taką konsystencję mają np. jogurty czy musy. Inne produkty, a także całe posiłki należy przecierać lub miksować. Pokarmy powinny być przyjmowane często, co 3-4 godziny, w niewielkiej objętości. Warto wzbogacać ich wartość odżywczą i energetyczną poprzez dodawanie zdrowych olejów, białka w postaci nabiału czy chudego mięsa, a także preparatów do żywienia medycznego, np. Nutridrink.
Nutridrink to wysokoenergetyczny preparat odżywczy w płynnej postaci, przeznaczony do picia. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach: białko, tłuszcze, węglowodany oraz komplet witamin i minerałów. Jego zaletą jest to, że w małej objętości (125 ml) dostarcza dużo energii i wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jest to preparat gotowy do spożycia, dostępny w butelkach plastikowych, w różnych smakach: waniliowym, truskawkowym, czekoladowym, owoce leśne i neutralnym. Należy go spożywać pomiędzy posiłkami (jako uzupełnienie jadłospisu), a w razie potrzeby można zastąpić nim całe posiłki lub całodzienne wyżywienie. Najczęściej zalecane stosowanie to 1-3 butelki dziennie – jako uzupełnienie diety – przez 14 dni i więcej. Jedno opakowanie Nutridrink to 300 kalorii.
Choroba, uraz lub operacja zwiększają zapotrzebowanie energetyczne, a jednocześnie często u pacjentów pojawia się utrata apetytu lub inny powód, którego konsekwencją jest zbyt niskie w stosunku do potrzeb spożycie pokarmu.
Do problemów z jedzeniem spowodowanych chorobą należą: zmniejszony apetyt, niechęć do jedzenia, problemy z gryzieniem, problemy z połykaniem, zaburzenia odczuwania smaku i zapachu, ból przy jedzeniu, suchość w jamie ustnej, niemożność spożycia posiłku, osłabienie, drżenia, niedowłady. W rezultacie chory słabnie i gorzej reaguje na leczenie, wydłuża się czas hospitalizacji i rekonwalescencji.
W takim wypadku preparaty odżywcze Nutridrink są dobrym sposobem na zwiększenie wartości odżywczej całodziennego wyżywienia chorego. Płynna forma preparatu ułatwia spożycie – pacjent nie musi gryźć i przeżuwać, a skondensowana formuła zapewnia dużą ilość energii i składników odżywczych w małej, a przez to łatwiejszej do spożycia, objętości.
Nutridrink należy podawać u pacjentów:
• przed i po zabiegach operacyjnych, oraz w okresie rekonwalescencji,
• z porażeniem mózgowym,
• zaburzeniami żucia i połykania,
• z brakiem apetytu o różnej etiologii,
• ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowo-energetycznym.
Nutridrink dostępny jest w różnych rodzajach i smakach:
- Nutridrink 125 ml: wysokoenergetyczny, bez błonnika
- Nutridrink Yoghurt Style 200ml: wysokoenergetyczny, bez błonnika, z dodatkiem jogurtu
- Nutridrink Protein 125 ml: wysokoenergetyczny i wysokobiałkowy, bez błonnika: dla osób, którym zalecane jest zwiększone spożycia białka
- Nutridrink Multi Fibre 125 ml: wysokoenergetyczny, z błonnikiem usprawniającym pracę jelit
- Nutridrink Juice Style 200ml: wysokoenergetyczny, bez tłuszczu – dla osób, którym zlecane jest zmniejszenie spożycia tłuszczów
Jeśli chory potrzebuje specjalistycznego wsparcia możemy zaproponować mu:
- Diasip: normokaloryczny preparat odżywczy przeznaczony dla chorych z cukrzycą i hiperglikemią.
- Nutridrink Skin Reapir (dawniej Cubitan): wysokokaloryczny i wysokobiałkowy preparat odżywczy, przeznaczony dla osób z odleżynami i trudno gojącymi się ranami.
Dawkowanie preparatów Nutridrink jest uzależnione od potrzeb żywieniowych oraz od ilości pożywienia spożywanego przez chorego w ciągu całego dnia. Najczęściej zalecane stosowanie to 1-3 butelki Nutridrinka dziennie przez 14 dni i więcej.
Preparaty odżywcze powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza: czyli do momentu powrotu do spożywania pokarmów w wystarczających ilościach – zwykle 2 butelki dziennie przez 14 dni.
Do prawidłowego funkcjonowania mężczyzna potrzebuje około 2500 kalorii dziennie, kobieta – około 2000 kalorii. Jedno opakowanie Nutridrinka to 300 kcal. Ilość opakowań, które chory powinien spożyć w ciągu dnia zależy od tego, ile tradycyjnego pożywienia zjadł i jaką dodatkową ilość energii i białka powinien spożyć w postaci Nutridrinka, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie.
Jeśli wymaga tego sytuacja, Nutridrink może być jedynym pożywieniem w ciągu dnia (dotyczy Nutridrink 125ml, Nutridrink Multi Fibre 125ml, Nutridrink Yoghurt Style 200ml). Pacjent powinien wówczas wypić 6-7 opakowań: pozwoli to na pokrycie dziennego zapotrzebowania organizmu na energię i składniki odżywcze.
Dzięki dużej różnorodności preparatów Nutridrink pożywienie pacjenta jest nie tylko urozmaicone, ale ma również wysoką wartość odżywczą.
Nutridrink jest tak odżywczy i zbilansowany, że w razie potrzeby może zastąpić lub uzupełnić posiłek.
Należy pamiętać, że ze względu na wysoką osmolarność preparatów Nutridrink należy pić je powoli – jedną butelkę ok. 30 minut – aby uniknąć dyskomfortu trawiennego.
Dieta człowieka powinna składać się z białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin oraz składników mineralnych, w odpowiednich proporcjach. Osoby zdrowe powinny przyjmować ok. 10-15% energii z białka, 25-30% z tłuszcz, a resztę podaży kalorii powinny stanowić węglowodany. Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne jest bardzo różne, zależy głównie od płci i wieku.
Produkty spożywcze zawierają wszystkie wymienione składniki w różnych ilościach i proporcjach. Dlatego ważne jest by nasza dieta była urozmaicona i tak skomponowana, aby znalazło się w niej dokładnie tyle określonych składników, ile potrzebujemy. Taką dietę możemy nazwać zbilansowaną. Nutridrink jest dietą zbilansowaną, gdyż zawiera wszystkie podstawowe składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.
Należy pamiętać, że podczas choroby wymagania żywieniowe naszego organizmu ulegają zmianie. Potrzebujemy na przykład więcej białka do odbudowy tkanek, czy energii do walki z zakażeniem.
Produkty, które dostarczają szczególnie dużo energii w małej objętości (np. Nutridrink w 125 ml dostarcza 300 kcal) to produkty „wysokoenergetyczne”.
Mówimy też, że są „kompletne” (dotyczy Nutridrink 125 ml, Nutridrink Multi Fibre 125 ml, Nutridrink Yoghurt style 200 ml), ponieważ zawierają wszystkie składniki w proporcjach umożliwiających stosowanie ich jako jedynego źródła pożywienia. Nie możemy tak nazwać większości tradycyjnych produktów spożywczych, również tych uważanych za „zdrowe”. Mięso czy produkty mleczne zawierają na przykład stosunkowo dużo białka, natomiast mąki, kasze, makarony czy pieczywo do głównie źródło węglowodanów, oleje natomiast to niemal same tłuszcze. Dlatego wymienione pokarmy spożywamy zwykle łącznie.
Podając pacjentowi Nutridrink zgodnie z zalecanym stosowaniem zapewniamy organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.
Tak, Nutridrink może być podawany dzieciom powyżej 3. roku życia. U dzieci w wieku 3-6 lat powinien być stosowany wyłącznie jako uzupełnienie diety. Pla dzieci poniżej 3. roku życia proponujemy produkt NutriKid Multi Fibre.
Choroba Alzheimera wciąż pozostaje schorzeniem nieuleczalnym. Naukowcy i lekarze poszukują skutecznych sposobów opóźniania procesów demencyjnych. W leczeniu osób cierpiących na tę chorobę istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Przyjmowanie leków o odpowiednich porach i w dawkach zaleconych przez lekarza może wpłynąć na poprawę funkcjonowania pacjenta i spowolnić postęp zaburzenia. Leki nie są w stanie zahamować rozwoju choroby, ale wydłużają okres samodzielności chorego. Zaobserwowano również, że wprowadzenie (szczególnie w fazie średniej i umiarkowanej choroby) terapii ruchowej i logopedycznej, wpływa na poprawę sprawności pacjentów. Ważne są także ćwiczenia sfery poznawczej (pamięć, myślenie, język) u chorych. Ćwiczenia ruchowe zapewniają sprawność fizyczną, są także elementem budowania relacji z chorym. Aktywność fizyczna zmniejsza napięcie psychofizyczne oraz stres, poprawia kondycję i zapobiega powikłaniom chorobowym. Rozwój choroby powoduje osłabienie koordynacji wzrokowo-ruchowej, zmysłu równowagi oraz percepcji. Ćwiczenia aktywizujące chorego pomagają utrzymać jego organizm w dobrej formie i trenować poszczególne funkcje ulegające osłabieniu. Dbając o sferę ruchową, można wspierać ćwiczenia funkcji intelektualnych, np. wprowadzając nowe elementy do zajęć fizycznych, trenując pamięć oraz sprawność intelektualną, np. nazywając otaczające przedmioty. Warto z chorym wspólnie powtarzać nowe informacje oraz proponować mu ćwiczenia, które mogłyby wspomagać utrzymanie dobrej kondycji umysłowej. Można wykorzystać np.: dokańczanie przysłów, zapisuje się na kartkach początki lub zakończenia znanych przysłów, a chory ma za zadanie je uzupełnić; grę w skojarzenia opiekun podaje wyraz, a chory kolejny, który kojarzy się z poprzednim; pary na kartkach opiekun przygotowuje napisy, rysunki, liczby itp. Chory ma za zadanie połączyć je w pary; pobudzanie zmysłów poprzez bodźce dotykowe, słuchowe, wzrokowe, węchowe i smakowe, w tym ćwiczeniu można stymulować chorego różnymi bodźcami (muzyka, różne produkty spożywcze, fotografie, kolorowe rysunki, materiały o różnych fakturach itp.) i prosić go, żeby opowiadał, co doznaje. W zaawansowanym stadium choroby, kiedy kontakt werbalny jest utrudniony lub niemożliwy do nawiązania, warto stosować stymulację za pomocą różnych bodźców, gdyż to także wpływa na poprawę samopoczucia pacjenta i zapobiega autodestrukcyjnym zachowaniom.
Choroba Alzheimera nie jest chorobą dietozależną, dlatego nie ma dla niej szczególnych zaleceń żywieniowych. Pacjentowi należy podawać pełnowartościowe produkty, które lubi i może jeść. W miarę postępu choroby może powstać konieczność modyfikacji konsystencji pokarmów ze względu na trudności z połykaniem lub utrzymaniem sztućców. W takim przypadku warto podawać posiłki w formie płynnej lub papkowatej.
Stres wpływa na utratę wagi. Zestresowany organizm, będący w stanie ciągłego napięcia, produkuje duże ilości adrenaliny. Hormon ten odpowiada za podwyższenie przemiany materii, co wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania na składniki energetyczne. Gdy te nie zostaną dostarczone w dostatecznej ilości, następuje spadek wagi. Osoby będące pod wpływem stresu związanego z chorobą często nie są w stanie zapewnić swojemu organizmowi właściwej podaży energii. Przyczyną tego faktu jest miedzy innymi niechęć do jedzenia. Związane jest to z przeciwstawnym działaniem autonomicznego układu nerwowego, który pod wpływem stresu mobilizuje serce i płuca, zwalniając pracę układu pokarmowego. W takiej sytuacji organizm pacjenta sięga po rezerwy energetyczne zgromadzone w tkance tłuszczowej. Osobom chorym często nie jest łatwo tę tkankę odbudować ze względu na trudności z przyjmowaniem pokarmu. Jest to problem, który towarzyszy wielu chorobom.
Żywienie medyczne to specjalny sposób żywienia osób chorych, którego celem jest wspomaganie leczenia farmakologicznego oraz utrzymanie właściwego stanu odżywienia pacjenta. Potrzebne jest osobom, które ze względu na chorobę nie mogą dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości energii, składników mineralnych i witamin wraz z tradycyjnym pokarmem.
Żywienie medyczne jest metodą wsparcia żywieniowego stosowaną u pacjentów, którzy na skutek procesów chorobowych nie są w stanie pokryć swojego, często zwiększonego, zapotrzebowania żywieniowego za pomocą codziennej diety.
Żywienie medyczne powinno stanowić integralny element opieki nad chorymi. Wprowadzone we właściwym momencie, stosowane pod nadzorem lekarza żywienie medyczne pozwala zwiększyć szansę na poprawę samopoczucia pacjenta, jak również wspomóc proces leczenia i powrotu do zdrowia pacjentów. W zakresie żywienia medycznego Nutricia oferuje produkty doustne i stosowane przez zgłębnik oraz wyroby medyczne do podaży diety.
Nutridrink Skin Repair to wysokobiałkowy, wysokoenergetyczny preparat odżywczy zawierający argininę, cynk i antyoksydanty. Służy do postępowania dietetycznego w przypadku odleżyn i innych trudno gojących ran. Nutridrink Skin Repair to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego i należy go stosować pod nadzorem lekarza. Nutridrink Skin Repair jest dostępny w trzech smakach: truskawkowym, waniliowym i czekoladowym.
Nutridrink Skin Repair należy stosować pod nadzorem lekarza. Produkt należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem i pić powoli, 1 butelkę przez ok. 30 minut. Nutridrink Skin Repair jest nieodpowiedni do stosowania jako jedyne źródło pożywienia. Należy go stosować jako uzupełnienie diety, między posiłkami lub stosować jako dodatek do potraw.
Po pierwszym otwarciu opakowania produkt przechowywać w zamkniętej butelce, w lodówce, maksymalnie do 24 godzin.
Zalecane stosowanie Nutridrink Skin Repair to 1-3 butelek dziennie przez minimum 21 dni.
Nie zaleca się stosować u pacjentów krytycznie chorych.
Produktu Nutridrink Skin Repair nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Stosować ostrożnie u dzieci i młodzieży w wieku 3-17 lat.
Nutridrink Skin Repair to nowa odsłona produktu Cubitan. Produkt ma ten sam skład, ale nową nazwę i szatę graficzną.
Zalecony przez lekarza Nutridrink Skin Repair znajdziesz w e-sklepie sklep.posilkiwchorobie.pl, a także w aptekach stacjonarnych i internetowych.
Nutridrink Skin Repair to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, której skład został opracowany z myślą o pacjentach z odleżynami i innymi trudno gojącymi ranami. Nutridrink Skin Repair odżywia, dzięki temu wspomaga gojenie ran.
Nutridrink Skin Repair jest przeznaczony dla pacjentów zmagających się z trudno gojącą raną taką jak odleżyna, stopa cukrzycowa, owrzodzenie goleni bądź inną trudno gojącą raną, powstałą na skutek powikłanego procesu gojenia, np. rany pooperacyjnej.
W przypadku pacjentów z cukrzycą podstawą jest stosowanie się do zaleceń lekarskich – dotyczy to również wprowadzenia jakichkolwiek modyfikacji do codziennego jadłospisu.
Prawidłowo skomponowana dieta stanowi w przypadku tej grupy pacjentów element wspomagający utrzymanie prawidłowej glikemii. Jednym z parametrów pozwalających na oszacowanie wpływu danego produktu na glikemię jest jego indeks glikemiczny. Zaleca się, aby pacjenci z cukrzycą opierali swoją dietę na produktach o niskim indeksie glikemicznym (IG <55). Pamiętać należy jednak, że ostateczny efekt glikemiczny każdego produktu w diecie zależny jest od wielu czynników, stąd ważne jest regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Pomóc w skomponowaniu prawidłowego jadłospisu może wykwalifikowany dietetyk.
Nutridrink Skin Repair jest doustnym preparatem odżywczym, którego skład został opracowany by uzupełniać dietę pacjentów z trudno gojącym ranami, w przypadku których modyfikacja diety tradycyjnej w celu dostarczenia odpowiednich ilości składników odżywczych, zmienionych na skutek obecności rany, okazała się niemożliwa lub niewystarczająca. Nutridrink Skin Repair jest produktem o niskim IG, stąd jego zastosowanie u pacjentów z cukrzycą jest możliwe, jednak należy stosować go pod nadzorem lekarza, a informację o wprowadzonym do diety preparacie warto przekazać również lekarzom innych specjalności, pod których kontrolą pacjent pozostaje.
Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, niektóre wymagają podaży na czczo lub w trakcie lub w określonym czasie po spożytym posiłku. Preparaty do żywienia medycznego takie jak Nutridrink Skin Repair należy stosować pod nadzorem lekarza.
Obecnie produkt Nutridrink Skin Repair nie jest objęty refundacją. Gdy lekarz zalecił stosowanie Nutridrink Skin Repair, produkt jest dostępny do zakupu na stronie www.posilkiwchorobie.pl, w aptekach stacjonarnych i internetowych.
Nutridrink Protein 125 ml jest produktem wysokobiałkowym i wysokokalorycznym. Zawiera największą ilość białka w najmniejszej objętości – 18 g białka w 125 ml produktu*.
Nutridrink Protein 125 ml dostępny jest w 5 podstawowych wariantach smakowych: truskawka, owoce leśne, wanilia, mokka, brzoskwinia – mango oraz 3 innowacyjnych smakach stworzonych z pacjentami onkologicznymi: neutralny, rześki smak czerwonych owoców oraz rozgrzewający smak owoców tropikalnych i imbiru.
Nutridrink Protein 125 ml zalecany jest pacjentom ze zwiększonym zapotrzebowaniem na białko tj. pacjenci po udarze mózgu w procesie rehabilitacji – stosować należy go przez minimum 14 dni, 1-3 butelek dziennie.
Nutridrink Protein 125 ml najlepiej podawać schłodzony – należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem oraz pić go powoli, przez ok. 30 min. Produkt jest gotowy do spożycia, przeznaczony do picia – w poręcznej butelce. Produkt należy stosować pod nadzorem lekarza.
* Na podstawie analizy tego typu produktów dostępnych na rynku.
Ważna informacja: Nutridrink Protein 125 ml można stosować jedynie jako uzupełnienie diety.
Nutridrink Protein to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym.
Nutridrink Protein 125 ml jest produktem wysokobiałkowym i wysokokalorycznym. Zawiera największą ilość białka w najmniejszej objętości – 18 g białka w 125 ml produktu*.
Nutridrink Protein 125 ml dostępny jest w 5 podstawowych wariantach smakowych: truskawka, owoce leśne, wanilia, mokka, brzoskwinia – mango oraz 3 innowacyjnych smakach stworzonych z pacjentami onkologicznymi: neutralny, rześki smak czerwonych owoców oraz rozgrzewający smak owoców tropikalnych i imbiru.
Nutridrink Protein 125 ml zalecany jest pacjentom ze zwiększonym zapotrzebowaniem na białko tj. pacjenci po operacji, dłuższej hospitalizacji i ciężkiej chorobie – stosować należy go przez minimum 14 dni, 1-3 butelki dziennie.
Nutridrink Protein 125 ml najlepiej podawać schłodzony – należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem oraz pić go powoli, przez ok. 30 min. Produkt jest gotowy do spożycia, przeznaczony do picia – w poręcznej butelce. Produkt należy stosować pod nadzorem lekarza.
* Na podstawie analizy tego typu produktów dostępnych na rynku.
Ważna informacja: Nutridrink Protein 125 ml można stosować jedynie jako uzupełnienie diety.
Nutridrink Protein to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą, szczególnie u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym.
Dla pacjentów neurologicznych po udarze, w procesie rekonwalescencji i rehabilitacji zalecany jest szczególnie Nutridrink Protein.
Nutridrink: wysokoenergetyczny preparat odżywczy, bez błonnika
Nutridrink Yoghurt style: wysokoenergetyczny, bez błonnika, z dodatkiem jogurtu
Nutridrink Multi Fibre: wysokoenergetyczny, z błonnikiem usprawniającym pracę jelit
Nutridrink Juice style: wysokoenergetyczny, bez tłuszczu – dla osób, którym zalecane jest zmniejszenie spożycia tłuszczów (np. kamica i zapalenie woreczka żółciowego, zapalenie i marskość wątroby)
NutriKid Multi Fibre: odżywczo kompletna, wysokoenergetyczna, wzbogacona w błonnik, gotowa do spożycia płynna dieta w butelce o pojemności 200 ml przeznaczona specjalnie dla dzieci powyżej 1. roku życia.
Nutridrink Skin Repair (dawniej Cubitan): wysokoenergetyczny i wysokobiałkowy, zalecany pacjentom z trudno gojącymi się ranami i odleżynami.
Diasip: nie zawiera sacharozy, dla pacjentów z cukrzycą i hiperglikemią.
Dla pacjentów po operacji, w trakcie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie zalecany jest szczególnie Nutridrink Protein ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na białko.
Nutridrink: wysokoenergetyczny preparat odżywczy, bez błonnika
Nutridrink Yoghurt style: wysokoenergetyczny, bez błonnika, z dodatkiem jogurtu
Nutridrink Multi Fibre: wysokoenergetyczny, z błonnikiem usprawniającym pracę jelit
Nutridrink Juice style: wysokoenergetyczny, bez tłuszczu – dla osób, którym zalecane jest zmniejszenie spożycia tłuszczów (np. kamica i zapalenie woreczka żółciowego, zapalenie i marskość wątroby)
NutriKid Multi Fibre: odżywczo kompletna, wysokoenergetyczna, wzbogacona w błonnik, gotowa do spożycia płynna dieta w butelce o pojemności 200 ml przeznaczona specjalnie dla dzieci powyżej 1. roku życia.
Nutridrink Skin Repair (dawniej Cubitan): wysokoenergetyczny i wysokobiałkowy, zalecany pacjentom z trudno gojącymi się ranami i odleżynami.
Diasip: nie zawiera sacharozy, dla pacjentów z cukrzycą i hiperglikemią.
Dawkowanie preparatów Nutridrink Protein jest uzależnione od potrzeb żywieniowych oraz od ilości pożywienia spożywanego przez chorego w ciągu całego dnia.
14 dni to najczęściej sugerowana minimalna długość stosowania. Po zakończeniu zaleconego czasu dalsze stosowanie do konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Najlepiej stosować przez cały okres trwania rekonwalescencji po chorobie.
Preparaty odżywcze powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza: czyli do momentu powrotu do spożywania pokarmów w wystarczających ilościach – zwykle 2 butelki dziennie przez 14 dni.
Do prawidłowego funkcjonowania mężczyzna potrzebuje około 2500 kalorii dziennie, kobieta – około 2000 kalorii. Jedno opakowanie Nutridrinka to 306 kcal. Ilość opakowań, które chory powinien spożyć w ciągu dnia zależy od tego, ile tradycyjnego pożywienia zjadł i jaką dodatkową ilość energii i białka powinien spożyć w postaci Nutridrinka, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie.
Nutridrink Protein to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu i ryzyku niedożywienia związanym z chorobą u pacjentów ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowym. Nutridrink Protein znajduje zastosowanie w sytuacjach, w których z różnych przyczyn, pokrycie potrzeb organizmu (często zwiększonych na skutek choroby) tradycyjną dietą jest niemożliwe lub niewystarczające, szczególnie w takich sytuacjach jak: w okresie rekonwalescencji po chorobie, w przygotowaniu do operacji oraz po niej, podczas ciężkiej choroby i po niej (wymagającej dłuższego pobytu w szpitalu), w chorobach przewlekłych wymagających zwiększonej podaży białka, np. w chorobie nowotworowej, w procesie rehabilitacji np. po udarze mózgu.
Choroba często wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Z jednej strony w wielu sytuacjach przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania organizmu na energię i składniki odżywcze. Z drugiej: z różnych przyczyn spożycie odpowiedniej ilości pożywienia może być utrudnione. W zależności od sytuacji mogą to być trudności w przyjmowaniu jedzenia: gryzieniu, żuciu, połykaniu np. u pacjentów po udarze mózgu, lub niechęć do jedzenia, nudności, wymioty, biegunki. Połączenie tych dwóch czynników przyczynić się może do pogorszenia stanu odżywienia, co wpływać będzie na przebieg procesu rekonwalescencji. Produkty żywienia medycznego stosowane są w celu utrzymania lub poprawy stanu odżywienia. Stąd jeśli w trakcie choroby doszło do rozwoju niedożywienia lub jego ryzyka, uzupełnienie codziennej diety o doustne preparaty odżywcze może okazać się korzystne. Ważne, aby ich zastosowanie skonsultować z lekarzem i poprosić go o pomoc w doborze odpowiedniego do potrzeb pacjenta produktu.
Powodem, dlaczego zalecono Ci żywienie dojelitowe, jest to, że nie otrzymujesz odpowiedniej dawki składników odżywczych bądź nie jesteś w stanie przełykać lub przyswajać posiłków drogą doustną. Dzięki żywieniu dojelitowemu będziesz otrzymywać potrzebną porcję substancji odżywczych i zaspokoisz swoje potrzeby odżywcze, unikniesz wielu powikłań związanych z niedożywieniem.
Osiągnięcia i postęp w zakresie nauki o zdrowym odżywianiu, technologii żywności oraz medycyny są zgodne, że żywienie dojelitowe jest rutynową procedurą mającą na celu przywrócenie bądź podtrzymanie zdrowia u przewlekle lub krytycznie chorych pacjentów.
Okazjonalnie zdarza się, że niektórym pacjentom jest trudno przystosować się do żywienia dojelitowego. Ważne jest, aby być świadomym potencjalnych problemów związanych z żywieniem dojelitowym, ponieważ łatwo można im zapobiec.
Żywienie dojelitowe może być stosowane jako jedyne źródło składników odżywczych tak długo, jak to jest konieczne. Zapewnia ono zbilansowaną, zdrową dietę i zawiera wszystkie niezbędne substancje, których ludzki organizm potrzebuje.
Niektórzy potrzebują żywienia dojelitowego przez krótki okres, inni mogą potrzebować go znacznie dłużej. Zespół opieki medycznej omówi z Tobą Twoją sytuację i poinformuje, czego możesz się spodziewać. Procedura żywienia będzie regularnie sprawdzana i weryfikowana przez zespół medyczny z poradni żywieniowej.
Żywienie dojelitowe wcale nie oznacza, że musisz pozostać w szpitalu. Żywienie dojelitowe w domu jest doświadczeniem, które na pewno wiele zmieni w Twoim życiu i na pewno będzie miało wpływ na wiele jego aspektów. Pamiętaj, że to nic trudnego i w końcu stanie się to stałym elementem Twojego życia. Jest bardzo wiele organizacji i grup zorganizowanych, które wspierają osoby stosujące żywienie dojelitowe.
Idealną pozycją jest pozycja siedząca. Może jednak się to okazać niemożliwe. Należy wtedy się oprzeć na przynajmniej jednej poduszce, żeby leżeć pod kątem minimum 45° i pozostać w takiej pozycji podczas żywienia i po nim przez 30-60 minut. Procedura żywienia na leżąco jest niebezpieczna.
Skonsultuj tę możliwość z zespołem medycznym, który najlepiej zna Twoją sytuację oraz stan zdrowia.
Większość pokarmów ma neutralny smak. Niektóre suplementy do żywienia, szczególnie dla małych dzieci, są dostępne o smaku mieszanin mlecznych. A diety w małych butelkach, do podaży doustnej występują w różnych smakach, np. waniliowym, truskawkowym, i czekoladowym.
Dieta do żywienia dojelitowego powinna być zawsze przechowywana w temperaturze pokojowej (zakres temperaturowy wynosi od 5 do 25 ºC). Zimne posiłki mogą prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak ból brzucha, mdłości, wymioty czy biegunka. Jeśli podgrzejesz pokarm (np. w mikrofalówce), istnieje ryzyko, że zagotujesz pokarm i zmniejszy się zawartość składników odżywczych. Podgrzewanie pokarmu zwiększa także ryzyko infekcji. Jeśli miałeś otwarte opakowanie i trzymałeś je w lodówce, przed użyciem wyjmij je na około 2 h w celu ogrzania w temperaturze pokojowej bądź podgrzej w kąpieli wodnej.
Twój zespół medyczny z poradni żywieniowej zarekomenduje Ci odpowiednią ilość płynów oraz doradzi, jak należy dostosowywać napoje i dietę w zależności od Twoich potrzeb, biorąc pod uwagę czynniki takie jak np. choroba, ćwiczenia fizyczne. To, czy możesz pić i jakiego rodzaju napoje są odpowiednie dla Ciebie, zależy od Twojego stanu zdrowia. Jeśli masz trudności z przełykaniem, picie może wiązać się z ryzykiem zakrztuszenia się i infekcjami. Skonsultuj się ze swoim zespołem medycznym, co jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Żywienie dojelitowe może dawać uczucie sytości w taki sam sposób, jakbyś zjadł tradycyjny posiłek. Jeśli stosujesz metodę żywienia ciągłego, prawdopodobnie będziesz czuć się mniej syty. Jeżeli Twoje spożycie jest mniejsze niż zalecana dawka lub jeśli robisz sobie dłuższą przerwę między posiłkami, możesz czuć się głodny. Jeśli jednak trzymasz się wszystkich zaleceń i odczuwasz głód, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Powinieneś wyrobić sobie nawyk sprawdzania następujących rzeczy:
- zaczerwienie wokół stomii: jeśli zauważysz zaczerwienienie, które jest bolesne, natychmiast poinformuj członka zespołu medycznego;
- wydzielina wydobywająca się ze stomii: jeśli zauważysz wydzielinę, poinformuj lekarza, który prawdopodobnie pobierze wymaz i prześle do laboratorium w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. Może się zdarzyć, że lekarz przepisze Ci krem bakteriobójczy. Pamiętaj, żeby słuchać zaleceń lekarza i nie robić niczego na własną rękę;
- przerost skóry w obrębie stomii: Skóra może się rozrastać i może się zdarzyć, że będzie to wymagało odpowiedniego leczenia. Nazywa się to ziarniną i może być wynikiem reakcji organizmu na wykonanie stomii przez chirurga. Jeśli się ona pojawi, skontaktuj się z lekarzem lub członkiem zespołu medycznego;
- wyciek soku żołądkowego z gastrostomii: Wyciek z gastrostomii może powodować ból i uczucie pieczenia na skórze. Powinieneś skontaktować się z członkiem zespołu medycznego.
Jeśli problem powraca lub z jakiegokolwiek innego powodu czujesz się zaniepokojony, skontaktuj się z członkiem zespołu medycznego.
To, czy możesz dodatkowo przyjmować jakiekolwiek witaminy czy suplementy zależy od Twojego stanu zdrowia. Skonsultuj się z zespołem medycznym w celu omówienia Twojej sytuacji.
Zanim wrócisz do domu, powinieneś zrozumieć, że żywienie dojelitowe jest najlepszą opcją dla Twojego staniu zdrowia. Zespół medyczny przekaże Ci niezbędną wiedzę z zakresu żywienia dojelitowego oraz sposobu podawania diety. Zadbaj, żeby jak najwięcej nauczyć się jeszcze przed powrotem do domu. Zadawaj jak najwięcej pytań, dzięki czemu poczujesz się pewniej i lepiej zrozumiesz całą procedurę.
Celem żywienia dojelitowego jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii, białka i składników odżywczych, których Twój organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania lub powrotu do zdrowia. Żywienie dojelitowe powinno być stosowane tak długo, aż będziesz w stanie zapewnić sobie te substancje drogą doustną. Decyzja o zaprzestaniu stosowania żywienia dojelitowego lub dokonaniu jakichkolwiek zmian w żywieniu, zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem.
Zanim się dowiesz, jaki schemat żywienia dojelitowego Ci najbardziej odpowiada może upłynąć trochę czasu. Kiedy Twój organizm będzie się przyzwyczajał do nowej procedury, mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Pamiętaj, że są sposoby radzenia sobie z nimi:
- ból brzucha: jeśli masz mdłości, przełóż żywienie dojelitowe o 1-2 godziny i wróć do żywienia wtedy, gdy poczujesz się lepiej. Możesz także spróbować na początku podawać mniejsze ilości pokarmu lub ustawić pompę bądź zestaw do podaży na niższe obroty / na wolniejszy przepływ, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę.
- biegunka: po pierwsze, upewnij się że podajesz posiłek w odpowiednim tempie. Prędkość ta powinna być wcześniej ustalona przez zespół z poradni żywieniowej, jako jeden z elementów Twojego planu żywieniowego. Sprawdź, czy wszystkie elementy wyposażenia są czyste i wymieniane co 24 godziny. Zawsze podawaj pokarm w temperaturze pokojowej. Pokarm, który został otwarty i chcesz zostawić na później, należy odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać w lodówce. Jeśli chcesz ponownie podać pokarm, pamiętaj, żeby odpowiednio wcześniej wyjąć go z lodówki (nawet na 2 godziny przed ponownym podaniem). Otwarte opakowanie nie może być przetrzymywane dłużej niż 24 godziny, przy zachowaniu należytej higieny.
- zaparcia: jeśli to możliwe, próbuj się więcej ruszać i wykonywać ćwiczenia fizyczne. Jeśli to nie rozwiąże problemu, skonsultuj się z zespołem medycznym. Być może wystarczy jedynie zwiększyć ilość płynów, którą przyjmujesz, a jeśli to nie wystarczy, trzeba będzie zmienić dietę.
To, czy pojawią się u Ciebie skutki uboczne oraz jak szybko sobie z nimi poradzisz, zależy przede wszystkim od Twojego organizmu i stanu zdrowia. Jeśli dolegliwości nie ustępują i masz wątpliwości, co dalej, skontaktuj się z członkiem zespołu medycznego.
Jeśli Twoje dziecko się źle czuje i ma mdłości, poczekaj 1-2 godziny zanim wznowisz procedurę żywienia. Jeśli dziecko nadal będzie czuło się źle, zacznie wymiotować lub będzie miało biegunkę, która nie będzie ustępować, przerwij karmienie i skontaktuj się z lekarzem.
Niektóre lekarstwa, np. antybiotyki, mogą powodować biegunkę. Zawsze pytaj lekarza o możliwe skutki uboczne leków, które przepisuje.
Zgłębnik (nosowo-żołądkowy lub nosowo – jelitowy), a także gastrostomia czy jejunostomia może się poluzować lub przemieścić podczas kaszlu, nagłych ruchów, przypadkowego lub nadmiernego pociągnięcia. Jeśli wypadnie Ci gastrostomia PEG lub jejunostomia zabezpiecz to miejsce opatrunkiem. Jeśli się to stanie, natychmiast przerwij karmienie.
Być może zostałeś przeszkolony, co należy zrobić, by uchronić stomię przed zarośnięciem, co niejednokrotnie dzieje się bardzo szybko. Najlepiej w obu przypadkach jak najszybciej powiadomić zespół z poradni żywieniowej i / lub udać się do szpitala w celu wymiany zgłębnika przez profesjonalistę.
Zgłębnik może się zablokować lub zatkać z powodu:
- lekarstwa, które nie zostało wystarczająco rozdrobnione;
- nieodpowiedniego lub niewystarczającego przepłukiwania przed posiłkami i po nich;
- zaciśniętego zacisku do przepływu.
Jeśli zdarzy się, że zgłębnik się zatka, nie panikuj, ponieważ to częsty problem, z którym łatwo można sobie poradzić, oraz któremu łatwo można zapobiegać. Upewnij się, że przepłukujesz zgłębnik przed podaniem każdego pokarmu i lekarstw oraz po podaniu. Powinieneś używać sterylnej lub schłodzonej, przegotowanej wody oraz strzykawki o pojemności minimum 50ml. Twoja pielęgniarka doradzi Ci, jak dużo wody należy używać w celu odpowiedniego przepłukiwania zgłębnika, najczęściej stosuje się minimum 20 do 40 ml wody.
Jednakże, jeśli Twój zgłębnik gastrostomijny lub jejunostomijny się zatka, możesz zastosować się do następującej rady – stosując metodę delikatnego przepychania, spróbuj przepłukać zgłębnik wodą ze strzykawki w temperaturze pokojowej. Rodzaj i objętość strzykawki powinny być podane przez członka opieki medycznej. Nie używaj do tego celu płynów, które zawierają kwas, np. coca coli lub soków, ponieważ mogą one doprowadzić do ścięcia się, zwarzenia diety, a w rezultacie zatkania zgłębnika.
Nadal zatkany? Delikatnie przyciskaj zgłębnik pomiędzy palcami wzdłuż jego długości i ponownie przepłucz. Może to zająć do 30 minut. Jeśli ta metoda nie zadziała, skontaktuj się z pielęgniarką lub lekarzem.
Odpowiednie dbanie o zgłębnik idzie w parze z zapobieganiem problemom. W celu zapobiegania komplikacjom, przestrzegaj następujących zasad:
- przemywaj skórę w okolicach stomii, najlepiej solą fizjologiczną, chyba że Twój zespół zaleci inaczej. Kieruj się od środka stomii w kierunku krawędzi;
- kiedy skończysz przemywanie, delikatnie osusz to miejsce;
- tylko PEG: powinieneś stosować się do wskazówek, uwzględniając wsuwanie i obracanie zgłębnika. To pomoże zapobiec wrośnięciu zgłębnika w ścianę żołądka;
- tylko gastrostomia z balonikiem: powinieneś przestrzegać zasad przekazanych przez zespół opieki medycznej, uwzględniając sprawdzanie oraz uzupełnianie wody w baloniku.
Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące stomii lub zgłębnika, skontaktuj się z zespołem opieki medycznej.
Przy odpowiednim dbaniu o zgłębnik, jego kolor nie powinien się zmieniać. Jeśli jednak zgłębnik jest używany przez dłuższy czas, może tak się zdarzyć, że nieco zmieni swój kolor przez pokarm i leki. Jeśli masz wątpliwości dotyczące zgłębnika i jego koloru, porozmawiaj na ten temat ze swoim zespołem opieki medycznej.
Nie zaleca się podawania do zgłębnika czegokolwiek innego niż przepisaną dietę, lekarstwa i wodę. Dieta kuchenna łatwiej może doprowadzić do zatkania zgłębnika, zwiększa ryzyko infekcji i zatrucia pokarmowego.
Przerost tkanki wokół stomii (ziarnina) to przerost warstw skóry w okolicach przetoki. Może się to pojawić w momencie, gdy twój organizm próbuje zregenerować uszkodzoną wokół stomii skórę. Ziarnina występuje dosyć powszechnie i można ją leczyć, dlatego, jeśli ją zaobserwujesz, poinformuj zespół medyczny.
Dla większości osób nie jest problemem rozmowa ze współpracownikami na temat żywienia dojelitowego. To pomoże im zrozumieć, dlaczego czasami musisz wyjść i nie bierzesz udziału np. w spotkaniu. Im łatwiej będzie Ci o tym rozmawiać, z tym większym zrozumieniem się spotkasz ze strony współpracowników.
Jest bardzo dużo osób, które, stosując żywienie dojelitowe, nadal pracują. Porozmawiaj ze swoim zespołem medycznym o tym, jak najłatwiej będzie Ci pogodzić pracę z żywieniem.
Żywienie dojelitowe jest możliwe podczas ciąży. Jeśli planujesz założenie rodziny, porozmawiaj ze swoim zespołem medycznym, ustalicie, jaki sposób żywienia jest dla Ciebie najodpowiedniejszy, zanim jeszcze zajdziesz w ciążę.
Przez około 2-3 tygodnie po założeniu PEG-a lub jejunostomii, powinieneś brać tylko prysznice i dać stomii szansę na zagojenie się. Po tym okresie możliwe jest kąpanie się, a nawet chodzenie na basen. Należy jednak pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu stomii i upewnieniu się, że rana już się zagoiła. Możesz zabezpieczyć zgłębnik wodoodpornym opatrunkiem. Powinieneś jednak pamiętać o unikaniu kontaktu z wodą o słabej jakości. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, porozmawiaj o tym ze swoim zespołem medycznym i upewnij się, co jest bezpieczne i możliwe dla Ciebie.
Bycie aktywnym fizycznie i uprawianie lekkich sportów jest zdrowe i zalecane, o ile Twój stan zdrowia na to pozwala. Upewnij się, że zgłębnik jest odpowiednio zabezpieczony i unikaj szybkich oraz gwałtownych ruchów, gdyż to może doprowadzić do przemieszczenia zgłębnika.
Bez względu na to, czy sam stosujesz żywienie dojelitowe, czy też dotyczy to bliskiej Ci osoby, podróżowanie po kraju i za granicą jest możliwe. Warto jednak wziąć pod uwagę pewne czynniki, a Twój zespół medyczny pomoże Ci przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz da Ci odpowiednie wskazówki dotyczące podróżowania. Warto jest poprosić odpowiednio wcześniej lekarza o specjalny dokument z opisem i wytycznymi dotyczącymi Twojej sytuacji i stanu zdrowia. Przed podróżą upewnij się także, że masz ze sobą odpowiednią ilość diety i potrzebne wyposażenie lub dowiedz się, czy poradnia żywieniowa może wszystko dostarczyć we wskazane miejsce.
Dzieci stosujące żywienie dojelitowe zazwyczaj normalnie wracają do szkoły. Należy uprzedzić grono pedagogiczne, że dziecko będzie potrzebowało żywienia podczas pobytu w szkole. Nauczyciele będą prawdopodobnie potrzebowali niezbędnych informacji dotyczących żywienia. Jeżeli Twoje dziecko będzie potrzebowało żywienia w godzinach szkolnych, możliwe, że będzie to wymagało asysty szkolonej pielęgniarki lub opiekuna. Można również zorganizować specjalne szkolenie, w tym celu skonsultuj się z Twoim zespołem medycznym z poradni żywieniowej.
Twój zespół opieki medycznej poinformuje Cię, czy istnieje taka możliwość, czy w Twoim przypadku jest to przeciwskazaniem. Jeśli jest to możliwe, otrzymasz wytyczne dotyczące rodzaju żywności i ilości, jaka jest bezpieczna. Jeśli stosujesz żywienie dojelitowe z powodu problemów z przełykaniem, możesz się skonsultować również z logopedą, który doradzi, jakie pokarmy są bezpieczne i zalecane.
Dzieci, które stosują żywienie dojelitowe i nie mogą jeść, często stają się nerwowe, zaniepokojone i drażnią je wszelkie czynności związane z ustami, np. czyszczenie zębów. Należy starać się oswajać dziecko z tymi czynnościami. Jest na to kilka sposobów, by to zrobić. Logopeda doradzi, jak to robić i da Ci niezbędne wskazówki, np.:
- zachęcaj dziecko do wkładania do ust gryzaków i odpowiednich grzechotek;
- dotykaj delikatnie okolic ust dziecka;
- inicjuj zabawy związane z ustami, np. przesyłanie buziaków lub imitowanie jazdy konnej;
- baw się jedzeniem;
- zapoznawaj dziecko z zapachami;
- proponuj dziecku próbowanie różnych smaków. Twój zespół medyczny podpowie, czy w przypadku Twojego dziecka jest to możliwe. Jeśli tak, dawaj mu do spróbowania różnych smaków podczas karmienia. To pomoże łączyć smaki z uczuciem zaspokajania głodu;
- angażuj dziecko w spożywanie posiłków w gronie rodzinnym.
Nutridrink Protein Omega 3 to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego u pacjentów z chorobą nowotworową z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z nią związanym. Jest produktem wysokobiałkowym i wysokoenergetycznym o wysokiej zawartości witaminy D, zawierającym kwasy tłuszczowe Omega 3. Znajduje zastosowanie w sytuacjach, w których z różnych przyczyn, pokrycie potrzeb organizmu (często zwiększone na skutek choroby) tradycyjną dietą jest niemożliwe lub niewystarczające. Przeznaczony do wsparcia żywieniowego szczególnie w przypadku pacjentów z nowotworami: głowy i szyi, płuca, jelita grubego, żołądka oraz trzustki, gdyż są oni najbardziej narażeni na znaczną utratę masy ciała i rozwój niedożywienia*. Może być pomocny jako wsparcie żywieniowe podczas leczenia onkologicznego: w przygotowaniu do chemio- i radioterapii, w trakcie i po zakończeniu radioterapii, w okresie okołooperacyjnym.
Zawiera największą ilość białka (18 g); energii (306 kcal); kwasów tłuszczowych Omega 3: EPA i DHA (1,8 g); witaminy D (9,8 μg) w najmniejszej butelce (125 ml)**
Nutridrink Protein Omega 3 dostępny jest w 2 innowacyjnych wariantach smakowych stworzonych z myślą o pacjentach onkologicznych, również tych u których występują zaburzenia smaku i zapachu: rześki smak truskawkowo – malinowy oraz rześki smak mango-brzoskwinia.
Zalecane stosowanie to 1-2 butelki dziennie przez minimum 14 dni (jako uzupełnienie diety), zgodnie z zaleceniem lekarza. Nutridrink Protein Omega 3 najlepiej podawać schłodzony – należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem oraz pić go powoli, małymi łykami, najlepiej przez ok. 30 min. Produkt jest gotowy do spożycia, przeznaczony do picia. Produkt należy stosować pod nadzorem lekarza.
*Opracowano na podstawie Baracos V, et al, Cancer-associated cachexia, Nature reviews, 201
**Spośród innych wysokobiałkowych, wysokoenergetycznych produktów do żywienia medycznego zawierających kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz witaminę D dostępnych na polskim rynku (07/2022)
Preparat stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecane stosowanie Nutridrink Protein Omega 3 to 1-2 butelki dziennie przez minimum 14 dni (jako uzupełnienie diety).
Nutridrink Protein Omega 3 jest przeznaczony do postępowania dietetycznego u pacjentów z chorobą nowotworową z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z nią związanym. Jeśli u pacjenta dodatkowo występuje cukrzyca, to lekarz prowadzący na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta dobierze odpowiednie wsparcie żywieniowe. W portfolio Nutricia preparatem przeznaczonym do wsparcia żywieniowego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia związanego z chorobą u pacjentów z cukrzycą i pacjentów z hiperglikemią jest Diasip, jednak proszę pamiętać, że o doborze preparatu decyduje lekarz.
Nutridrink Protein Omega 3 to doustny preparat odżywczy: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego u pacjentów z chorobą nowotworową z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z nią związanym. Znajduje zastosowanie u pacjentów onkologicznych w sytuacjach, w których z różnych przyczyn pokrycie potrzeb organizmu tradycyjną dietą jest niemożliwe, lub niewystarczające. Jest przeznaczony do wsparcia żywieniowego szczególnie w przypadku pacjentów z nowotworami głowy i szyi, płuca, jelita grubego, żołądka oraz trzustki, gdyż są oni najbardziej narażeni na znaczną utratę masy ciała w wyniku niedożywienia*. Nutridrink Protein Omega 3 to wsparcie żywieniowe stosowane: jako przygotowanie do chemio- i radioterapii, w trakcie i po zakończeniu radioterapii, w okresie okołooperacyjnym. Nutridrink Protein Omega 3 zawiera m.in. dużą ilość energii, białka, a także kwasy tłuszczowe omega 3 i dużą ilość witaminy D. Płynna forma preparatu i skoncentrowana formuła ułatwiają spożycie osobom chorym, szczególnie w przypadku zmniejszonego apetytu, problemów z gryzieniem czy przełykaniem. Stosuje się go pod kontrolą lekarza.
*Opracowany na podstawie Baracos V, et al, Cancer-associated cachexia, Nature reviews, 2018
Przede wszystkim należy pamiętać, że w chorobie nowotworowej zapotrzebowanie na białko wzrasta prawie dwukrotnie, dlatego właściwie dobrana i dobrze zbilansowana dieta może przyczynić się do lepszego odżywienia organizmu chorego i zmniejszyć ryzyko rozwoju niedożywienia. Większość przeciwnowotworowych leków cytostatycznych może powodować różne dolegliwości, które będą miały wpływ bezpośrednio na spożycie żywności – mogą powodować nudności, zaburzenia odczuwania smaku, zapachu, wymioty, biegunki, zaparcia. Dlatego w tym czasie zalecana jest przede wszystkim dieta lekkostrawna czyli taka, która w najmniejszym stopniu obciąży przewód pokarmowy. Wyklucza się produkty które zalegają długo w żołądku – zawierające sporą ilość błonnika pokarmowego, jak również dania wzdymające, tłuste, a także ostre przyprawy (papryczka chilli, ocet, musztarda) czy napoje gazowane (również woda gazowana nie jest wskazana). Z posiłków należy wyeliminować warzywa kapustne, strączkowe (fasola, groch, soja) – jeśli są źle tolerowane, cebulę i czosnek. Owoce i warzywa należy wybierać młode i delikatne, obrane ze skórki, najlepiej jeść je upieczone, uduszone lub zblendowane. Mięsa i ryby należy spożywać duszone, gotowane lub pieczone, zaleca się chude mięsa tj. drób, cielęcina, schab. Produkty zbożowe należy wybierać te z najmniejszą ilością błonnika tj. pszenne, orkiszowe, żytnie, ryż biały, drobne kasze (mazurska, kus kus, jaglana). Z produktów mlecznych należy wybierać te o najmniejszej ilości tłuszczu, ograniczyć należy sery żółte, pleśniowe, topione, śmietanę. Ważne jest również częste spożywanie posiłków, ale mniejszych objętościowo – 5-6 posiłków, co 3-4 godziny. Warto również skonsultować swój jadłospis z dietetykiem, który doradzi co i jak jeść, aby odżywiać się zdrowo i odpowiednio do zapotrzebowania.
Gdy jednak z uwagi na dolegliwości, pacjent nie jest w stanie zjeść tyle ile powinien i tego co powinien, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, warto porozmawiać z lekarzem o preparatach odżywczych, które mogą pomóc uzupełnić dietę w niezbędne składniki odżywcze, a do tego ich płynna forma i nieduża objętość ułatwia spożycie osobom chorym. Przykładem takich preparatów odżywczych może być Nutridrink Protein i Nutridrink Protein Omega 3.
Omega 3 należy do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm sam nie wytwarza, stąd należy je dostarczać wraz z dietą. Ich źródłem są głównie ryby, orzechy, oleje roślinne (lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek). Kwasy tłuszczowe omega 3 mają właściwości przeciwzapalne, dlatego są uważane w onkologii za składnik, którego dostarczenie do organizmu wraz z dietą jest szczególnie ważne w przebiegu choroby nowotworowej.
Choroba nowotworowa jak i samo leczenie przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego w organizmie pacjenta onkologicznego, co wpływa m.in. na obniżenie apetytu, nudności, utratę masy ciała, w tym masy mięśniowej i osłabienie. To może to prowadzić do rozwoju niedożywienia, które może mieć wpływ na przebieg terapii onkologicznej. Kwasy tłuszczowe omega 3 mogą wpływać na zmniejszenie stanu zapalnego, a tym samym przyczynić się do poprawy apetytu, zmniejszenia utraty masy ciała i masy mięśniowej i poprawy stanu odżywienia pacjenta onkologicznego.
Czasami pokrycie zapotrzebowania na omega 3 poprzez modyfikację tradycyjnej diety pacjenta onkologicznego nie wystarcza lub istnieje konieczność zwiększonej ich podaży, co trudno jest osiągnąć zwyczajową dietą, wtedy lekarz może zalecić wsparcie żywieniowe, w postaci doustnych preparatów odżywczych.
Każdego dnia dorosły zdrowy człowiek powinien przyjmować ok. 0,8 g białka/kg masy ciała. Chory na nowotwór potrzebuje go jednak prawie 2 razy więcej – ok 1,5 g białka / kg masy ciała na dobę. Oznacza to, że pacjent onkologiczny powinien szczególnie dbać o odpowiednią podaż białka w codziennej diecie. Źródłami białka o wysokiej wartości odżywczej w diecie są mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych.
Białko jest jednym z podstawowych składników diety, bez którego organizm nie mógłby funkcjonować.
- Podstawowy budulec organizmu (wzrost, rozwój, regeneracja)
- Odpowiada za budowę i pracę mięśni
- Składnik enzymów i hormonów (regulacja procesów metabolicznych)
- Transportuje witaminy i składniki mineralne do odpowiednich miejsc w organizmie
- Jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego
Czasami pokrycie zapotrzebowania na białko poprzez modyfikację tradycyjnej diety pacjenta onkologicznego nie wystarcza i wtedy lekarz może zalecić wsparcie żywieniowe w postaci doustnych preparatów odżywczych.