Pytania i odpowiedzi


  Co to jest Cubitan?

Cubitan to dietetyczny środek spożywczy specjalnego medycznego przeznaczenia dedykowany pacjentom po udarze mózgu z odleżynami, oraz dla pacjentów z trudno gojącymi ranami w tym z odleżynami.

 

Jest to produkt wysokobiałkowy, dostarczający dużą dawkę energii. Dodatkowo zawiera również argininę, cynk i witaminę C, które biorą aktywny udział w procesie gojenia ran.

  Co to jest Nutilis Clear i jak się go stosuje?

Nutilis Clear to preparat zagęszczający pożywienie i napoje, który pozwala zachować klarowność, smak, i zapach przygotowywanych posiłków. Nutilis Clear jest dostępny w 175 gramowych puszkach z praktycznym zamknięciem oraz miarką.

 

Nutilis Clear nie zawiera glutenu i laktozy i jest odpowiedni dla wegetarian. Po otwarciu puszki powinien być przechowywany w chłodnym, suchym miejscu i zużyty w ciągu 2 miesięcy.

 

Nutilis Clear został stworzony tak, by można go było łatwo mieszać z płynami i żywnością w formie puree, a także aby możliwe było dodawanie go do napojów zarówno ciepłych, jak i zimnych. Zagęszczona żywność i napoje mogą zostać schłodzone, zamrożone i ponownie podgrzane.

 

Przydatne wskazówki do stosowania Nutilis Clear:

 • Używaj tylko miarki z oryginalnego opakowania.
 • Zawsze dodawaj Nutilis Clear do odpowiedniej ilości płynu lub pokarmu – 200 ml.
 • Zagęszczoną potrawę lub napój podawaj choremu od razu po jego przyrządzeniu.
 • Po dodaniu odpowiedniej ilości Nutilis Clear zacznij mieszać lub miksować od razu – aby uniknąć pojawienia się grudek.
 • Staraj się mieszać lub miksować w szybkim tempie.
 • Aby uniknąć pęcherzyków powietrza, zaprzestań mieszać lub miksować, jak tylko połączysz proszek z płynem.
 • Dodawaj tą samą ilości proszku zarówno do ciepłych, jak i zimnych napojów.
 • Jeśli chcesz zagęścić gorące płyny lub pokarmy – ostudź je przed dodaniem Nutilis Clear. Do zagęszczenia ciepłych płynów lub pokarmów nie poleca się używania miksera.
 • Jeśli chcesz zagęścić herbatę lub kawę – najpierw dodaj cukier lub mleko, następnie Nutilis Clear.
 • Jeśli chcesz zagęścić płyny gazowane – najpierw wymieszaj napój, aby ulotnił się gaz. Następnie dodaj Nutilis Clear.

Nutilis Clear zamówić można na www.nutilis.pl, pod numerem 22 55 00 155 lub kupić w aptece stacjonarnej.

  Co to jest Souvenaid i jak go stosować?

Souvenaid to specjalistyczny preparat żywienia medycznego, który wspomaga tworzenie nowych połączeń synaptycznych z mózgu u pacjentów na wczesnym etapie choroby Alzheimera.

 

Dostępny jest w  125 ml butelkach, w 3 smakach: waniliowym, truskawkowym i cappuccino.  

 

1 butelka Souvenaid zawiera między innymi kwasy omega-3, urydynę, cholinę i witaminy z grupy B. Souvnenaid jest dobrze tolerowany przez osoby go stosujące i można go stosować z innymi lekami, także z lekami na chorobę Alzheimera.Najczęściej zalecane stosowanie to 1 butelka dziennie przez min. 3 miesiące.Souvenaid zamówić można na www.souvenaid.pl, pod numerem 22 55 00 155 lub kupić w aptece stacjonarnej.

 

  Co to jest Nutridrink?

Nutridrink to wysokoenergetyczny preparat odżywczy w płynnej postaci, przeznaczony do picia.

 

Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach: białko, tłuszcze, węglowodany oraz komplet witamin i minerałów. Jego zaletą jest to, że w małej objętości (125 ml) dostarcza dużo energii i wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jest to preparat gotowy do spożycia, dostępny w butelkach plastikowych, w różnych smakach: waniliowym, truskawkowym, czekoladowym, owoce leśne i neutralnym.

 

Należy go spożywać pomiędzy posiłkami (jako uzupełnienie jadłospisu), a w razie potrzeby można zastąpić nim całe posiłki lub całodzienne wyżywienie. Najczęściej zalecane stosowanie to 2 butelki preparatu Nutridrink dziennie - jako uzupełnienie diety - przez 14 dni i więcej.

 

Jedno opakowanie Nutridrink to 300 kalorii.

 

  Kiedy stosuje się preparaty odżywcze Nutridrink?

Choroba, uraz lub operacja zwiększają zapotrzebowanie energetyczne, a jednocześnie często u pacjentów pojawia się utrata apetytu lub inny powód, którego konsekwencją jest zbyt niskie w stosunku do potrzeb spożycie pokarmu.

 

Do problemów z jedzeniem spowodowanych chorobą należą: zmniejszony apetyt, niechęć do jedzenia, problemy z gryzieniem, problemy z połykaniem, zaburzenia odczuwania smaku i zapachu, ból przy jedzeniu, suchość w jamie ustnej, niemożność spożycia posiłku, osłabienie, drżenia, niedowłady. W rezultacie chory słabnie i gorzej reaguje na leczenie, wydłuża się czas hospitalizacji i rekonwalescencji.

 

W takim wypadku preparaty odżywcze Nutridrink są dobrym sposobem na zwiększenie wartości odżywczej całodziennego wyżywienia chorego. Płynna forma preparatu ułatwia spożycie - pacjent nie musi gryźć i przeżuwać, a skondensowana formuła zapewnia dużą ilość energii i składników odżywczych w małej, a przez to łatwiejszej do spożycia, objętości.

 

Nutridrink należy podawać u pacjentów:

 

 • przed i po zabiegach operacyjnych, oraz w okresie rekonwalescencji
 • z porażeniem mózgowym
 • zaburzeniami żucia i połykania
 • z brakiem apetytu o różnej etiologii
 • ze zwiększonym zapotrzebowaniem białkowo-energetycznym

 

  Jakie rodzaje preparatów Nutridrink są dostępne?

Nutridrink dostępny jest w różnych rodzajach i smakach:

 

 • Nutridrink 125 ml: wysokoenergetyczny, bez błonnika
 • Nutridrink Yoghurt Style: wysokoenergetyczny, bez błonnika, z dodatkiem jogurtu
 • Nutridrink Protein 125 ml: wysokoenergetyczny i wysokobiałkowy, bez błonnika: dla osób, którym zalecane jest zwiększone spożycia białka
 • Nutridrink Multi Fibre 125 ml: wysokoenergetyczny, z błonnikiem usprawniającym pracę jelit
 • Nutridrink Juice Style: wysokoenergetyczny, bez tłuszczu – dla osób, którym zlecane jest zmniejszenie spożycia tłuszczów

 

 

Jeśli chory potrzebuje specjalistycznego wsparcia możemy zaproponować mu:

 

 • Diasip: normokaloryczny preparat odżywczy przeznaczony dla chorych z cukrzycą i hiperglikemią.
 • Cubitan: wysokokaloryczny i wysokobiałkowy preparat odżywczy, szczególnie pomocny w przypadku osób po udarze i/lub z odleżynami.

  Jak stosować preparaty odżywcze Nutridrink?

Dawkowanie preparatów Nutridrink jest uzależnione od potrzeb żywieniowych oraz od ilości pożywienia spożywanego przez chorego w ciągu całego dnia. Najczęściej zalecane stosowanie to 2 butelki Nutridrinka dziennie przez 14 dni i więcej.

 

Preparaty odżywcze powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza: czyli do momentu powrotu do spożywania pokarmów w wystarczających ilościach - zwykle 2 butelki dziennie przez 14 dni

 

Do prawidłowego funkcjonowania mężczyzna potrzebuje około 2500 kalorii dziennie, kobieta - około 2000 kalorii. Jedno opakowanie Nutridrinka to 300 kcal. Ilość opakowań, które chory powinien spożyć w ciągu dnia zależy od tego, ile tradycyjnego pożywienia zjadł i jaką dodatkową ilość energii i białka powinien spożyć w postaci Nutridrinka, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie.

 

Jeśli wymaga tego sytuacja, Nutridrink może być jedynym pożywieniem w ciągu dnia (dotyczy Nutridrink 125ml, Nutridrink Multi Fibre 125ml, Nutridrink Yoghurt Style). Pacjent powinien wówczas wypić 6-7 opakowań: pozwoli to na pokrycie dziennego zapotrzebowania organizmu na energię i składniki odżywcze.

 

Dzięki dużej różnorodności preparatów Nutridrink pożywienie pacjenta jest nie tylko urozmaicone, ale ma również wysoką wartość odżywczą.

 

Nutridrink jest tak odżywczy i zbilansowany, że w razie potrzeby może zastąpić lub uzupełnić posiłek. Poniższe tabele przedstawiają porównanie wartości odżywczej Nutridrinka i wybranych posiłków (diety kompletne) oraz potraw.

 

Należy pamiętać, że ze względu na wysoką osmolarność preparatów Nutridrink należy pić je powoli – jedną butelkę ok. 30 minut – aby uniknąć dyskomfortu trawiennego.

 

  Kiedy stosuje się preparaty odżywcze takie jak Nutridrink Protein 125 ml?

Preparaty odżywcze, np. Nutridrink Protein 125 ml, stosuje się w przypadku występowania problemów z jedzeniem spowodowanych chorobą. Problemy te mogą dotyczyć: zmniejszonego apetytu, niechęci do jedzenia, problemów z gryzieniem i/lub z połykaniem, zaburzeń odczuwania smaku i zapachu, bólu przy jedzeniu, czy suchości w jamie ustnej.

 

Choroba, uraz czy operacja zwiększają zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Bardzo często towarzyszy temu utrata apetytu lub inny powód, którego konsekwencją jest zbyt niskie (w stosunku do potrzeb) spożycie pokarmów. W rezultacie chory słabnie i gorzej reaguje na leczenie, wydłuża się czas hospitalizacji i rekonwalescencji.

 

W takim wypadku preparaty odżywcze, takie jak Nutridrink Protein 125 ml, mogą stanowić dobry sposób na odżywienie organizmu chorego. Płynna forma preparatu ułatwia spożycie – pacjent nie musi gryźć i przeżuwać, a skondensowana formuła zapewnia dużą ilość energii i składników odżywczych w małej, a przez to łatwiejszej do spożycia, objętości.

 

  Gdzie mogę kupić Nutridrink?

Nutridrinki dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych bez recepty. Można je kupić w każdej aptece ogólnodostępnej. Jeśli jednak apteka nie ma akurat na stanie Nutridrinka, to wystarczy poprosić o jego zamówienie. Powinien być dostarczony w przeciągu 24 godzin.

 

Preparaty Nutridrink można zakupić również w maszynach dystrybucyjnych w niektórych szpitalach w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

 

Nutridrink zamówić można także na naszej stronie internetowej SPRAWDŹ >.

 

Adresy szpitali, aptek oraz maszyny dystrybucyjne można szybko zlokalizować na naszych mapkach SPRAWDŹ >.

 

  Co oznacza, że Nutridrink jest preparatem kompletnym, zbilansowanym i wysokoenergetycznym?

Dieta człowieka powinna składać się z białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin oraz składników mineralnych, w odpowiednich proporcjach. Osoby zdrowe powinny przyjmować ok. 10-15% energii z białka, 25-30% z tłuszcz, a resztę podaży kalorii powinny stanowić węglowodany. Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne jest bardzo różne, zależy głównie od płci i wieku.

 

Produkty spożywcze zawierają wszystkie wymienione składniki w różnych ilościach i proporcjach. Dlatego ważne jest by nasza dieta była urozmaicona i tak skomponowana, aby znalazło się w niej dokładnie tyle określonych składników, ile potrzebujemy. Taką dietę możemy nazwać zbilansowaną. Nutridrink jest dietą zbilansowaną, gdyż zawiera wszystkie podstawowe składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.

 

Należy pamiętać, że podczas choroby wymagania żywieniowe naszego organizmu ulegają zmianie. Potrzebujemy na przykład więcej białka do odbudowy tkanek, czy energii do walki z zakażeniem.

 

Produkty, które dostarczają szczególnie dużo energii w małej objętości (np. Nutridrink w 125 ml dostarcza 300 kcal) to produkty „wysokoenergetyczne”.

 

Mówimy też, że są „kompletne” (dotyczy Nutridrink 125 ml, Nutridrink Yoghurt Style, Nutridrink Multi Fibre 125 ml), ponieważ zawierają wszystkie składniki w proporcjach umożliwiających stosowanie ich jako jedynego źródła pożywienia. Nie możemy tak nazwać większości tradycyjnych produktów spożywczych, również tych uważanych za „zdrowe”. Mięso czy produkty mleczne zawierają na przykład stosunkowo dużo białka, natomiast mąki, kasze, makarony czy pieczywo do głównie źródło węglowodanów, oleje natomiast to niemal same tłuszcze. Dlatego wymienione pokarmy spożywamy zwykle łącznie.

 

Podając pacjentowi Nutridrink zgodnie z zalecanym stosowaniem zapewniamy organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.

 

  Czy Nutridrink można podawać dzieciom?

Tak, Nutridrink może być podawany dzieciom powyżej 3 roku życia. U dzieci w wieku 3 - 6 lat powinien być stosowany wyłącznie jako uzupełnienie diety.

 

Z myślą o dzieciach stworzony został jednak preparat odżywczy NutriKid. Może być stosowany od 1 roku życia.

 

Więcej informacji na www.nutrikid.pl

 

  Czy Nutridrink można podawać osobom z cukrzyca i hiperglikemią?

Dla osób z cukrzycą stworzony został specjalistyczny preparat odżywczy o nazwie Diasip.

 

W jednej butelce zawiera 208 kcal i wszystkie składniki odżywcze niezbędne osobie chorej. 1 butelka to 2,4 wymiennika węglowodanowego. Preparat dostępny jest w 2 smakach: truskawkowym i waniliowym.

 

Podobnie jak Nutridrink jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych.

 

  Jaki preparat odżywczy stosować u chorych po urazach oraz w okresie okołooperacyjnym?

Dla pacjentów w okresie okołooperacyjnym oraz u chorych po urazach polecany jest preparat Nutridrink 125 ml oraz Nutridrink Yoghurt Style – gdyż dostarcza choremu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach – w tym 300 kcal i 12 g białka.

 

Nutridrink może być stosowany jako uzupełnienie diety – w ilości 2 butelki dziennie przez minimum 14 dni lub w zastępstwie posiłków.

 

  Jaki preparat odżywczy stosować u chorych onkologicznie?

Chorzy na nowotwory mają bardzo często zwiększone zapotrzebowanie na białko, a także inne substancje odżywcze. Dlatego też podczas choroby onkologicznej polecane jest stosowanie preparatu Nutridrink Protein 125 ml – który w małej objętości, tylko 125 ml, zawiera aż 18 g białka, niezbędnego w procesie leczenia.

 

Nutridrink Protein 125 ml można stosować wyłącznie jako uzupełnienie diety – w ilości 2 butelki dziennie przez minimum 14 dni.

 

Więcej na temat preparatów dla chorych onkologicznie znajdą Państwo na stronie www.nutriciaoncology.pl.

  Dlaczego warto prawidłowo się odżywiać w trakcie leczenia przeciwnowotworowego?

Prawidłowe odżywianie jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy są w trakcie leczenia onkologicznego. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze u osoby chorej na nowotwory zwiększa się, czasami nawet dwukrotnie – dzieje się tak w przypadku zapotrzebowania na białko. Dlatego, by zapewnić organizmowi wystarczającą ilość białka, energii i witamin, należy dbać o zrównoważoną dietę.

 

ESPEN (Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu) zaleca wyższe spożycie białka osobom chorym na nowotwory oraz stosowanie doustnych preparatów odżywczych przed chemio-i radioterapią oraz w okresach pomiędzy cyklami terapii.

 

Należy pamiętać, że potrzeby żywieniowe osób chorych onkologicznie różnią się między sobą, dlatego warto porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem na temat doboru odpowiedniej diety dostosowanej do potrzeb chorego organizmu i umiejscowienia nowotworu.

 

  Jaki preparat stosować u chorych przewlekle?

U chorych przewlekle polecane są preparaty Nutridrink 125 ml, Nutridrink Yoghurt Style oraz Nutridrink Multi Fibre 125 ml (z dodatkiem błonnika). Można je stosować jako uzupełnienie diety – 2 butelki dziennie przez 14 dni i więcej – lub w zastępstwie posiłku.

 

Ilość Nutridrinków spożywana w ciągu dnia powinna być uzależniona od stanu chorego oraz od ilości spożywanych przez niego innych produktów.

 

  Jaki preparat stosować u chorych z odleżynami i/lub trudno gojącymi się ranami?

Dla pacjentów z odleżynami i/lub trudno gojącymi się ranami polecany jest specjalistyczny preparat odżywczy Cubitan – który w 200 ml zawiera 256 kcal, 20 g białka oraz 3 g argininy – dzięki czemu, przy regularnym stosowaniu Cubitanu jako uzupełnienie diety (2 butelki dziennie przez minimum 14 dni) wspomaga on proces gojenia ran i odleżyn.

 

Więcej na temat preparatu Cubitan znajdą Państwo na stronie www.cubitan.pl.

  Jak przechowywać preparaty Nutridrink?

Preparaty Nutridrink mogą być przechowywane w lodówce bądź w temperaturze pokojowej: od 4 do 25 st. Celsjusza.

 

Przed spożyciem warto schłodzić preparaty Nutridrink, gdyż schłodzone smakują najlepiej! Po otwarciu przechowywać w lodówce.

Więcej informacji o żywieniu medycznym pod numerem
Serwisu Konsumenckiego Nutricii Medycznej:


 

22 55 00 155

(od poniedziałku do piątku, od 9 do 17)
Koszt rozmowy jak za połączenie na telefony stacjonarne wg taryfy operatora.


Masz pytanie? Napisz do nas na serwis@nutriciamedyczna.pl

Youtube
Kup teraz
Blog

Nutridrink, Nutridrink Yoghurt Style, Nutridrink Protein, Nutridrink Juice Style, Nutridrink Multi Fibre, Cubitan, Diasip, Souvenaid, Nutilis Clear – żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Preparaty Nutridrink: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia związanego z chorobą. Diasip: Do postępowania dietetycznego w niedożywieniu związanym z chorobą u pacjentów z cukrzycą i hiperglikemią. Cubitan: Do postępowania dietetycznego u pacjentów z trudno gojącymi się ranami. Nutilis Clear: żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do stosowania w dysfagii. Forticare - żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w zaburzeniach stanu odżywiania spowodowanych chorobą nowotworową. Calogen: dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w chorobach wymagających wysokiej podaży energii. Souvenaid - żywność specjalnego przeznaczenia medycznego wykorzystywanym w terapii żywieniowej pacjentów ze wczesnymi objawami choroby Alzheimera. Producent N.V. Nutricia PRkam/9/01/2017Stosować pod nadzorem lekarza.

Ustawienia prywatności

Tutaj możesz w dowolnej chwili deklarować i modyfikować ustawienia plików cookie.

Bezwzględnie konieczne pliki cookie

Są niezbędne w celu zapewnienia funkcjonowania witryny internetowej i nie można ich wyłączyć. Zazwyczaj są stosowane w odpowiedzi na podjęte przez użytkownika działania związane z żądaniem usług (ustawienie preferencji w zakresie prywatności użytkownika, logowanie, wypełnianie formularzy itp.). Można ustawić przeglądarkę, aby blokowała takie pliki cookie lub wyświetlała odpowiednie powiadomienia, jednak niektóre części witryny nie będą wówczas działały.

Analityczne pliki cookie

Umożliwiają nam liczenie odwiedzin i źródeł ruchu oraz pomiar i poprawę wydajności naszej witryny. Pokazują nam, które strony są najmniej i najbardziej popularne i w jaki sposób odwiedzający poruszają się po witrynie. Jeśli użytkownik nie zgodzi się na ich zastosowanie, nie będziemy wiedzieli, kiedy odwiedził naszą witrynę i nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.

Personalizujące pliki cookie

Służą do zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej i personalizacji jej treści. Mogą być stosowane przez nas lub przez osoby trzecie, których usługi zostały dodane do naszych stron. Jeśli użytkownik nie zezwoli na ich zastosowanie, niektóre lub wszystkie z tych usług mogą nie działać poprawnie.

Pliki cookie do targetowania

Mogą zostać użyte przez naszych partnerów reklamowych poprzez naszą witrynę w celu stworzenia profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania mu odpowiednich reklam na innych witrynach. Nie przechowują bezpośrednio danych osobowych, lecz pozwalają na jednoznaczną identyfikację przeglądarki i urządzenia internetowego użytkownika. W razie braku zgody na ich zastosowanie reklamy prezentowane użytkownikowi będą w mniejszym stopniu dostosowane do jego zainteresowań.